Crowdfunding stworzył nowe możliwości dla młodych przedsiębiorców. Nie musimy zaciągać wysokooprocentowanych kredytów w banku, przez co jeśli nasz biznes nie wypali nie martwimy się, że utoniemy w długach. Dzięki niemu możemy przetestować swój pomysł. Jeśli społeczność internautów postanowi nas wesprzeć, to mamy realną szansę na sukces. Jeśli nie, może nasz projekt nie był wcale taki genialny. Daje nam też możliwość zebrania pieniędzy zanim faktycznie zainwestujemy złotówkę, dzięki czemu ryzykujemy tylko stratą czasu, a nie finansów.

Jednak trzeba pamiętać, że te wszystkie niewątpliwe zalety nie mogą pozwolić nam zapomnieć o podstawach. Zbieranie środków to także ciężka praca i jeśli liczymy na sukces warto dobrze się do tego przygotować.

Dobry plan

Najważniejszą rzeczą, jaką musimy zrobić jest przygotowanie solidnego biznes planu. Choć działanie w branży start-up wydaje się kompletnie inne od tradycyjnego przedsiębiorstwa, to nic nie zastąpi solidnego planu działania. Po pierwsze musimy dokładnie oszacować wszelkie koszty i wydatki jakie będziemy ponosić podczas naszej działalności. Pozwoli nam to dobrze ustalić kwotę zbiórki. Warto też przygotować kilka wariantów – pesymistyczny, realistyczny i optymistyczny, dzięki czemu w razie jakichkolwiek kłopotów nie będziemy mieli problemów z realizacją naszych zobowiązań. Nie dajmy szumowi medialnemu zagłuszyć zdrowego rozsądku, życie nie toczy się tylko w Internecie. Dobry biznes plan pozwoli nam stanąć solidnie obiema nogami na ziemi.

Zbiórka fanów

Pomimo, że zbiórka odbywa się w Internecie i każdy człowiek, jeśli tylko zechce, może nas wesprzeć to trzeba pamiętać o żelaznej zasadzie crowdfundingu – najwięcej środków uda nam się zebrać wśród naszych przyjaciół, rodziny i sympatyków. Jeśli chcecie przekonać kogoś do dania wam swoich pieniędzy musicie ich przekonać i zdobyć zaufanie. Trzeba zbudować silną społeczność, która będzie pewna, że macie szanse na sukces, a wasz projekt jest wart zrealizowania. Dlatego na kilka miesięcy przed akcją warto zacząć zbierać fanów, przyjaciół, wspierających celebrytów, inwestorów. Jak najwcześniej zacznijcie nawiązywać z nimi relacje, i namawiajcie do wpłacania środków na waszą akcję. Crowdfunding nie ma racji bytu bez autentycznego crowdu.

Plan wykonania

Dobra, powiedzmy, że udało wam się zebrać waszą kasę. Ale teraz powstaje pytanie co z nią zrobić? Kluczowe jest wcześniejsze przygotowanie planu realizacji inwestycji. Kiedy zebrane środki trafią w wasze ręce musicie już doskonale wiedzieć na co je przeznaczycie. Nie ważne na czym opiera się wasz biznes, z całą pewnością będziecie potrzebowali pomocy podwykonawców – od dostawców sprzętu po firmy kurierskie. Dlatego im wcześniej poznacie rynek, wybierzecie najlepsze oferty i nawiążecie relacje, tym szybciej i sprawniej uda wam się dostarczyć produkt do rąk wspierających.

Co dalej?

W klasycznym modelu crowdfundingowym wspierającym za pomoc należą się nagrody. Ale skoro wasz pomysł okazał się sukcesem, to dlaczego nie zamienić tego w jeszcze większy biznes? Warto wtedy pomyśleć o crowdfundingu udziałowym. Udało wam się zebrać już społeczność i nabraliście doświadczenia w finansowaniu swojej działalności, warto więc założyć spółkę i zaproponować waszym sympatykom część udziałów. Dzięki temu poza satysfakcją i prezentem będą mogli realnie korzystać z rozwoju waszej firmy (a wiedzą już, że jesteście przedsiębiorczymi ludźmi i wasz pomysł chwycił) a wy możecie pozyskać realny kapitał na rozwój swojej działalności.

Świat crowdfundingu otwiera przed ludźmi wielkie możliwości, jeśli tylko będziemy umieli z nich korzystać mamy szanse na stworzenie czegoś wielkiego. Jednak należy pamiętać, że podstawą jest trzeźwa ocena sytuacji i ciężka praca. Połączenie potęgi tłumu, naszego talentu i solidnego przygotowania to recepta na sukces.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany