Eksperci rynków kapitałowych podkreślają, że inwestowanie w spółki na wczesnym etapie rozwoju niesie za sobą ogromne ryzyko utraty środków. Na potwierdzenie swoich tez przywołują statystyki –  9 na 10 start-upów nie dotrwa do swoich pierwszych urodzin. Po co więc inwestować w młode firmy? Co sprawia, że ​​warto to robić? Co musisz wiedzieć o inwestowaniu w start-upy i na co należy zwrócić uwagę przy dokonywaniu inwestycji? Niech ten artykuł posłuży Ci jako wprowadzenie do świata start-upów.

Po co inwestować w start-upy?

Dzięki equity crowdfundingu możesz stać się akcjonariuszem spółek które Cię pasjonują. Inwestowanie w spółki na platformach equity crowdfundingowych różni się od klasycznego crowdfundingu prezentowanego na stronach typu Odpalprojekt.pl. Oprócz wsparcia raczkującego biznesu, kupujesz akcje danej spółki stając się jej pełnoprawnym współwłaścicielem. Oczywiście, szansa na niepowodzenie inwestycji jest spora. Statystyki mówią, że 9 na 10 start-upów upada w ciągu pierwszych 2 lat swojej działalności. Z drugiej strony, jeżeli jednak spółka otrzyma finansowanie od inwestorów na wczesnym etapie, to szanse na rozwinięcie swojej działalności wzrastają do 50%, a w przypadku uczestnictwa w programie akceleracyjnym, nawet do 80%. Oczywiście, mowa tutaj o firmach dostarczających klientowi realną wartość, z dokładnie dopracowanym biznesplanem oraz MVP, czyli prototypem produktu lub usługi, stworzonym po to aby pokazać potencjalnemu klientowi jego wartość, a spółce pozwolić na zmierzenie zainteresowania klientów. Jeśli dokonasz trafnego wyboru i zainwestujesz w spółkę, która za kilka lat okaże się wielkim sukcesem, twoja inwestycja zwróci się wielokrotnie. Tak było w przypadku spektakularnych sukcesów Facebooka lub Amazona. Peter Thiel znany inwestor z USA, zainwestował w 2004 roku 500 000 $ w ciekawą inicjatywę stworzoną przez młodego studenta Harvardu. Tą inicjatywą był najpopularniejszy obecnie portal społecznościowy Facebook, a Peter Thiel sprzedał akcje Facebooka kilkanaście lat później za miliard dolarów. 

Co więcej, inwestując w młode spółki, przyczyniasz się do rozwoju lokalnej ekonomii. Badania przeprowadzone w USA w latach 2016 – 2017 wskazują, że start-upy dużo bardziej niż klasyczne przedsiębiorstwa przyczyniają się do kreacji miejsc pracy w gospodarce. Amerykański departament pracy przywołuje dane, wskazujące, że w wyżej wymienionym okresie, firmy które dopiero rozpoczęły swoją działalność, zatrudniały 4 razy więcej pracowników niż tradycyjne przedsiębiorstwa. 

Co kupujesz?

Jeżeli już zdecydujemy się na zainwestowanie swoich środków przy pomocy platformy equity crowdfundingowej, ważnym elementem jest forma prawna spółki którą zamierzamy dokapitalizować. Zasadniczo, walory które możemy kupić platformach equity crowdfundingowych dzielimy ze względu na formę prawną spółek, i co za tym idzie rodzaj współwłasności. Jakie zatem są te formy prawne? Najpopularniejszymi formami są spółki akcyjne oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Skupmy się na początku na tej spółkach akcyjnych. Sprzedaż papierów wartościowych na platformach equity crowdfundingowych w Polsce odbywa się na podstawie ustawy o ofercie publicznej. Spółka bez przygotowania prospektu emisyjnego oraz memorandum, może w ciągu 12 miesięcy wyemitować akcje o wartości do 1 mln euro. Kupując akcje takich spółek stajesz się pełnoprawnym akcjonariuszem spółki, ciesząc się pełnią praw wynikających z kodeksu handlowego. Możesz mieć realny wpływ na funkcjonowanie spółki, dzieląc się swoimi opiniami na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z punktu widzenia emitenta jest prostsza w obsłudze. Sprzedaż udziałów spółki z o.o. nie jest objęta szeregiem formalności jakie wiążą się z publiczną emisją papierów wartościowych. Na tym jednak kończą się zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Sprzedaż udziałów spółki musi być potwierdzona notarialnie, dlatego oprócz wysokich kosztów administracyjnych musisz liczyć się z zagospodarowaniem czasu niezbędnego do podpisania odpowiednich dokumentów w obecności prawników. Dodatkową przeszkodą jest wysoka, w porównaniu ze spółką akcyjną, bariera wejścia do inwestycji. Dowiedz się więcej o różnicach pomiędzy spółką akcyjną a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

Co się stanie jak spółka wyemituje kolejne papiery wartościowe?

Jeśli inwestujesz w spółkę we wczesnej rundzie finansowania rundę finansowania startupu, a rok lub dwa później ta sama firma zbiera organizuje kolejną rundę finansowania jako inwestor doświadczysz tak zwanego “rozwodnienia akcji”.  Rozwodnienie akcji, to nic innego jak zmniejszenie procentowego udziału w spółce poszczególnych wspólników wskutek emisji nowych akcji, które zarazem obejmuje nowy akcjonariusz. Oznacza to, że liczba posiadanych akcji stanowi obecnie mniejszy procent całości. Dotyczy to wszystkich, którzy już posiadają akcje, w tym założycieli firmy. Oczywiście akcje oraz przywileje z nimi związane, nadal pozostają w Twoim posiadaniu. Mało tego, emisja akcji może okazać się dla Ciebie korzystna. W zdrowej, dobrze prosperującej spółce, kolejne rundy finansowania są naturalną koleją rzeczy. Jeżeli spółka rozwija się prawidłowo i rokrocznie zwiększa swoje przychody, jej wycena podczas kolejnej emisji może wzrosnąć w stosunku do poprzedniej wyceny. Oznacza to, że chociaż posiadasz teraz mniejszy kawałek całego ciasta, ciasto pod wpływem drożdży urosło i stało się większe niż było wcześniej, więc Twój kawałek ciasta, pomimo iż procentowo jest mniejszy, w rzeczywistości jest większy i bardziej się nim nasycisz.

Jeżeli jednak firma się nie rozwija, a kolejna emisja akcji przeprowadzona jest przy niższej wycenie, mamy do czynienia z tzw. down round czyli rundą spadkową. W tym przypadku nie dość, że emisja może zwiększyć stopień rozwodnienia, to dodatkowo może także obniżyć wartość inwestycji inwestorów.

Jak mogę zarabiać na inwestycjach w start-upy?

W przypadku debiutu spółki na GPW albo na giełdzie NewConnect inwestorzy zyskują dostęp do nieograniczonej możliwości handlu papierami wartościowymi spółki. Przekłada się to zazwyczaj na wyższą, niż w momencie IPO (ang. Initial Public Offering), cenę akcji. Sam fakt wejścia na parkiet, powinien być jasnym sygnałem dla rynku, że spółka funkcjonuje prawidłowo, skoro decyduje się na taki krok.

Częstym sposobem wyjścia z inwestycji jest również wykup akcji przez większą spółkę. Jeżeli spółka dobrze prosperuje, i przyciąga zainteresowanie innych podmiotów z branży w której funkcjonuje, może zostać przejęta przez inne przedsiębiorstwo zwane inwestorem strategicznym. Inwestor strategiczny przejmuje pakiet kontrolny spółki, oferując dotychczasowym akcjonariuszom premię za zakupione walory. Inwestorzy zarabiają na swoich akcjach, a nowy inwestor przejmuje kontrolę nad świeżo zakupioną spółką.

Nie tylko podmiot zewnętrzny może dokonać wykupu akcji danej spółki. Zarząd przedsiębiorstwa może także zdecydować się na odkupienie od akcjonariuszy ich akcji w celu odzyskania całkowitej kontroli nad spółką. Oczywiście, posiadacze akcji nie muszą od razu decydować się na sprzedaż papierów spółce. Mogą poczekać na satysfakcjonującą ich ofertę ze strony potencjalnego nabywcy.

Kolejnym rozwiązaniem jest sprzedaż posiadanych papierów wartościowych innej osobie, szukając kupca na własną rękę, wśród znajomych, rodziny lub innych akcjonariuszy spółki. Bardzo pomocne w tej kwestii mogą okazać się grupy akcjonariuszy na Facebooku, prowadzone przez większość spółek emitujących swoje akcje przy pomocy platform crowdfundingowych.

Pamiętaj! 

Inwestowanie w start-upy zawsze wiąże się z dużym ryzykiem finansowym, dlatego należy zabezpieczać się przed nadmierną utratą środków za pomocą dywersyfikacji swoich inwestycji. Inwestuj w młode spółki taką sumę pieniędzy, których utrata nie odbije się negatywnie na Twoim budżecie domowym.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany