Denver_Nightscape_1

Mieszkańcy Denver, stolicy stanu Kolorado, mieli niesamowitą okazję zobaczyć jak dzięki crowdfundingowi mogą wpływać na rozwój swojego miasta. To wszystko dzięki burmistrzowi, który wpadł na pomysł emisji miejskich obligacji skierowanych wyłącznie do mieszkańców. Standardowo tego typu papiery dłużne trafiają do gigantycznych instytucji finansowych i są uważane za dobrą metodę pozyskiwania kapitału. Tym razem jednak nie chodziło tylko o pieniądze, ale o zaangażowanie społeczeństwa we wsparcie lokalnych projektów.

Pomysł okazał się na tyle dużym sukcesem, że obligacje o wartości 12 milionów $ sprzedano w zaledwie godzinę. Każda jednostka była warta 500$. Warto dodać, że do zakupu upoważnieni byli tylko mieszkańcy stanu Kolorado. W ofercie znalazły się dwa rodzaje papierów dłużnych. Pierwsze były oprocentowane na 50% w skali 9 lat, czyli na jednym papierze można było zarobić 250$. Termin zapadalności drugich to z kolei 14 lat, jednak tutaj zysk wynosił aż 100%.

Zysk jednak nie był jedyną motywacją to zainwestowania swoich pieniędzy. Miasto obiecało przeznaczyć zebrane w ten sposób środki na projekty społeczne. Wśród nich znalazły się m.in. rewitalizacja parku, wsparcie placówek kulturalnych oraz miejsc wypoczynku.  Dzięki temu mieszkańcy Denver mogą naprawdę poczuć, że działają na rzecz miasta. Jak sami mówią, płacenie podatków nie daje poczucia uczestnictwa w tym procesie. Tutaj widać bezpośrednie połączenie pomiędzy działaniem i efektem jakie ono przynosi. Pozwala to integrować społeczność, oraz zachęcać do dalszej aktywnej działalności na rzecz lokalnego środowiska.

Jednak to nie pierwszy raz, kiedy władze Denver postanowiły skorzystać z siły społeczności. Już w roku 2007 przeprowadzono podobną akcję, jednak wtedy nie zastosowano  potęgi Internetu. Mieszkańcy musieli ręcznie zgłaszać chęć zakupu obligacji, jednak nie powstrzymało ich to. W ciągu tygodnia udało się w ten sposób zebrać 8 milionów $. W ten sposób miastu udało się wypracować podwójny zysk:  pozyskali kapitał, oraz wsparli wspólnotę.

Zaletą systemu zastosowanego w stolicy Kolorado jest łatwość z jaką można go wykorzystać w każdym innym mieście. Wyobraźmy sobie, że kupujemy obligacje Warszawy, dzięki którym odnawiamy praskie kamienice, albo odbudowujemy Pałac Saski. Nie dość, że możemy zarobić, to jeszcze działamy na rzecz ulepszenia życia w naszym otoczeniu.

źródło: nextcity.org

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany