Wysyp programów telewizyjnych o gotowaniu przyszedł z zachodu, aczkolwiek można śmiało uznać, że nie jest to już wyłącznie chwilowa moda, ale mocny trend, który zagościł u nas na stałe. Praktycznie każda stacja telewizyjna ma co najmniej jeden program kulinarny, a znani kucharze brylują już nie tylko w kuchni, ale i na salonach. Niestety my sami na gotowanie mamy coraz mniej czasu.

Standardowy proces zrobienia obiadu wygląda mniej więcej tak: wymyślenie pomysłu, sporządzenie listy zakupów, maraton po sklepach spożywczych i powrót do domu już na lekkiej zadyszce, choć to dopiero początek. W tym momencie trzeba wykrzesać jeszcze sporo sił na przygotowanie (umycie, obranie, pokrojenie) wszystkich składników. Gdy entuzjazm z całego przedsięwzięcia jakim jest obiad, opada, trzeba jeszcze swoje przy kuchni wystać.

Gotowanie może być o wiele łatwiejsze

Stąd też w ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się zamawianie zakupów przez internet, również tych spożywczych. W wielu korporacjach powszechne jest zamawianie określonej diety pudełkowej w postaci kilku gotowych porcji jedzenia. Rozwiązuje to problem związany z brakiem niezbędnego czasu na obiad, jednakże odbiera tym samym przyjemność związaną z przygotowaniem jedzenia samodzielnie.

Świat jednak nie lubi próżni, a potrzeba jest matką wynalazków, w związku z czym na coraz więcej firm zaczyna oferować coś innego niż dostarczanie zakupów czy gotowego obiadu. Możesz zamówić bowiem pomysł na obiad wraz z przepisem od szefa kuchni oraz wszystkimi składnikami dobranymi w idealnych proporcjach, aby rozpocząć gotowanie samodzielnie. Dwa ciekawe startupy, które z sukcesem oferują taką usługę na zachodzie, poznasz w tym artykule.

Gotuj jak szef kuchni dzięki Home Chef

Gdy pracowałem w finansach, nie miałem kompletnie czasu na to, aby przygotowywać sobie jedzenie. Stwierdziłem, że chciałbym coś z tym zrobić, a Home Chef powstał w wyniku mojego osobistego problemu, który od lat chciałem rozwiązać.” – mówi Pat Vithelic, CEO startupu z Chicago, który powstał w połowie 2013 roku i w ciągu 3 lat pozyskał $57M od inwestorów.

Home Chef to biznes funkcjonujący w modelu subskrypcyjnym, w formie internetowej platformy do zamawiania przepisów oraz wszystkich składników w pakiecie do własnego domu, idealnie dla potrzeb ciężko pracujących ludzi, którzy nie mają ani czasu, ani już siły, by po powrocie do domu wszystko organizować sobie samodzielnie.

O ile samo dostarczanie zakupów spożywczych przez internet funkcjonuje w USA od około dekady i nie jest niczym nowym, o tyle forma wypracowana przez Home Chef jest już pewnego rodzaju innowacją. Użytkownicy podczas rejestracji podają swoje preferencje, co lubią jeść, a czego w swoich posiłkach unikają. Następnie serwis dostosowuje menu pod indywidualne gusta, a każdy klient otrzymuje 9 propozycji, inspiracji obiadowych tygodniowo. Z nich musi wybrać co najmniej dwie pozycje. W praktyce wygląda to jednak tak, że standardowo klienci wybierają od 3 do 4 posiłków tygodniowo, które dostarczane są im w paczkach do indywidualnego przyrządzenia pod same drzwi.

Standardowa cena za jedno danie to $9,95. Sam startup kompletnie nie kryje się z tym, że dostarcza każdego miesiąca już 1.5 miliona dań do przygotowania we własnym zakresie, co daje $15M przychodów w ciągu tylko jednego miesiąca.

Home Chef dowoził swoje produkty do 60% stanów USA wprost ze swojej siedziby w Chicago. Dzięki pozyskaniu we wrześniu Runda-B finansowania o wielkości $40M, ma pomóc startupowi do tego, aby dostarczać swoje posiłki na terenie całych Stanów Zjednoczonych, budując kolejne centra dystrybucji. Rok wcześniej w kwietniu 2015 otrzymali zaledwie $1M.

Sun Basket dla bardziej wybrednych

O ile sam Home Chef poszedł bardzo szeroko, dostarczając przepisy i dania praktycznie dla każdego, to również i w tym segmencie jest miejsce na dodatkową specjalizację. Tym cechuje się właśnie Sun Basket, startup powstały w San Francisco niecały rok po Home Chef, bowiem w kwietniu 2014, któremu już udało się zebrać w sumie imponujące $46M.

Model działania jest dokładnie ten sam, jak w przypadku jego poprzednika, jednakże to, czym wyróżnia się na tle konkurencji, jest dostarczanie posiłków bez glutenowych oraz dla diety paleo. W gruncie rzeczy chodzi tutaj o skupienie się przede wszystkim na produktach organicznych, nieprzetworzonych, bez jakiegokolwiek dodatku chemii. Myślą przewodnią jest w tym wypadku „healthy cooking made easy„. Czyli jedzmy zdrowo, ale także gotujmy łatwo i szybko.

Największa wartość dodana

W tym właśnie tkwi sukces wszystkich tych rozwiązań jak Home Chef czy Sun Basket. Rozwiązania wielokrotnie testowane przez blogerów kulinarnych, którzy jednogłośnie oceniają iż są one przygotowane bardzo starannie, a każda z tych potraw smakuje wyśmienicie. To przywraca entuzjazm z gotowania, który niestety utraciliśmy w pogoni za wymagającą i stresującą pracą oraz obowiązkami dnia codziennego. To jednak dzięki takim startupom może się zmienić.  Według Boston Consulting Group, rynek zamawiania produktów spożywczych online urośnie w USA do $100 mld do 2018 roku.

Na rynku jest jednak miejsce dla wielu innych startupów, które z sukcesem mają swoich wiernych klientów. Warto wspomnieć o berlińskim HelloFresh, który zebrał łącznie zawrotne $363M, mimo powstania zaledwie w 2012 roku. Dostarcza 4 miliony posiłków miesięcznie w 7 różnych krajach, a sam wyceniany jest na ponad $2,9 mld. W 2014 roku zanotował €70M dochodu przy zawrotnych 392% wzrostu rok do roku. Liczby te mogą robić wrażenie, szczególnie, gdy mowa o jednym z kilku startupów, z których to każdy rozwija się bardzo dynamicznie, nie przeszkadzając sobie przy tym nawzajem.

Już wkrótce na Beesfund dojdzie do emisji akcji polskiego startupu, odpowiednika Home Chef czy Sun Basket – Just Chopped, który dostarcza sprawdzone przepisy wraz ze starannie wyselekcjonowanymi składnikami do przyrządzenia we własnym domu. 

Bądź wśród pierwszych inwestorów, których poinformujemy o dostępności akcji JustChopped Polska S.A pod tym linkiem.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany