Rok 2020 był szóstym z rzędu rokiem wzrostu kwoty pozyskanej przez emitentów, a także zaowocował 8-krotnym wzrostem przychodów spółki od 2017 roku. Powiększył także grono zarejestrowanych inwestorów o 33 tysiące osób. Koniec pierwszej dekady XXI wieku zapisze się w historii świata. Zapiszę się także jako ważny punkt w historii Beesfund.com.

Trudno chyba o firmowe podsumowanie 2020 roku, w którym nie padałyby zdania o kryzysie i potrzebie szybkiego reagowania na zmieniające się otoczenie.

Wiele zmieniło się też dla rynku equity crowdfundingu zwanego też crowdinvestingiem i paradoksalnie to był (kolejny) świetny rok dla rynku indywidualnych emisji spółek akcyjnych. 

Inwestorzy postanowili zaufać młodym spółkom w czasie kryzysu. Według nas nie bez znaczenia dla inwestujących były dwie ważne informacje: doprecyzowanie przepisów ze strony UKNF, a także zmiany w prawie odnośnie składania zapisów na akcje. 

UKNF o crowdfundingu

W kwietniu Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował 17 stronicowy PDF, w którym określił zasady, na jakich mogą działać w Polsce platformy equity crowdfundingu.

Znalazły się w nim ważne zapisy, które określiły, gdzie przebiega podział między domem maklerskim, a platformą. I że ta druga jest w pełni legalna jeśli stosuje się do zapisów UKNF.  

Zapisy na akcje

Sporą rewolucję obwieścił rynkowi Beesfund, który w czerwcu dostosował się do zmian w przepisach odnośnie zapisów na akcje (pisaliśmy u nas na blogu).

Początkowo budziło to wiele pytań, ale z czasem pojawiły się dwie opinie, że zapisy na akcje są ważne tylko wg nowych przepisów i stosowane wcześniej przepisy nie mają zastosowania. Beesfund do dzisiaj jest jedyną platformą, która zaoferowała inwestorom i emitentom prosty sposób dostosowania się do tej zmiany.

Unia podwyższa próg

Wzbudzająca emocje zarówno u inwestorów, jak i emitentów informacja pojawiała się także we wrześniu. Chodzi oczywiście o przegłosowanie w Brukseli zmian w prawie dotyczącym udziałowego rynku społecznościowego, które w punkcie docelowym pozwolą na emisję do 5 milionów euro, czyli około 22 mln złotych.

Wśród najważniejszych zmian są:

  • Platformy będą certyfikowane przez lokalnego nadzorcę
  • Dzięki temu będą mogły działać na terenie całej Unii Europejskiej
  • Początkujący inwestorzy zostaną objęci dodatkową ochroną
  • Inwestorzy będą mogli łatwiej handlować akcjami na platformowych tablicach ogłoszeń
  • Spółki będą mogły emitować akcje do 5 mln euro co 12 miesięcy

Obecnie rynek czeka na więcej szczegółów odnośnie wdrożenia dyrektyw unijnych. Wiadomo, że podniesienie progu odbywać się będzie dwuetapowo. Najpierw do 2,5 mln euro, a następnie do 5 mln. Beesfund, chcąc być w czołówce europejskich platform, pozostaje z nadzorcą w kontakcie, aby przystąpić do procesu certyfikacji jak najszybciej.

Beesfund w liczbach

W minionym roku powstało kilkanaście prac licencjackich oraz magisterskich w oparciu o dane z Beesfund. Dlatego postanowiliśmy dalej dzielić się danymi i statystykami, aby rynek edukował się także oddolnie przez ambitnych studentów i sprzyjających ich rozwojowi wykładowców. 

  • 28 wystartowanych emisji 
  • 23 300 000 zł pozyskane przez emitentów 
  • 33 000 nowych inwestorów na platformie 
  • ~4 000 000 zł przychodu spółki (dokładne dane w przygotowaniu)

  • 61 podpisanych umów na kolejne emisje
  • 10 kolejnych podmiotów w Klubie Miliona 
  • 11 jednocześnie trwających emisji (rekord Polski!) 

W 2020 opublikowaliśmy także animacje zestawiające kwartały rok do roku. Można je zobaczyć np. na naszym Facebooku.

Beesfund ciągle lepszy

Nie wierzymy w szczęście, ale w dobry timing połączony z wytężoną pracą. Czytając nasze plany na drugą dekadę XXI z roku 2019 widzimy, jak wiele się zmieniło. Przede wszystkim za sprawą unijnych przepisów, ale też przetasowań na rynku, takich jak połączenie największej platformy z Wielkiej Brytanii z platformą z USA, czy wyjście Anglii ze struktur unijnych. 

Nie odpuszczamy naszych ambicji do pojawiania się lokalnych wersji platformy Beesfund, ale też widzimy dużo większą szansę do pozyskiwania inwestorów zagranicznych dla lokalnych spółek. I będzie to jedno z największych zadań jakie przed nami stoi w drugiej dekadzie. 

Rok 2020 był też czasem testowania automatycznych i półautomatycznych procesów w Beesfund. Wiedza zdobywana od 2012 roku pozwala nam tworzyć procesy i optymalizować je. Najbliższy czas chcemy poświęcić na budowanie systemów IT, które ułatwią czy wręcz pomogą emitentom, a w konsekwencji także inwestorom, robić lepsze emisje. 

Coś dla Ciebie?

Zachęcamy do śledzenia emisji pojawiających się na Beesfund.com. Tych, którzy nie mają chęci odwiedzać strony głównej – zapraszamy do newslettera. Zgodę na jego otrzymywanie można zaznaczyć przy rejestracji lub po zalogowaniu w “twój profil”. 

Wszystkich właścicieli firm szukających konsultacji czy ich biznes pasuje do crowdinvesting zapraszamy do wypełnienia formularza, aby nasz Equity Crowd Expert mógł przyjrzeć się biznesowi i skontaktować się po więcej informacji. 

Do zobaczenia na najbliższym Investors Day 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany