Zagłębiając się w świat crowdfundingu zauważymy, że wśród tysięcy projektów często występuje jeden konkretny produkt – portfele. Dlaczego akurat właśnie one zdobyły taką popularność wśród projektodawców? Ten niepozorny przedmiot ma w sobie wiele cech, które czynią go idealnym projektem.

Pierwszą cechą, która czyni portfel dobrym pomysłem na odpalenie swojej akcji jest ich popularność. Każdy ma w kieszeni jeden. Nie ważne ile ma lat, gdzie mieszka, czym się zajmuje – wszyscy potrzebują w życiu portfela. Powszechność tego produktu sprawa, że bardzo łatwo nam znaleźć potencjalnych wspierających. Nie musimy szukać społeczności skupionych na bardzo konkretnej sprawie – ktokolwiek, do kogo się odezwiemy może zostać naszym klientem.

Jeśli zapytacie kogoś, czy jest zadowolony ze swojego portfela, z dużym prawdopodobieństwem otrzymacie odpowiedź przeczącą. Są brzydkie, zbyt duże, mało funkcjonalne. To, co oferują nam w sklepach rzadko spełnia nasze oczekiwania. To właśnie dlatego są tak częstym prezentem – sami nie jesteśmy skłonni go kupić, bo żaden nas nie zachwyca. I tu właśnie pojawia się pole do innowacji – można się zastanowić co nas wkurza w tym co mamy i jak to usprawnić. A innowacja jest kluczem do sukcesu na rynku.

A pole do innowacji i kombinowania jest bardzo duże. Portfele występują w całej masie form i kształtów. Od klasycznych, rozkładanych z kieszonką na monety i przegródkami na banknoty, przez duże, w których mieści się poza pieniędzmi i dokumentami cała masa kart i wizytówek, na bardziej wyszukanych kończąc. Mogą to być klipsy na pieniądze, małe skórzane kieszonki, karty z gumkami – pomysłów jest cała masa. Zastanówcie się co wydaje się dla was najbardziej istotne.

Portfel to też dobry pomysł na początek swojej przygody z designem. Ograniczona forma uczy skutecznego łączenia wyglądu z funkcjonalnością. Trzeba pamiętać, że jakkolwiek nasz produkt nie byłby ładny musi się bez problemu mieścić w kieszeni.

Zaprojektowanie produktu to dopiero pierwszy krok. Schody zaczynają się, kiedy trzeba nasz szkic powołać do życia. Czasem okazuje się, że to co wygląda bardzo prosto na papierze, w produkcji nie okazuje się wcale takie łatwe. Pod tym względem portfel jest bardzo dobrym rozwiązaniem – nie jest to technologia kosmiczna, także każdy może dosyć szybko opanować techniki jego wykonania, a jednocześnie jest na tyle skomplikowane, że nikt bez konkretnego planu, zapału i zdolności nie zrobi tego w domu.

Dodatkowo kiedy uda nam się przebić prze projektowanie, zbiórkę, wykonanie możemy łatwo sprawdzić czy nie potkniemy się na logistyce. Ok, wykonanie jednego portfela brzmi osiągalnie, co jednak kiedy trzeba ich zrobić 200? Wtedy projektant-artysta musi się zmienić w rzemieślnika. Kiedy chce się być przedsiębiorcą to czasem trzeba wstać od komputera i ubrudzić sobie ręce.

Ale skoro powstaje tyle projektów, to czy jest sens tworzyć następne? Okazuje się, że popyt na pomysłowe, nowoczesne i funkcjonalne portfele nie spada. Także jeśli myślicie o przygodzie z crowdfundingiem to może wyciągnijcie to co macie w kieszeni i zastanówcie się jak to ulepszyć? Jeśli wasz pomysł będzie dobry to na pewno znajdą się chętni by was wesprzeć.

źródło: Kickstarter

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany