„Próbujesz. Przegrywasz. Trudno. Próbuj jeszcze raz. Przegraj jeszcze raz. Przegraj lepiej”- Samuel Beckett

Co powstanie ze skrzyżowania lodówki, blendera i głośników? Brzmi jak początek czerstwego dowcipu, ale to przepis na zarobienie 10 milionów dolarów. To właśnie zrobił Ryan Grepper – twórca Coolest. Jego projekt jest obecnie posiadaczem tytułu rekordzisty w wysokości zebranych środków. Jednak Coolest nie był sukcesem od samego początku.

Obecna zbiórka jest drugą próbą ufundowania zwariowanej lodówki. Pół roku wcześniej Ryan wystartował z tym samym projektem na portalu, jednak udało mu się zebrać jedynie 100 000$ z planowanych 125 000$. W efekcie autor został z niczym, jednak nie poddał się. Zastanowił się nad popełnionymi błędami oraz lepiej przygotował się do akcji.

Poprawił design swojego projektu, zebrał większą społeczność przed akcją, nastawił się na sprzedaż w sezonie letnim. Dzięki temu właśnie udało mu się zebrać 10 mln $.

Przypadek Ryana Greppera pokazuje, że jeśli wierzymy w swój projekt to nie warto się poddawać. Każda porażka czegoś nas uczy i warto te nauki wprowadzać w życie. Z każdą próbą nasz projekt może być co raz lepszy, aż w końcu trafimy w gust społeczności. Najgorsze co możemy zrobić, to pozwolić, by nasza cała praca poszła na marne.

Dlatego nawet jeśli wasza kampania nie okazała się sukcesem, to nie wrzucajcie waszego projektu do szuflady, ale zadajcie sobie pytania: gdzie popełniliście błędy? Co mogliście poprawić? Czy wystarczająco mocno zaangażowaliście się w kampanię? Może następna próba okaże się sukcesem?Próbujcie dalej!

Jednak z historii Coolest płynie jeszcze jeden morał. Gdyby autor zbierał środki w modelu „bierzesz ile zbierzesz” jego projekt prawdopodobnie mógłby odnieść sukces za pierwszym razem. Przy odpowiednim ograniczeniu kosztów pierwszy lodówko-blendero—głośnik mógłby trafić do nas już w zeszłym roku.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany