Zaangażowanie się po raz pierwszy w daną inicjatywę wymaga poznania pewnych podstaw i mechanizmów, które się za nią kryją. To logiczne, a Beesfund doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Z tego też względu zamierzamy wyjaśnić na czym polega crowdfunding udziałowy, abyś zwyczajnie wiedział, czym jest w praktyce.

Świadomość tego, że istnieje realna alternatywa zarówno dla inwestycji na giełdzie, jak i finansowania własnego przedsięwzięcia na wczesnej fazie rozwoju właśnie poprzez crowdfunding udziałowy, jest w naszym kraju w dalszym ciągu relatywnie niewielka. Z każdą kolejną emisją na Beesfund zaczyna się to zmieniać, aczkolwiek wszystkich tych, którzy jeszcze nie wiedzą „z czym to się je” zapraszamy do poznania podstaw.

Warto także, abyś poznał, jakie są różnice między poszczególnymi rodzajami crowdfundingu. Obecnie mamy do czynienia w zasadzie z trzema głównymi formami pozyskiwania kapitału od szerszego grona społeczności.

 

  • Pożyczki społecznościowe dla biznesu

 

W związku z problemem związanym z pozyskaniem kapitału na start oraz niewielką dostępnością pożyczek obrotowych i kredytów inwestycyjnych w bankach, można zwrócić się z tym do społeczności. Luka finansowa to asymetria w podaży kapitału w formie pożyczek i preferencyjnych kredytów dla firm, a popytem na nie zgłaszanym przez przedsiębiorców. W naszym kraju sięga ona 90 miliardów złotych.

Rozwiązaniem są w tym wypadku pożyczki społecznościowe na określonych warunkach czasu spłaty oraz oprocentowania, które są zazwyczaj bardziej opłacalne niż te, które można pozyskać w instytucjach finansowych. To rozwiązanie zostało stworzone dla projektodawców, stąd też cechują się one atrakcyjnymi dla nich warunkami. Innymi słowy, Ty, jako pożyczkodawca, poza symbolicznie większą kwotą zwrotu, nie otrzymujesz zupełnie nic w zamian.  W tym miejscu pojawia się punkt drugi.

 

  • Reward-based crowdfunding, czyli inaczej crowdfunding projektowy

 

Jak sama nazwa wskazuje, w tym wypadku wspierający otrzymują określone nagrody za wsparcie danego projektu. Celem nadrzędnym jest oczywiście pozyskanie kapitału na start, ale również weryfikacja potencjału biznesowego. Nie jest to forma pożyczki, z tego też względu za wsparcie na danym poziomie otrzymuje się pewną nagrodę. Im większa wpłata, tym upominki, gadżety, lub inne formy gratyfikacji są potencjalnie bardziej atrakcyjne.

Dla przykładu: jeśli decydujesz się wesprzeć powstanie nowego filmu dokumentalnego, to za relatywnie niewielką wpłatę możesz otrzymać list z podziękowaniami lub Twoje nazwisko może zostać wymienione w napisach końcowych. Za nieco większe wsparcie zostaniesz zaproszony na premierę filmu, natomiast za jeszcze bardziej okazałą wpłatę dostaniesz przy tym dodatkowo płytę DVD z dokumentem.

To ciekawe rozwiązanie ponieważ każdy lubi otrzymywać prezenty, a jeśli można jeszcze wesprzeć interesującą inicjatywę, to czemu by nie. Jednakże w tym miejscu nie jesteś w stanie odzyskać zainwestowanej kwoty, a długoterminowe korzyści czerpią z niego wyłącznie projektodawcy. Wspierającym pozostaje satysfakcja oraz ów gadżet.

Cóż, coś za coś. Można rzec, że taka jest po prostu rzeczywistość. Otóż niekoniecznie. Czy można zatem zjeść ciastko i mieć ciastko? Okazuje się, że tak. Oferuje to właśnie crowdfunding udziałowy, o którym więcej w kolejnym punkcie.

 

  • Equity crowdfunding

 

Crowdfunding udziałowy to forma inwestycji grupowych. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o społeczność, która finansuje pewne przedsięwzięcie, biznes we wczesnej fazie rozwoju. W porównaniu z klasycznymi zbiórkami crowdfundingowymi, w tym wypadku inwestor staje się również akcjonariuszem, czyli posiadaczem akcji, w związku z czym partycypuje w przyszłych zyskach firmy.

Forma społecznościowego finansowania udziałowego jest poniekąd hybrydą rozwiązania pierwszego z drugim. Z jednej strony stanowi alternatywę do inwestycji na giełdzie, która w perspektywie może dać znacznie lepsze efekty niż trzymanie wolnych środków na lokacie w banku. Jest to realna inwestycja. Biznes dzięki wsparciu ma szansę rozkwitnąć i wykorzystać swój prawdziwy potencjał, także nabyte akcje będzie można w przyszłości sprzedać z zyskiem.  

Na tym jednak nie koniec potencjalnych korzyści. Inwestycje grupowe to także wynagradzanie akcjonariuszy za wsparcie właśnie w formie różnego rodzaju korzyści czy gadżetów. To tak jakbyś kupował akcje na giełdzie, a spółka z tego tytułu już na samym starcie dziękowała Ci za to, przesyłając do domu prezent zależny od wielkości Twojego zaangażowania. Totalna abstrakcja, aczkolwiek w przypadku crowdfundingu udziałowego to zupełna norma.

Podsumowując, equity crowdfunding to sytuacja win-win. Biznes otrzymuje paliwo do kolejnych działań, a wspierający stają się współwłaścicielami spółki, realnie partycypując w jej przyszłych zyskach i otrzymując ponadto nagrody za wsparcie.

Historie emisji, okolicznościowe akcje promocyjne oraz projekty które zebrały już wsparcie w formie crowdfundingu udziałowego możesz poznać na platformie www.beesfund.com.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany