multitapres

Własna knajpa to jeden z najbardziej klasycznych pomysłów na biznes. Każdy kto lubi dobrze zjeść i potrafi gotować na pewno nie raz marzył o restauracji. Problem w tym, że jest to dość kosztowny interes. Może warto zwrócić się o pomoc do tłumu?

Dlaczego crowdfunding?

Finansowanie społecznościowe jest świetnym rozwiązaniem dla przyszłych restauratorów. Po pierwsze pozwala zebrać środki na lokal bez konieczności zaciągania trudnych do spłacenia pożyczek. Po drugie pozwala przetestować koncepcję restauracji zanim oficjalnie ją otworzycie. Po trzecie kampania crowdfundingowa to doskonałe narzędzie marketingowe. Zanim wydacie pierwszy posiłek masa ludzi usłyszy o waszym projekcie.

Od czego zacząć?

Własna restauracja to dosyć duża inwestycja, trzeba więc ją porządnie przygotować. Pierwsze kroki w tym celu należy podjąć nawet pół roku przed planowanym rozpoczęciem zbiórki. Po pierwsze -pomysł. O ile nie planujecie otworzyć lokalu na poziomie gwiazdki Michelin waszym docelowym klientem będzie lokalna społeczność. Dlatego musicie dobrze poznać swoich potencjalnych gości i ich preferencje, oraz znać ofertę konkurencji. Czy w okolicy w której planujecie rozpocząć działalność ludzie raczej preferują domowe obiady czy wykwintne dania? Czy jest miejsce na kolejny bar z burgerami, a może trzeba zaoferować coś nowego? Wreszcie czy stawiacie na własny pomysł czy wolicie skorzystać z franczyzy? Pamiętajcie, że lokal, który wam się marzy i do którego chętnie byście przychodzili niekoniecznie przypadnie do gustu innym ludziom. W końcu chcecie stworzyć intratny biznes, a nie idealne miejsce dla siebie.

Infrastruktura i logistyka

Kiedy już wiecie, co będziecie prowadzili pora przejść do poszukiwania lokalu i wyposażenia. Rozejrzyjcie się za potencjalnymi miejscami, które spełnią wasze wymagania. Lokal musi mieć odpowiednią powierzchnię, lokalizację, a przede wszystkim cenę. Jeśli nie znajdujecie nic, co trafia w wasze potrzeby, to może warto cofnąć się o krok i przemyśleć jeszcze raz koncepcję? Będziecie potrzebowali też wyposażenia. Warto poszukać wyprzedaży sprzętu z restauracji, którym się nie powiodło – pozwoli to zaoszczędzić parę złotych. Niestety takie okazje trwają krótko, więc po pierwsze musielibyście mieć gotówkę w ręce, a po drugie miejsce na przechowanie całego sprzętu aż do otwarcia. Koniecznie też zastanówcie się nad potencjalnymi dostawcami produktów. Jak najwcześniej nawiążcie kontakty z bazarami, lokalnymi rolnikami i producentami żywności, żeby w momencie gdy lokal będzie już czynny na stół trafiły wszystkie produkty najwyższej jakości.

Pieniądze są najważniejsze

Wasze plany pozostaną w sferze marzeń, jeśli nie uda wam się zebrać pieniędzy. Crowdfunding oczywiście ułatwi wam sfinansowanie pomysłu, jednak dobrze jest mieć zebrane trochę pieniędzy na początku. Pomoże to pokryć koszty przygotowań i prowadzenia kampanii.

tabelanagrody

Musicie też zastanowić się z jakiej formy crowdfundingu skorzystacie. Tradycyjny model z nagrodami jest prostszy w realizacji jednak pozwala zebrać mniejsze środki. Model udziałowy z kolei wiąże się z pewnymi kosztami na początku, jednak środki dzięki niemu zebrane mogą być znacznie większe, przez co szybciej zrealizujecie swój cel. Jeśli wybierzecie metodę tradycyjną stanie przed wami problem zaprojektowania nagród. Branża gastronomiczna oferuje w tym wypadku szeroki wachlarz pomysłów. Kupony na posiłki i napoje, organizacja imprez okolicznościowych, gotowanie w domu wpłacającego, pakiety domowych przekąsek. Pomysłów jest masa. Weźcie jednak pod uwagę, że kwota jaką musicie zebrać to dziesiątki tysięcy złotych, a model nagrodowy w większości opiera się na drobnych wpłatach. W takim wypadku może się zdarzyć, że skończycie z setkami nagród, które będziecie musieli dostarczyć, co może sparaliżować waszą działalność. Dlatego bardziej trafny wydaje się być equity crowdfunding.

Reklama dźwignią handlu

Nawet najlepszy pomysł nie zostanie zrealizowany, jeśli nikt się o nim nie dowie. Dlatego kluczowe jest zaprojektowanie odpowiedniej strategii przyciągnięcia tłumu. Mówi się, że ludzie jedzą oczami. Jest w tym sporo prawdy, dlatego identyfikacja wizualna jest bardzo istotna. Ładne, zapadające w pamięć logo daje sporą przewagę w walce z konkurencją.

Wielu przedsiębiorców, którym udało się osiągnąć sukces w crowdfundingu zwraca uwagę jak przydatnym narzędziem promocyjnym jest film. Nagrajcie więc krótki spot, na którym pokażecie kim jesteście, co i jak gotujecie i dlaczego warto wesprzeć wasze marzenia. Warto zainwestować w profesjonalnie przygotowany materiał filmowy, uwiarygodni to przekaz.

Nawet najlepszy marketing nie przykryje mankamentów kulinarnych – ludzie muszą wiedzieć, że wasze jedzenie jest smaczne. Zanim zaczniecie zbierać, musicie dać potencjalnym klientom próbkę swoich umiejętności. Dobrym miejscem są targi kulinarne, na których można kosztować różnych potraw. Przy okazji możecie nawiązać relację z ludźmi, którzy staną się waszymi potencjalnymi wspierającymi. Rozdawajcie ulotki i zbierajcie maile, im większy tłum, tym większa szansa na sukces.

Wartościowym sojusznikiem są też media. Udajcie się więc do lokalnej prasy oraz blogerów kulinarnych i opowiedzcie im swoją historię. Pasjonaci zbierający na realizacje gastronomicznego marzenia to dla nich dobry temat, a dla was darmowa promocja. Jednak liczenie na anonimowych darczyńców może być złudne. Pamiętajcie, że podstawą każdej akcji crowdfundingowej jest rodzina i znajomi. To właśnie o ich wsparcie powinniście zabiegać w pierwszej kolejności, ponieważ mają do was zaufanie oraz zależy im na waszym powodzeniu.

Samodzielnie czy z pomocą specjalistów?

Dobra kampania crowdfundingowa, zwłaszcza w takiej skali, to kilka tygodni ciężkiej pracy. Trudno to połączyć z codziennym życiem, dlatego warto się zastanowić, czy nie zainwestować w pomoc specjalistów. Profesjonalni crowdfunderzy pomogą przygotować nam kampanię, graficy zaprojektują logo i stronę, filmowcy nakręcą wideo. To oczywiście dodatkowe koszty, ale znacznie zwiększa to szanse na sukces całej zbiórki.

Jak widać marzenie o własnej restauracji wcale nie jest takie odległe. Wystarczy tylko dobry pomysł i determinacja. A więc może warto odkurzyć stare przepisy i pomyśleć o nowej ścieżce kariery.

tabelapng

2 komentarze

  1. Artur

    Bardzo fajny tekst, szczególnie przydatny był ostatni akapit o tym, czy samodzielnie czy z pomocą profesjonalistów otworzyć restaurację.

    Pozdrawiam, Artur

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany