Jeżeli uważasz, że zebranie środków na biznes w tempie £10,000 na sekundę brzmi niedorzecznie, to za moment zmienisz zdanie. Chcielibyśmy przedstawić Tobie interesującą anegdotę związaną z pewnym londyńskim startupem, który wyszedł do swoich użytkowników z emisją akcji w formie equity crowdfundingu.

 

Monzo to startup, który rozwija internetowy bank dla młodego pokolenia, ludzi wychowanych ze smartfonem w ręku. To osoby, które mają zupełnie inne nawyki i oczekiwania względem nowoczesnej bankowości, chcą wszystko załatwić szybko i od ręki, bez czekania w kolejce – najlepiej jednym kliknięciem. Produktem skrojonym na miarę potrzeb tych ludzi jest właśnie Monzo.

Ojcem sukcesu jest 31-letni Tom Blomfield, twórca GoCardless, startupu oferującego rozwiązania dla biznesu, związane z płatnościami w modelu subskrypcyjnym. W 2013 roku wybrany jednym do ścisłego grona „Top 5 Entrepreneurs Under 30” przez Komisję Europejską. Jest to człowiek regularnie pojawiający się na przeróżnych konferencjach, na których daje wykłady na temat przyszłości bankowości oraz sektora finansowego.

Głównym celem Monzo jest stworzenie centrum finansów osobistych, które sprowadzone do aplikacji w smartfonie, ma stanowić właśnie o przyszłości bankowości mobilnej. Powstali w 2013 roku, jednakże samą licencję bankową udało im się uzyskać dopiero we wrześniu 2016. To kompletnie nie przeszkodziło im w tym, aby zebrać w sumie $45M wsparcia od inwestorów. Co więcej, społeczność również doceniła ich potencjał, czego znamiennym przykładem jest najszybsza w historii emisja equity crowdfundingowa.

Milion Funtów w półtorej minuty

Obietnica, jaką jest możliwość otwarcia rachunku bankowego w ciągu zaledwie 30 sekund oraz niezwykła otwartość, przyciągnęły do projektu tysiące ludzi. Jednak wzbudzenie zainteresowania a zachęcenie do inwestycji to dwie różne kwestie.

Na dwa tygodnie przed oficjalnym startem emisji, Monzo sondowało wielkość kapitału, jaki mogą uzbierać,  poprzez rozpoczęcie nieformalnych zapisów na emisję, dzięki której to potencjalnie zainteresowany mógł określić kwotę, jaką chcę przeznaczyć na zakup akcji. Dzięki temu wraz z jej rozpoczęciem otrzymał powiadomienie, aby nie przegapić momentu rozpoczęcia kampanii. Co więcej, każdy otrzymał unikalną kartę debetową „Monzo Investor”.

Kampania promocyjna przyniosła skutek i trzeba przyznać, iż refleks odgrywał tutaj kluczową rolę, ponieważ gdy 3 marca 2016 roku o godzinie 13:00 rozpoczęła się emisja, akcje o wartości £1,000,000 rozeszły się w niewiarygodnym tempie 96 sekund. Dokładnie 1861 osób w ciągu półtorej minuty dokonało inwestycji, co przyczyniło się do przeciążenia serwerów, a strona z emisją padła.

Niewiele banków wykształciło wokół siebie społeczność oraz unikalną kulturę ludzi, którzy będąc ich klientami, jednocześnie aktywnie promują samą markę. Monzo tworzy mobilną bankowość na nowo i śmiało komunikuje, że chce to robić wraz ze społecznością swoich klientów. W styczniu 2017 roku startup pochwalił się 100 tysiącami użytkowników. Efektem tego jest podjęcie decyzji o kolejnej emisji, także w formie equity crowdfundingu, jednakże już na kwotę £2,500,000. Czy szykuje się kolejny rekord?

Poniżej jeszcze wymowny obraz 96 sekund na linii czasu, jak szybko rozeszły się akcje Monzo o wartości miliona Funtów w marcu 2016 roku.

 

2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany