Pitch Deck jest krótką prezentacją, która ma na celu przekonać potencjalnego inwestora, dlaczego warto postawić na wasz pomysł. Powinna ona w zwięzły i interesujący sposób przedstawić firmę, problem i pomysł na jego rozwiązanie. Kluczowym czynnikiem procesu pozyskania inwestora jest wiarygodność projektu. Odpowiednio dobrane informacje, dane dotyczące historii spółki oraz przedstawienie aktualnej sytuacji na rynku znacznie uwiarygodniają przedsięwzięcie w oczach akcjonariusza. Poniższe punkty pozwolą wam się wczuć w rolę inwestora, a zatem odpowiadając na nie, postarajcie się patrzeć tymi samymi kryteriami, co on.

 1. LOGO oraz MISJA.
  W postaci punchline/tagline (przykład: NIKE – just do it!), czyli jedno zdanie, które określa co robi spółka.
 2. PROBLEM.
  Skąd wziął się pomysł na dany produkt? Jaką potrzebę realizuje? Skąd wiecie, że ludzie tego potrzebują? Inwestor chce mieć pewność, że Wasza działalność rzeczywiście podniesie jakość życia i adresuje realny problem.
 3. ROZWIĄZANIE.
  Zaprezentujcie w prosty sposób, w jaki Wasza firma rozwiązuje powyższy problem oraz przedstawcie korzyści jakie płyną z takiego rozwiązania. Na czym polega unikalność i innowacyjność Waszego rozwiązania? Co Was wyróżnia? Dlaczego uważacie, że klienci wybiorą właśnie Wasz produkt? Co jest Waszym wyróżnikiem?
 4. PRODUKT.
  Pokażcie jak wygląda i działa w prostych krokach Wasz produkt. Nie zagłębiajcie się zbytnio w szczegóły. Ważne, aby treść była zrozumiała. Inwestorzy i tak będą chcieli dopytać o Wasz produkt. Warto pochwalić się tutaj zdjęciami, schematami, itp.
 5. HISTORIA SPÓŁKI.
  Od kiedy Wasze rozwiązanie jest dostępne na rynku? Ile do tej pory osób z niego skorzystało? Ilu posiadacie klientów? Podajcie dane w tabeli o sprzedaży w ujęciu miesięcznym za ostatnie 12 miesięcy? Ile macie podpisanych umów z klientami? Ile macie podpisanych listów intencyjnych? Ile macie zapisanych osób na newsletterze lub w swojej bazie e-mailingowej? Ile do tej pory środków zostało zainwestowane w spółkę?
 6. RYNEK.
  Kto jest Waszym klientem docelowym? Spróbujcie określić ilu osób dotyczy dany problem oraz ile z nich będzie skłonnych użyć Waszego rozwiązania w przyszłości. Koniecznie podajcie liczby, np. wartość rynku w Polsce i na świecie, liczba klientów, częstotliwość korzystania z Waszej usługi, itp. Ta część ma za zadanie pokazać potencjał kolejnych etapów rozwoju spółki.
 7. ZESPÓŁ.
  To bardzo ważny element prezentacji, który ma przekonać inwestorów, że właśnie z Wami warto zrealizować ten projekt. Pokażcie kto za co jest odpowiedzialny i jakie ma dotychczasowe doświadczenie. Przedstawcie tylko te informacje, które mają największe znaczenie z punktu widzenia spółki. Wasze zdjęcia sprawią, że informacje przybiorą ludzką twarz. Postarajcie się o profesjonalną jakość i spójność wizualną zdjęć.
 8. MODEL BIZNESOWY.
  To ważny element mający na celu przedstawienie jak Wasza firma zarabia – konkretnie i w liczbach. Ile będzie kosztował Wasz produkt? Czy usługa będzie płatna jednorazowo czy w abonamencie? Jakie są prognozowane przez Was koszty i przychody w kolejnych latach rozwoju firmy? Czy to klienci będą płacić za produkt, czy np. reklamodawcy? Przedstawcie tabelę w ujęciu miesięcznym  przedstawiającą prognozowane przychody i koszty na najbliższe 12 miesięcy po otrzymaniu inwestycji.
 9. OCZEKIWANIA FINANSOWE.
  Przedstawcie kwotę inwestycji jaką potrzebujecie zebrać wraz z wyszczególnieniem na co zostaną przeznaczone środki. Możecie odnieść się do kolejnych etapów rozwoju firmy. To ważne żebyście dali inwestorowi pewność, że jego pieniądze, będą odpowiednio zagospodarowane. Po ilu miesiącach od inwestycji spółka planuje osiągnięcie momentu w którym przychody będą przekraczały koszty? Określcie czy i kiedy będzie potrzebne kolejne finansowanie i w jaki sposób planujecie je pozyskać?
 10. KONKURENCJA.
  Warto szczegółowo przeprowadzić analizę rynku, dzięki temu wyeliminujecie większość potencjalnych zagrożeń. W jaki sposób Wasz produkt jest lepszy od konkurencji? Dlaczego klienci będą korzystali z Waszego produktu, a nie z konkurencji? Co wiecie, czego inni nie wiedzą? Co jest Waszym wyróżnikiem?Jakie są kluczowe kwestie w Waszej branży, których inni nie rozumieją? Gdzie leży Wasza przewaga?

Dobry prezentacja to pierwszy krok w drodze do uzyskania funduszy na Twój pomysł. Dołącz do nas i daj się poznać innym! Wasze
pitch decki przesyłajcie na adres mailowy [email protected]

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany