Od 1 stycznia 2017 roku weszły w życie zmiany dotyczące wycinki drzew w naszym kraju. Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody sprawia, że właściciele prywatnych posesji zostali zwolnieni z obowiązku ubiegania się o zgodę na wycinkę.  W praktyce w całym kraju rozpoczęto masową wycinkę na własną rękę,  co prowadzi do zubożenia drzewostanu.

Z jednej strony wielu ludzi to rusza, z drugiej jednak, jeśli jesteś prawnym właścicielem danej działki, to powinieneś mieć możliwość do tego, aby wyciąć drzewo, które przeszkadza Tobie w zbudowaniu domu dla swojej rodziny, a państwo powinno działać w ten sposób, aby to ułatwić, a nie utrudnić.

TakeTask zamierza pokazać rzeczywistą skalę zjawiska i zmian w naszym krajobrazie, po wejściu w życie tej ustawy. Zamierza również pomóc gminom monitorować wycinkę, aby wspólnie chronić przyrodę. Chodzi tutaj również o to, iż obecne przepisy nie wymagają zgłaszania informacji o wycince do gminy, przez co nie mogą one planować kolejnych nasadzeń, aby zachować bilans zieleni. TakeTask daje im do tego proste, społeczne narzędzie pomiaru wycinki, w którą angażuje społeczność ludzi, szanujących przyrodę.

Akcja TuByłoDrzewo

Spółka, której emisja akcji trwa właśnie na platformie Beesfund, wykorzystując swoją aplikację, wyszła z inicjatywą, dzięki której każdy z nas będzie w stanie monitorować i zgłaszać taką wycinkę.

Dzięki społeczności skupionej wokół ich aplikacji, zamierzają wspólnie utworzyć mapę masowej wycinki drzew, która ukaże realną skalę tego zjawiska oraz da gminom w Polsce jasny obraz tego, gdzie spontaniczna wycinka ma miejsce. Dzięki aplikacji, którą możesz pobrać tutaj, każdy, komu nie jest obojętny stan krajobrazu w swojej okolicy, może zrobić zdjęcie miejsca, w którym wycięto drzewo.

Dotychczas gminy nie wypracowały żadnego narzędzia, które umożliwia kontrolę wycinanych drzew. Biorąc pod uwagę, iż zniesiono nawet sam obowiązek uzyskania zgody na wycinkę, proces ten wymknął się kompletnie spod kontroli, z negatywnym skutkiem dla naszego krajobrazu. Gminy nie mogą już tworzyć precyzyjnych planów sadzenia nowych roślin, które zastąpiłyby te wycięte, co stanowi poważny problem ekologiczny.

O jaką konkretnie ustawę chodzi?

To obowiązująca od 1 stycznia nowelizacja ustawy o ochronie przyrody (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2134 ze zm.), która zniosła wymóg uzyskiwania zezwoleń na wycinkę drzew przez osoby fizyczne, które planują wyrąb na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wcześniej musieli w tej sprawie wystąpić z wnioskiem do urzędu gminy. Autorzy poselskiego projektu uważali, że w ten sposób ułatwiają życie Polakom. – Właściciele bali się sadzić drzewa z uwagi na późniejsze problemy związane z ich wycięciem.

Dość kuriozalny przykład. Autorzy nowelizacji ustawy mieli zatem dobre intencje, jednakże osiągnęli zupełnie odwrotny skutek do zamierzonego. Zmiana miała zachęcić do sadzenia nowych drzew, a zamiast tego uruchomiła proces masowej, spontanicznej i niekontrolowanej wycinki.

TakeTask chce chronić przyrodę

Celem jest ratowanie natury przed nadmierną ingerencją człowieka oraz poniekąd wywieranie presji społecznej, zniechęcającej do spontanicznej wycinki drzew, tworzących od lat element naszego pięknego krajobrazu.

– W obecnych czasach, a przede wszystkim w przypadku łamania prawa, powinny powstawać liczne akcje społeczne z wykorzystaniem ogólnodostępnych, nowoczesnych technologii. My, za pośrednictwem aplikacji mobilnej, umożliwiliśmy Polakom dokładne dokumentowanie wycinki drzew. Zebrane dane sukcesywnie będą prezentowane na stronie TuByloDrzewo.pl – mówi Sebastian Starzyński, Prezes Zarządu Take Task S.A.

Rządzący nie chcą niekontrolowanej wycinki drzew, dlatego wkrótce możemy spodziewać się nowelizacji ustawy o ochronie przyrody. Nie wiadomo, kiedy to nastąpi, choć biorąc pod uwagę szybkość działania polskiej legislatury, można przyjąć za prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, iż do tego czasu wyciętych zostanie jeszcze wiele drzew.

TakeTask, dzięki możliwości swojej aplikacji, jest w stanie w ciekawy sposób nakreślać wszelakie problemy społeczne, co ma również spory potencjał biznesowy. Firmy, instytucje państwowe oraz liczne organizacje pożytku publicznego, angażując społeczność agentów, skupioną wokół aplikacji TakeTask, mogą przyczynić się do zmian na lepsze.

W jaki sposób? Poprzez wykonywanie badań rynku i zbieranie informacji z pierwszej ręki, w terenie, dzięki czemu będzie można naświetlić dany problem społeczny z bliska. TakeTask może angażować swoich agentów jednocześnie na terenie całego kraju, którzy za wykonanie zadania są wynagradzani. Korzystają na tym wszyscy, a sam problem, poprzez jego bezpośrednie naświetlenie można o wiele lepiej zbadać, co zwiększa szansę na wyciągnięcie właściwych wniosków.

Operacja TuByłoDrzewo jest tylko przykładem, jednakże w analogiczny sposób z wykorzystaniem takich samych mechanizmów powinno się podchodzić do wszelkich problemów społecznych. W końcu o społeczeństwo tutaj chodzi, prawda?

Wracając jeszcze do samej wycinki, celem jest tutaj o naświetlenie tych kontrowersyjnych i skrajnych sytuacji. Tak jak na przykład wycinka drzew ze skweru przed Urzędem Dzielnicy Śródmieście w Warszawie. Dla lepszego zobrazowania zapraszamy do zapoznania się z poniższym porównaniem. Po lewej stronie maj 2016, po prawej natomiast to samo miejsce już w lutym tego roku.

Akcja TuByloDrzewo pod tym linkiem: http://www.tubylodrzewo.pl. Więcej o samej aplikacji TakeTask możesz przeczytać na stronie ich emisji na platformie Beesfund w tym miejscu: operacjataketask.pl/

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany