Ubieganie się o finansowanie to jeden z najtrudniejszych procesów, które musi przejść każdy przedsiębiorca, zwłaszcza na wczesnym etapie rozwoju firmy. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele narzędzi umożliwiających pozyskanie kapitału. Jednym  z nich jest equity crowdfunding, dzięki któremu możemy sprawnie pozyskać środki potrzebne na ekspansję działalności. Ale czy strumień gotówki zasilający konto emitenta to jedyna zaleta equity crowdfundingu? Finansowanie społecznościowe daje emitentom dużo więcej korzyści niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. 

Większość przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na finansowanie społecznościowe, wśród korzyści jednym tchem obok pozyskania pieniędzy na rozwój, wymieniają ekwiwalent marketingowy, zwiększenie zasięgu marki czy też zwiększenie sprzedaży.

Zainteresowanie finansowaniem społecznościowym stale rośnie, od momentu podniesienia limitu emisji bez prospektu oraz memorandum informacyjnego, o czym przeczytacie tutaj, rynek w Polsce przeżywa obecnie prawdziwy boom.  Coraz więcej spółek decyduje się na ten model pozyskiwania funduszy – trudno się dziwić, wszak equity crowdfunding ma wiele do zaoferowania!  

Wzrost zasięgu marki

Proces emisji akcji jest procesem angażującym bardzo dużo czasu emitentów. Przez 3 miesiące, bo tyle maksymalnie może trwać emisja akcji, emitent musi poświęcić sporo swoich sił w proces emisji akcji. Ta wytężona praca przynosi jednak owoce nie tylko w postaci środków pojawiających się na koncie ale również w postaci dodatkowych korzyści, które dla wielu nie są jeszcze tak oczywiste. Podstawą udanej emisji equity crowdfundingowej jest marketing, a nieodłącznym elementem każdej kampanii marketingowej są reklamy w mediach społecznościowych. Umiejętne dobranie grup docelowych, przygotowanie przyciągających uwagę treści oraz promocja przy użyciu Facebook lub Google Ads przekładają się nie tylko na zainteresowanie inwestorów. To także świetna szansa na zbudowanie marki oraz pozyskanie nowych klientów. Świetnym tego przykładem jest Browar Jastrzębie.

Efekt przeszedł nasze oczekiwania. Nie sądziłem, że pojawi się aż tylu akcjonariuszy. To jest potencjał sprzedażowy, marketingowy, rynkowy. Ta społeczność będzie żyć razem z browarem, rozwijać się razem z nami – mówi Prezes Browaru Jastrzębie Piotr Piekarski

W ciągu trzech miesięcy mało znana inicjatywa browarnicza założona w byłym mieście zdrojowym na Górnym Śląsku stała się marką o zasięgu ogólnopolskim, zbierając zamówienie na swoje piwo z każdego zakątka kraju. 

Emisja akcji przy pomocy crowdfundingu zazwyczaj przyciąga spore zainteresowanie mediów, stwarzając okazję do przeprowadzenia kampanii PR – owej. Publikacje w branżowych mediach pozwalają zdobyć rozgłos, tak bardzo potrzebny na początku funkcjonowania. Szum medialny, stworzony przez kampanię equity crowdfundingową, nakręca spiralę zainteresowania daną spółką oraz przyciąga potencjalnych klientów do zapoznania się z jej ofertą.

Okazja do sprzedaży swoich produktów

Nakłady poniesione na kampanię marketingową to tak naprawdę pieniądze przeznaczone w dużej mierze na reklamę własnego produktu i usług. W trakcie emisji Pora na Pola – internetowego targu zdrowej żywności, spółka zwiększyła sprzedaż swoich produktów o ponad 40 proc. w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku. Dobrym przykładem na przysłowiowe upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu jest także 4 najskuteczniejsza pod względem zebranego kapitału emisja akcji Ogenu, spółki oferującej swoim odbiorcom innowacyjne badania genetyczne.

Equity crowdfunding to nie tylko skuteczny sposób na pozyskanie kapitału, to także szansa na przeprowadzenie szeroko zakrojonej kampanii marketingowej. Podczas emisji akcji, wykorzystywaliśmy różne kanały dotarcia do potencjalnych inwestorów, m.in jako pierwsi w Polsce skorzystaliśmy z reklamy telewizyjnej. Wydatki marketingowe przyniosły korzyści nie tylko w postaci większej liczby inwestorów ale również w postaci wzrostu zainteresowania naszym produktem – Indywidualnym Raportem Genetycznym Ogen – mówi Jarosław Puwin, prezes Ogen S.A. –  Od momentu rozpoczęcia emisji  odnotowaliśmy znaczący wzrost sprzedaży.

Oczywiście spółki działające w modelu B2C nie są jedynym beneficjentem pozafinansowych korzyści equity crowdfundingu. Także podmioty które dedykują swoje usługi biznesowi wyraźnie odczuły korzyści z wybrania właśnie takiej metody pozyskania funduszy. Wealthonfund, przedsiębiorstwo oferujące pożyczki pomostowe zadłużonym przedsiębiorcom szacuje, że podczas emisji akcji zainteresowanie usługami wzrosło o 20 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca (emisja akcji Wealthonfund trwała tylko miesiąc). 

Equity crowdfunding to szansa na pozyskanie silnego partnera

Oczywiście, siłą equity crowdfundingu jest crowd, czyli duża liczba akcjonariuszy. Struktura akcjonariatu pod kątem wpłat jest jednak zróżnicowana. Oprócz inwestorów wpłacających mniejsze kwoty pojawiają się też osoby skłonne zainwestować wyższe sumy. Bardzo często do grona akcjonariuszy dołączają ludzie z dużym doświadczeniem w konkretnym obszarze biznesu, mogący wspomóc spółkę swoją wiedzą. Krzysztof Wojewodzic, prezes spółki Escola S.A. podkreśla, że dzięki equity crowdfundingowi jego spółka zyskała nie tylko inwestora ale także członka rady nadzorczej, który swoją wiedzą będzie wspomagał funkcjonowanie spółki. Zresztą nie jest to odosobniony przypadek, w podobny sposób członka rady nadzorczej zyskały m. in. Wealthonfund czy Mazurska Manufaktura Alkoholi. Dzięki aktywnej promocji emisji akcji Mazurska Manufaktura Alkoholi przyciągnęła do grona swoich akcjonariuszy znaną restauratorkę Magdalenę Gessler, która zainwestowała w gorzelnię ze Szczytna 400 000 zł, wspierając przedsięwzięcie nie tylko zastrzykiem gotówki ale również wzmacniając kampanię marketingową własnym brandem oraz siatką kontaktów w branży gastronomicznej. 

Korzyści z equity crowdfundingu

Siła społeczności

Z finansowaniem społecznościowym jest jak z rojem pszczół: pojedynczy owad zdziała niewiele, ale pełen ul potrafi wyprodukować beczkę miodu. To zdanie dobrze oddaje istotę equity crowdfundingu, którego siła leży właśnie w społeczności zbudowanej wokół danej firmy. To właśnie akcjonariusze stanowią pierwszą linię frontu, rozpowszechniając informację o spółce wśród znajomych, rodziny czy przyjaciół, nakłaniając ich do zakupu produktów oraz usług. Jest to naturalny i zrozumiały proces, wszak zysk wypracowany przez przedsiębiorstwo wróci do nich w postaci dywidendy lub zaprocentuje wzrostem wartości przedsiębiorstwa.

Tacy ludzie dbają o markę i jeżeli spółka odpowiednio się o nich zatroszczy, prawdopodobnie będą lojalnymi klientami przez długie lata. Społeczność może również pomóc w wyszukiwaniu nowych dostawców, optymalizacji procesów lub znajdowaniu nowych punktów sprzedaży. Na tym ostatnim skupił się Browar Jastrzębie, który za pomocą aplikacji motywuje swoich akcjonariuszy do aktywnego namierzania nowych lokalizacji w który sprzedawane będzie jastrzębskie piwo. Sporą popularnością cieszą się również grupy na Facebooku, zrzeszające współwłaścicieli spółki. Prawidłowo moderowana grupa dostarczy wielu cennych wskazówek dla decydentów oraz jest miejscem wymiany informacji pomiędzy akcjonariuszami. Stanowi też pewnego rodzaju nieoficjalny rynek umożliwiający handel akcjami.

Solidna wycena biznesu

Equity crowdfunding to solidna wycena biznesu. Sukces w kampanii equity crowdfundingowej to mocny fundament pod dalsze pozyskiwanie funduszy.  Uwiarygodnia spółkę w oczach uczestników rynku kapitałowego. Finansowanie społecznościowe może również etapem poprzedzającym debiut na giełdzie papierów wartościowych. Bardzo często po udanej emisji akcji na platformie equity crowdfundingowej pojawiają się więksi inwestorzy gotowi zainwestować kolejną transzę pieniędzy. 

Zanim zdecydujemy wyemitować nowe akcje spółki, należy rzetelnie i obiektywnie dokonać jej wyceny. Ten etap z angielskiego nazywa się pre-money valuation. Niewłaściwie oszacowana wartość spółki może okazać się strzałem w kolano. Zbyt wysoka wycena przedsiębiorstwa odstraszy potencjalnych inwestorów, grzebiąc nadzieję przedsiębiorstwa na pozyskanie finansowania. Dlatego obiektywna estymacja poparta twardymi danymi finansowymi jest kluczem do sukcesu udanej emisji. 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany