Crowdfunding pożyczkowy zagościł na platformie Beesfund.com. Czym jest, kto może skorzystać z tej formy finansowania, a kto może zostać inwestorem? Na to pytanie i na wiele innych odpowiemy w tym artykule.

Jak działa crowdfunding pożyczkowy?

Podstawą każdej kampanii crowdfundingu pożyczkowego jest umowa pożyczki zawierana pomiędzy inwestorem (pożyczkodawcą), a spółką (pożyczkobiorcą). Określa ona warunki pożyczki – kwotę użyczaną przez pożyczkodawcę, okres jej spłaty, oprocentowanie oraz sposób wypłacania odsetek.

Proces zawarcia umowy pożyczki wygląda analogicznie jak w przypadku crowdfundingowej emisji akcji. Inwestor zapoznaje się z informacjami o spółce, umową pożyczki i dodatkowymi dokumentami, określa kwotę którą chce zainwestować, podaje dane niezbędne do zawarcia umowy pożyczki, a następnie dokonuje przelewu środków na konto spółki za pośrednictwem operatora płatności.

Umowa pożyczki zawierana jest online, bez konieczności wizyty u notariusza, a dokument umowy inwestor otrzymuje e-mailem.

Spółka wypłaca odsetki od pożyczonego kapitału na rachunek bankowy inwestora w sposób określony w Umowie Pożyczki – np. co 3 miesiące. Po upływie okresu pożyczki, pożyczone środki są zwracane na rachunek bankowy inwestora.

Niekiedy konieczne jest podjęcie dodatkowych kroków, np. związanych z notarialnie potwierdzonym zabezpieczeniem pożyczki. Każdorazowo taka informacja podana jest w materiałach informacyjnych spółki oraz w dokumentacji towarzyszącej pożyczce.

Dla kogo jest crowdfunding pożyczkowy?

Podstawową zaletą crowdfundingu pożyczkowego jest przewidywalność zysku. Każda umowa pożyczki jasno określa wysokość zysku, oraz termin jego otrzymania. Przy okresach pożyczki wynoszących 1-3 lata, pozwala to na dokładne zaplanowanie portfela inwestycji średnioterminowych.

Dobrą praktyką jest budowanie zdywersyfikowanych portfeli inwestycyjnych, tworzonych przez zróżnicowane instrumenty, o które charakteryzuje różny stopień ryzyka. Podstawą takiego portfela powinny być inwestycje o niskim stopniu ryzyka, dające niewielki, ale przewidywalny wzrost. Powinny one zostać następnie uzupełnione o aktywa wyższego ryzyka, charakteryzujące się jednocześnie wyższym potencjalnym wzrostem.

Umowy pożyczki, jako obarczone relatywnie niskim ryzykiem, mogą być doskonałym elementem tej części portfolio, w ramach której gromadzimy aktywa niskiego i średniego ryzyka.

Niskie kwoty minimalnej inwestycji, zaczynające się już od kilkuset złotych, sprawiają że instrument ten jest dostępny również dla małych inwestorów indywidualnych, dysponujących ograniczonym kapitałem.

Warto też zwrócić uwagę na korzyści, jakie odnoszą spółki, które decydują się na model pożyczkowy. W pierwszym rzędzie trzeba wymienić daleko idące ograniczenie formalności w stosunku do emisji akcji – kampanię pożyczkową przeprowadzić może spółka działająca w dowolnej formie prawnej, model ten nie ogranicza się wyłącznie do Spółek Akcyjnych i Prostych Spółek Akcyjnych. Ponad to, spłata pożyczki, wraz z umówionym procentem, zamyka relację z inwestorem. Oznacza to, że nie jest konieczne oddanie części firmy i rozwadnianie obecnych właścicieli w zamian za kapitał.

Na co zwrócić uwagę inwestując w crowdfundingu pożyczkowym?

Każda decyzja o inwestycji w modelu crowdfundingu pożyczkowego powinna opierać się na trzech filarach:

  1. Analizie spółki (pożyczkobiorcy)
  2. Analizie warunków pożyczki
  3. Analizie zabezpieczenia pożyczki

Zasada ta ma charakter uniwersalny i znajduje zastosowanie nie tylko do kampanii crowdfundingu pożyczkowego prowadzonych przy współpracy z Beesfund, ale do każdej umowy pożyczki.

Analiza spółki – samodzielna weryfikacja spółki poszukującej kapitału powinna być podstawą każdej decyzji inwestycyjnej. Czy spółka i stojące za nią osoby są wiarygodne? Jak długo spółka funkcjonuje na rynku? Czy przedstawione na stronie kampanii założenia i cele na przyszłość są realistyczne? Czy znam i rozumiem istotne czynniki ryzyka towarzyszące inwestycji? Czy sytuacja finansowa i model biznesowy spółki wskazują na to, że będzie ona w stanie spłacić pożyczkę?

Analiza warunków pożyczki – kolejnym krokiem jest analiza warunków, jakie spółka oferuje pożyczkodawcom. Czy oferowane przez spółkę oprocentowanie kapitału jest realistyczne? Jak często spółka planuje wypłacać odsetki od kapitału? Czy zysk z udzielonej pożyczki jest adekwatny do ryzyka towarzyszącego udzieleniu pożyczki?

Analiza zabezpieczenia pożyczki – każdej pożyczce powinno towarzyszyć zabezpieczenie. Jest to tarcza, która chroni inwestorów przed scenariuszem w którym z różnych przyczyn spółka nie spłaci swoich zobowiązań wobec nich. Pożyczkobiorca może odwołać się tu różnego rodzaju narzędzi obejmujących m.in. zastaw na udziałach, weksel czy poddanie się egzekucji (§ 777 Kodeksu Postępowania Cywilnego). Analizując zabezpieczenie pożyczki, należy zadać sobie pytanie w jaki sposób zabezpieczony jest kapitał? Czy zabezpieczenie ma formę dokumentu, czy majątku posiadanego przez spółkę? Czy jeżeli zabezpieczenie ma formę dokumentu, to czy gwarantem jest jedynie spółka, czy również członkowie Zarządu? Czy dokument ma formę weksla, czy generalnie uznawanego za bezpieczniejsze notarialnego poświadczenia o poddaniu się egzekucji w myśl §777 KPC? Czy jeżeli zabezpieczenie ma postać majątku posiadanego przez spółkę, to czy łączna wartość zabezpieczenia pozwoli na zaspokojenie ewentualnych roszczeń?

Na koniec należy pamiętać o tym że pożyczka, jak każda inna forma inwestowania, nie jest wolna od ryzyka. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dywersyfikowanie portfela inwestycyjnego. Dywersyfikacja nie powinna ograniczać się tylko do rodzaju, okresu i stopnia ryzyka inwestycji. Równie istotne jest dzielenie kapitału między wiele różnych spółek. Dopiero wtedy możemy powiedzieć, że „nie trzymamy wszystkich jaj w jednym koszyku”.

Beesfund a dywersyfikacja portfolio

Do niedawna na platformie Beesfund.com dostępna była jedynie możliwość inwestycji w spółki, prowadzące emisję akcji w modelu crowdfundingu udziałowego przy współpracy z nami. Otwarcie się na model pożyczkowy to początek nowego rozdania.

Celem który sobie stawiamy, jest danie naszej Społeczności możliwości inwestowania w różne instrumenty finansowe w ramach jednej platformy. Chcemy, aby każdy inwestor mógł zbudować zdywersyfikowany portfel korzystając z mechanizmów inwestowania społecznościowego, już od kilkuset złotych.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany