PATRIOTa - film o gen. Starosteckim

Projekt
zakończony

114

wspierających

Film

kategoria

Warszawa

miejscowość

Projekt zakończony

do zakończenia
21.05%
6735.0000 / 32000.00zł

O co chodzi?

W połowie 2009 roku uszłyszałem od przyjaciela o generale Starosteckim: żołnierzu spod Kocka i Monte Cassino, ofierze katorgi i współtwórcy systemu rakiet PATRIOT. Historia jego życia wydała mi się tak intrygująca, że postanowiłem rozpocząć pracę nad filmem dokumentalnym o jego życiu. Miałem ogromnę szczęście spotkać go w jego ostatnie, 91. urodziny. Generał zmarł w Sylwestra, 31 grudnia 2010 roku. Potrzebuję wsparcia, by dokończyć film, który opowiada o jego losach. Przeczytaj pełną historię powstania filmu!

 

Kim był generał Starostecki?


Zdzisław Starostecki urodził się w Łodzi, gdzie był sąsiadem Jana Karskiego. Młodość spędził w Grudziądzu, a przed wybuchem II wojny światowej służył w korpusie kadetów w Chełmie. W czasie kampanii wrześniowej walczył pod Kockiem, po przegranej zaangażował się w warszawskie struktury podziemia. Podczas próby wyjazdu przez Rumunię na zachód został aresztowany przez NKWD i skazany na osiem lat pobytu w łagrze na Kołymie.

 

Dwukrotnie próbował uciec z zesłania, ale łagier opuścił dopiero wtedy, gdy zgłosił się do Armii Andersa. Pod Monte Cassino zdobył ze szwadronem czołgów kluczową pozycję "Widmo". Wojnę zakończył w randze porucznika. Pozostał na emigracji, zamieszkał w Londynie, a w 1952 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Tam studiował na Stevens Institute of Technology, następnie w 1960 roku, zatrudniono go w Centrum Badań Obronnych US Army (Defense Department Research and Development Center).

 

źródło: WikipediaW latach 80. był szefem zespołu pracującego nad systemem rakietowym Patriot, osobiście jest autorem konstrukcji głowicy rakiety. System wszedł na wyposażenie armii amerykańskiej w 1989 roku. Po kradzieży danych systemu przez agenta wywiadu PRL był podejrzewany o udział w przecieku. Zdobycie planów systemu obrony przeciwlotniczej Patriot przypisywano błędnie Marianowi Zacharskiemu, tymczasem pozyskał je inny agent PRL ppłk Zdzisław Przychodzień. Starosteckiego oczyszczono z zarzutów.

 

11 listopada 2009 roku mianowany został na stopień generała brygady przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego

 

Hasło w Wikipedii

Artykuł w Polska The Times

Wywiad ze Zdzisławem Starosteckim w Tygodniku Powszechnym

Artykuł w Salon24.pl

Artykuł w Tygodniku Powszechnym


Na co potrzebujemy środków?

 


Film jest ukończony w 80%. Mam zmontowane 58 minut. Musze dograć trochę kontekstowych zdjęć, zakupić licencje do materiałów archiwalnych, sfinalizować montaż, wgrać lektora, znaleźć kompozytora, który napisze muzykę i udźwiękowić film. Potrzebuję na to 32 000. Włożyłem już ok. 120 000 - licząc, oczywiście, także własną pracę. Dzięki wam pojawiła się realna szansa na dokończenie filmu.

 

Partner Akcji

 

 

Patronat nad akcją objął magazyn MaleMen. Dzięki temu wspierający poza filmem mogą otrzymać również egzemplarz pisma (w pakiecie z wersją elektroniczną za 15 złotych) lub kwartalną prenumeratę (w pakiecie z wersją DVD za 50 złotych). Po wybraniu nagrody osoby wspierające otrzymają do wykorzystania odpowiedni kod uprawniający do otrzymania darmowego egzemplarza pisma!

 

UWAGA! Jeżeli nie uda się pozyskać kwoty wymaganej do realizacji projektu wszystkie wpłacone środki zostaną zwrócone wspierającym. Jednak wszystkie osoby, które zdecydują się na wybór nagrody w pakiecie z MaleMenem otrzymają pismo lub prenumeratę bez względu na powodzenie projektu!

 

O autorze

Nazywam się Jacek Sut. Jestem aktorem, reżyserem i producentem. Ukonczyłem PWSFTviT w Łodzi oraz Akademię Teatralną w Warszawie. Obecnie pracuję dla TVN.

 

 

Załącznik

Umowa między Użytkownikiem, a Projektodawcą

 

Bezpieczne płatności natychmiastowe zapewniają PAYU i YetiPAY. Prowizja wynosi do 1,70 zł od płatności do 50 zł i do 3,5% od wyższych.


Załączniki

Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę