• 338 896 zł zebrany kapitał
 • Projekt
  zakończony
 • 366 inwestorów
 • 1 600 000 zł kwota zbiórki
 • 9,0909 % procent oferowany
 • 16,00 zł cena akcji serii B
 • 100 000 liczba akcji serii B
 • 12.02.2020 data zakończenia
 • 50 400 zł próg powodzenia emisji

ZAINWESTUJ W SPÓŁKĘ STWORZONĄ PRZEZ DOŚWIADCZONY ZESPÓŁ POLSKICH INŻYNIERÓW. NASZ ZESPÓŁ TO CZOŁOWI FACHOWCY BRANŻY BEZZAŁOGOWEGO LOTNICTWA. UNIKALNE POŁĄCZENIE KOMPETENCJI I ZDOBYWANEGO PRZEZ LATA DOŚWIADCZENIA, A TAKŻE DOSKONAŁE ROZEZNANIE RYNKU, CO POZWALA NAM PROJEKTOWAĆ URZĄDZENIA O POTENCJALE KONKURENCYJNYM W SKALI ŚWIATA

Tworzymy pierwszego na świecie hybrydowego drona z mikrofonem kierunkowym.

To unikatowe rozwiązanie umożliwi wykorzystanie drona do zadań specjalnych, takich jak ratownictwo, ochrona granic, poszukiwanie osób zaginionych.

Dzięki napędowi hybrydowemu tworzymy nowy nośnik dla sektora energetycznego w celu monitorowania, inspekcji i kontroli linii energetycznych oraz pozwalający zainstalować najnowszy skaner LIDAR w celu tworzenia trójwymiarowych modeli infrastuktury.
Pracujemy w Naszym zakładzie laboratoryjno-produkcyjnym na terenie kompleksu AIRBUS POLAND S.A.

NIE CZEKAJ – ZAINWESTUJ JUŻ TERAZ!

Aktualności

UWAGA! Podpisane porozumienie, zawarte z dostawcą łącza i technologii satelitarnej dotyczy integracji drona Prometheus i dostosowanie terminalu satelitarnego Satcom do celów dowodzenia i kontroli Prometheus UAV. Efektem końcowym wspólnej pracy jest przedstawienie w pełni zintegrowanego rozwiązania dla całej grupy wspólnie z Prometheus. Szczegółowa treść umowy stanowi tajemnice handlową.

20.11.2019 roku, Zarząd spółki informuje, że podpisał umowę współpracy z firmą ZESZUTA, firmą technologiczną, producentem pojazdów dla służb podległych Ministerstwu Obrony Narodowej oraz Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, a także Ministerstwu Zdrowia i Ministerstwu Finansów. Celem umowy będzie wspólna sprzedaż dronów Prometheus oraz dostosowanie pojazdów pod wymogi i sterowanie dronami Prometheus.

15.11.2019 roku, Zarząd spółki informuję, że podpisał z firmą SPACE BRIDGE Sp. z o.o. porozumienie dotyczące dofinansowania PROMETHEUS S.A. z projektu ALFA 1 na badania i rozwój, dotyczący udoskonalenia mikrofonu kierunkowego w dronie Prometheus. Kwota dofinansowania ustalona została na 1 mln PLN.

Projektowanie stron internetowych - Facebook     Projektowanie stron internetowych - Facebook

Dlaczego powstał Prometheus

PROMETHEUS powstał z oczekiwań zapotrzebowania rynku na tego typu drony. Większość dronów to mini drony z małymi osiągami, PROMETHUES to nowa era usług i funkcji z wykorzystaniem dronów. Zespół przeprowadził setki spotkań z rynkiem i po analizie rynku powstały wytyczne dla drona: nie ograniczony zasięg 3G/4G/5G oraz łącze satelitarne, długi czas lotu 5 godzin oraz bardzo duży udźwig 5 kg. Te osiągi daje PROMETHEUS.

Prometheus S.A. to polska spółka technologiczna z siedzibą w Warszawie. Misją spółki jest stworzenie innowacyjnego drona o nazwie PROMETHEUS, tak by wykorzystać najnowsze osiągnięcia techniczne i dzięki nowym regulacjom prawnym wynieść drony do rangi narzędzi służących ludzkości w rozwiązywaniu problemów związanych z bezpieczeństwem.

Dzięki doświadczonemu zespołowi, który zrealizował najważniejsze w Polsce projekty dronowe i lotnicze oraz planowanej w niedalekiej przyszłości współpracy z dostawcą rozwiązań satelitarnych polski dron ma szansę podbić rynki europejskie i światowe.

Jesteśmy dumni, że możemy pracować w Naszym zakładzie produkcyjno laboratoryjnym na terenie AIRBUS POLAND SA w Warszawie.

To przede wszystkim strategiczny dla branży lotniczej know-how i dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych oraz sprzedażowych, przez lata wypracowanych przez czołową spółkę w branży lotniczej.

Umowa z dostawcą rozwiązań satelitarnych, polegać będzie na zintegrowaniu rozwiązań SatCom, dzięki czemu dron PROMETHEUS wyposażony zostanie w dedykowane rozwiązanie nie ograniczające zasięgu działania.

Pozwoli to na wykonanie specjalistycznych lotów w miejscach gdzie nie ma sieci 3G/4G/5G (standard PROMETHEUS) lub są utrudnione warunki urbanistyczne dla systemów łączności bezprzewodowej w niespotykanej dotąd jakości, za konkurencyjną wobec rynku cenę dla odbiorcy usług.

Do sterowania dronem PROMETHEUS, wykorzystywana jest między innymi anteny satelitarne od lidera runku zgodnym miedzy innymi z standardem MIL-STD-188-164A.

Nasz Zespół

Nasz zespół to czołowi fachowcy branży bezzałogowego lotnictwa. Unikalne połączenie kompetencji i zdobywanego przez lata doświadczenia, a także doskonałe rozeznanie rynku pozwala na projektowanie urządzeń o potencjale konkurencyjnym w skali świata.

Małgorzata Książek
PREZES ZARZĄDU

Absolwentka Wydziału Matematyki i Informatyki na Uniwersytecie Łódzkim.

Urodzona liderka. W branży dronów obecna od ponad pięciu lat, najpierw prowadząc własną firmę Dron’s System, świadcząc m.in. usługi szkoleniowe dla Żandarmerii Wojskowej. W 2014 utworzyła Centrum Szkolenia UAV, w której również pełni funkcję prezesa zarządu. CS UAV szkoli operatorów dronów dla sektora publicznego i wojskowego. W 2015 współtworzyła Dron House S.A. W Prometheus S.A. nieoceniona, jako organizator i osoba decyzyjna całego projektu.

AKCJONARIUSZ

Norbert Borowiec
INŻYNIER STRUKTURY

Absolwent Wydziału Energetyki i Lotnictwa na Politechnice Warszawskiej.

Pilot zarówno szybowców, jak i samolotów. Specjalista od aerodynamiki dronów oraz specjalista układania włókien węglowych i kevlarowych w konstrukcjach dronowych. Brał udział w 20 projektach lotniczych (w tym: PW-5, AOS 71, Flaris, AF -129, At-5, AT 6) oraz w 25 projektach dronowych (w tym: PW -100, Samonit, FX 20, Bielik). Prowadził prace badawcze i opracował strukturę kompozytowych anten kosmicznych Ariss (11 lat bezawaryjnej pracy w kosmosie na ISS) oraz anten kosmicznych ESO (które zostały wystrzelonew kosmos w ubiegłym roku).

AKCJONARIUSZ

Janusz Michniowski
INŻYNIER ELEKTRONIK

Absolwent technikum elektronicznego.

Główny elektronik i projektant mechaniki dronów. Jego specjalizacja to projektowanie elektroniki w programach CAD: ALTIUM DESIGNER, projektowanie schematów, obwodów drukowanych, oraz projektowanie mechaniki w: SolidWorks, projektowanie detali, obudów, projektowanie dronów. Autor pełnego automatycznego komputera do sterowania dronami oraz autor autorskich systemów zarządzania energią dla dronów.

AKCJONARIUSZ

Tomasz Płonka
PROGRAMISTA

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach; Kierunek: Informatyka; Tytuł: magister, główny programista specjalizujący się w programowaniu w językach: C, C++, Java, Object Pascal (Delphi), SQL, PHP, JavaScript, C#, VisualBasic, Latex, BASH, współpracował przy tworzeniu aplikacji do lotów automatycznych dronów, projektował i wykonywał urządzenia elektroniczne, mikroprocesorowe, komputerowych systemów sterowania, wzmacniaczy audio, zabezpieczeń kryptograficznych. Specjalista od systemów nagrywania i miksowania dźwięku (DAW), instrumenty MIDI, VST, syntezatory w celu opracowania mikrofonu kierunkowego dla dronów.

AKCJONARIUSZ

Paweł Śmiałek
KONSTRUKTOR

Absolwent Akademii Marynarki Wojennej.

Instruktor nauki latania dronami z Urzędu Lotnictwa Cywilnego, oraz operator dronów VLOS i BVLOS. Od 13 lat konstruuje platformy do samolotów, helikopterów, multirotorów, i FPV racing. Posiada bardzo dobra znajomość programowania misji automatycznych, strojenia regulatora PID, konfiguracji falowników ESC. Autor jednej z pierwszych w Polsce misji automatycznych dronów wykorzystujących transfer danych GSM.

Sebastian Banaszek
SEKTOR ENERGETYKA

Absolwent Uniwersytetu Warmińsko Mazurskigo w Olsztynie.

Doktor nauk technicznych w zakresie geodezji i kartografii. Instruktor nauki latania dronami z Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz operator VLOS i BVLOS. O tworzeniu map wie wszystko! Pracował na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na Katedrze Gospodarki Nieruchomościami i Rozwoju Regionalnego na wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej.

AKCJONARIUSZ

Marcin Borowski
SPRZEDAŻ

Absolwent Politechniki Warszawskiej, związany z projektową i inżynieryjną techniką sprzedaży od ponad 20 lat.

Sprzedaż do sektorów: public, energetyka, banki, ubezpieczenie, a także lotnictwo. Związany z firmami takimi jak: Exatel, Tel-Energo, Polkomtel, Orange, Billennium, KIR, oraz inne firmy doradcze. Współtwórca i pomysłodawca kilkunastu projektów: pierwsze serwisy wap, lokalizacji, voip, szyfrowania numerów, usług około bankowych EBPP, EDDM, projektów AR, beaconów, E-Faktura, Mobiparking, i inne. Związany z dronami, oblatywaniem, testowaniem BSP, posiadając świadectwo kwalifikacji, VLOS i BVLOS.

Pracowity Sumienny
SPECJALISTA, PROGRAMISTA

Absolwent Uczelni Wyższej.

Jeśli posiadasz: umiejętność programowania w języku C#, dobrą znajomość .Net Framework, znajomość języka MySQL, znajomość Linq, znajomość zasad programowania obiektowego. Cechuje Cię sumienność, terminowość, zdolność analitycznego myślenia, komunikatywność i umiejętność pracy w zespole, otwartość na zdobywanie nowych doświadczeń, to skontaktuj się z nami.

AKCJONARIUSZ?

Artur Książek
DORADCA TECHNICZNY

Absolwent Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania/University of Ecology and Management.

Zarządzanie i inżynieria produkcji specja-listycznej. Konstruktor dronów, instruktor VLOS, BVLOS, TOR (operator doświadczalny) nauki latania dronami do 150 kg oraz egzaminator Państwowy UAVO z Urzędu Lotnictwa Cywilnego, autor dwóch projektów dronów RoboKopter oraz BIELIK.

Nasz dron Prometheus

DO 5 GODZIN
LOTU BEZ LĄDOWANIA

DO 200
KILOMETRÓW BEZ LĄDOWANIA

NIELIMITOWANY
ZASIĘG PROMETHEUS OD OPERATORA

Technologia

To jeden z najnowocześniejszych bezzałogowców. PROMETHEUS odpowiada na liczne ograniczenia, które dotychczas uniemożliwiały wykorzystanie dronów do strategicznych zadań, wykonywanych przez służby mundurowe i zaawansowane usługi.

Zbudowany jest z wykorzystaniem kevlaru, włókna szklanego i włókna węglowego.Imponuje charakterystyką techniczną: ważąc poniżej 20 kilogramów, o rozpiętości 180 centymetrów, jako jeden z nielicznych na świecie może wykonywać zadania nawet do 5 godzin i przemieszczać się na odległość łączną do 200 km, przemieszczając się z dodatkowym obciążeniem do 5 kg. Tak długi czas pracy możliwy jest dzięki innowacyjnemu hybrydowemu układowi napędowemu.

ZALETY PROMETHEUS

 • automatyczny start i lądowanie pionowo przy wietrze nawet 70 km/h z dokładnością do 1 m,
 • akceptuje loty podczas opadów śniegu i deszczu w temperaturze od -20 stopni + 50,
 • automatycznie omija przeszkody, dzięki laserom kierunkowym,
 • potrafi rozpoznawać i lokalizować ludzi podczas lotu z precyzyjną informacją o miejscu, wraz z możliwością kontroli jego przemieszania,
 • posiada na pokładzie dwie kamery, jako „oczy” drona: termowizyjna i noktowizyjna, zamontowane na głowicy obrotowej ze stabilizacją obrazu,
 • posiada możliwość komunikacji z otoczeniem poprzez zamontowany mikrofon i głośnik,
 • jest zdolny do unoszenia do 5 kg ładunku, z opcją zrzutu ładunku z dokładnością do 1 m,
 • posiada nielimitowany zasięg łączności dzięki zastosowaniu technologii GSM/3G/4G/5G oraz technologii satelitarnej SatCom, przy współpracy z AIRBUS,
 • ze względów bezpieczeństwa wyposażony jest standardowo w spadochron,
 • każda z wymienionych poniżej wersji PROMETHEUS może być transportowana poprzez specjalnie wykonany box montowany na hak samochodowy lub dzięki specjalistycznej przyczepie transporto-wej, przy zastosowaniu dedykowanego rozwiązania.

Napęd

Dron o napędzie hybrydowym to jedno z najnowocześniejszych takich rozwiązań na świecie. Sześć wirników napędzanych jest przez dwa niezależne źródła: silniki elektryczne i generator energii elektrycznej o mocy 2 kW zasilany tradycyjnym paliwem, który na bieżąco ładuje wydajne akumulatory litowo-jonowe.

Niezwykłe cechy PROMETHEUS, jak długi czas nieustannego działania, także w trudnych warunkach atmosferycznych pozwalają mu znaleźć szerokie zastosowania przy ratowaniu życia i zdrowia ludzi, a także ochrony obiektów strategicznych.

Głównym napędem PROMETHEUS jest aż 6 niezależnych silników elektrycznych, co pozwala na loty i przenoszenie ładunków podczas ekstremalnych warunków atmosferycznych.

Napęd PROMETHEUS dostosowany jest już do najnowszych wytycznych unijnych wg Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/945, które mówi o konieczności dublowania układów napędowych.

NASZE ZESTAWY SZTANDAROWE

ZESTAW STANDARD


Dron PROMETHEUS GSM-077 o czasie lotu 5 godzin i zasięgu łącznym 200 km, przy wadze 25 kg (rozpiętość 180 cm) wyposażony jest w:

 • głowice z dwoma kamerami stabilizowaną w 3-osiach, wyposażoną w kamerę noktowizyjną z zoomem plus drugą kamerę z zoom optycznym 12 x 1080p,
 • jeden reflektor IR LASER w celu doświetlania obiektów podczas pracy w nocy ze śledzeniem cyfrowym celu.

ZESTAW LIDAR


Dron PROMETHEUS GSM-077 LIDAR o czasie lotu 3 godzin i zasięgu łącznym do 100 km, przy wadze 25 kg (rozpiętość 180 cm) wyposażony jest w:

 • skaner Quanergy M8 Ul-tra zapewniający zasięg skanera do 100 m z trzema powrotami na impuls wychodzący,
 • dwie kamery mapujące GeoCue zapewniają pole widzenia 120 °, co pokrywa się ze śladem skanera laserowego, uzyskując ukośne mocowanie pod kątem 25 ° zapewniające obrazowanie boków obiektów, co pozwala na prawdziwe kolorowanie 3D wszystkich punktów skanera LIDAR,
 • kamerę koronową EUV-1,
 • narzędzia pokładowe, w tym miotacz ognia w powietrzu

ZESTAW PRO


Dron PROMETHEUS GSM-077 o czasie lotu 4 godzin i zasięgu łącznym 160 km, przy wadze 25 kg (rozpiętość 180 cm) wyposażony jest w:

 • głowice z dwoma kamerami stabilizowaną w 3-osiach, wyposażoną w kamerę termowizyjną 640 z zoomem plus drugą kamerę z zoom optycznym 12 x 1080p,
 • dalmierz laserowym o zasięgu pomiaru obserwowanych osób lub pojazdów do 1500 m,
 • dodatkowo PROMETHEUS posiada mikrofon kierunkowy oraz głośnik do rozmów z tłumem na odległość,
 • reflektor LED 12 000 lumenów typu szperacz,
 • precyzyjny mechanizm zrzutu ładunku do 5 kg.

Rynek Dronów

POLSKA - DRONY W LICZBACH

 • Wartość rynku dronów w Polsce wynosi już ponad 200 mln zł,
 • według prognoz, do 2026 wartość rynku dronów w Polsce będzie rosła w tempie około 47%,
 • wg szacunków ekspertów do 2025 r. nad naszymi głowami ma latać nawet 400.000 bezzałogowców.
 • Prognozowana wartość rynku (bez uwzględnienia dronów militarnych) w latach 2017–2026 to blisko 3,3 mld zł co jest odpowiednikiem sześciokrotnych rocznych wydatków sektora rządowego na działalność B+R,
 • W 2020 roku wartość rynku bezzałogowych statków powietrznych (BSP) szacowana jest na 127 mld dol.(477 mld zł).

ŚWIAT - DRONY W LICZBACH

Na świecie, rynek komercyjnych dronów rozwija się zdecydowanie szybciej, niż przewidywano i do 2023 roku może się nawet potroić

Bezzałogowe systemy lotnicze od pięciu lat osiągają bardzo wysoki wzrost zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i całym świecie.

W Stanach Zjednoczonych miesięcznie jest rejestrowanych ponad 15000 egzemplarzy dronów komercyjnych, czyli trzy razy więcej niż niekomercyjnych

Według szacunków w USA rynek dronów będzie przyśpieszał i wskaźnik rejestracji będzie wzrastał, a w 2023 roku sektor dronów się potroii pojawi się 823.000 nowych urządzeń komercyjnych.

Ten dynamiczny wzrost jest spowodowany z uwagi na pojawiające się nowe pomysły na zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych.

ADMINISTRACJA PUBLICZNA, SAMORZĄDY

122,1 mln PLN

wartość polskiego rynku dronów wykorzystywanych przez władze publiczne w latach 2017-2026

2,2 tys.

liczba dronów wykorzystywanych przez administrację publiczną w latach 2017-2026 w Polsce

Prognoza rozwoju polskiego rynku dronów wykorzystywanych przez administrację publiczną, 2017 - 2026

KOMERCYJNE: ENERGETYKA I PRZEMYSŁ (OIL&GAS, UTILITIES)

172,6 mln PLN

wartość polskiego rynku dronów w energetyce latach 2017-2026

3,5 tys.

liczba dronów zakupionych przez sektor energetyczny w latach 2017-2026 w Polsce

Prognoza rozwoju polskiego rynku dronów komercyjnych - energetyka, 2017 - 2026

PROGNOZY RYNKU DRONÓW

Według prognoz Białej Księgi Rynku Bezzałogowych Statków Powietrznych autorstwa Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Ministerstwa Infrastruktury, największy wzrost w ciągu dekady spodziewany jest w zastosowaniach komercyjnych z 0,79 mld USD w 2018 r. do ponad 6,5 mld USD w 2026 r.


Europejski rynek dronów cywilnych do 2026 r. ma sięgnąć 3,45 mld USD. Łącznie w ciągu dekady 2017–2026 to blisko 21 mld USD. Według SESAR (Single European Sky ATM Research), w 2050 r. nad Europą będzie unosić się 7,4 mln dronów, z czego ponad 50 tys. to bezzałogowce wykorzystywane przez służby publiczne, takie jak policja czy straż pożarna. Taka flota umożliwi skuteczniejsze lokalizowanie zagrożonych obywateli i ocenę zagrożeń.

ŹRÓDŁO WYKRESÓW: Biała Księga Rynku Bezzałogowych Statków


Komisja Europejska przewiduje, że do 2035 r. europejski sektor dronów będzie bezpośrednio zatrudniał ponad 100 tyś. osób oraz miał oddziaływanie ekonomiczne rzędu ponad 10 mld euro rocznie, głównie w usługach.

Unikatowe cechy PROMETHEUS sprawiają, że jest uniwersalną platformą, która może dotrzeć tam, gdzie żadne inne narzędzie nie jest w stanie, w czasie, który dotychczas był niedostępny.

Drony stają się dziś profesjonalnymi narzędziami do walki z poważnymi zagrożeniami, wydatnie wpływając na bezpieczeństwo ludności i wspierając służby mundurowe i ratownicze.

Estymowana wartość globalnego rynku dronów militarnych, 2018-2027 (mln USD)

9,6 mld USD
2018

13 mld USD
2027

NOWE REGULACJE PRAWNE

Unia Europejska dostrzegła strategiczne znaczenie dronów, jako narzędzi przyszłości w kontekście wojskowości, bezpieczeństwa i ochrony obiektów i w 2019 wprowadziła regulacje, które zmieniają dotychczasowe reguły gry w branży statków bezzałogowych. Nowe regulacje unijne wg. Rozporządzenia delegowanego Komisji(UE) 2019/945, zmuszają producentów dronów do uzyskania certyfikacji, co spowoduje konieczność wymiany dronów na nowe, dostosowane do regulacji.

To doskonały moment i szansa dla Prometheus S.A., które wprost odpowiada na nowe wymagania prawne dotyczące dronów

PROMETHEUS VS. KONKURENCJA

Dotychczas zastosowanie dronów ograniczały bariery technologiczne, które przełamuje polski dron PROMETHEUS.

KONKURENCJA

Zasięg 99% dronów na rynku posiada łączność bezprzewodową 2,4 GHz lub 5,8 GHz co znacznie ogranicza zasięg kontroli drona w terenie zabudowanym (brak zasięgu za budynkami).

PROMETHEUS

PROMETHUES dzięki autorskiemu rozwiązaniu diversity 2,4 Ghz a GSM/3G/4G/5G, zasięg jest nieograniczony, a w skrajnych sytuacjach wykorzystywana jest łączność Satelitarna Sat-Com.

KONKURENCJA

80% dronów na rynku jest w stanie przenosić w powietrzu elementy o masie maksymalnej 0,5 kg, co powoduje ograniczenia w usługach z wykorzystaniem czujników.

PROMETHEUS

PROMETHEUS w bezpieczny sposób może przenosić wyposażenie o wadze nawet 5 kg! Jest w stanie transportować szereg narzędzi i zostać wyposażony w nowoczesne czujniki, by służyć społeczeństwu i wydatnie przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa.

KONKURENCJA

Czas lotu 90% dronów to 25 min (w tym sam start i lądowanie trwa około 5 min) 20 min na pomiary czy inne prace to krótki czas, który powoduje, że dla wielu operacji wykorzystanie drona jest nieefektywne i nieopłacalne z ekonomicznego punktu widzenia.

PROMETHEUS

PROMETHEUS dzięki napędowi hybrydowemu może wykonywać zadania w powietrzu nieustannie, nawet do 5 godzin, spalając przy tym zaledwie 0,6 L paliwa na godzinę. Taki czas pracy drona sprawia, że może znaleźć zastosowanie w najbardziej wymagających zadaniach. To prawdziwy początek ery dronów, które stają się narzędziem przyszłości.

CELE INWESTYCYJNE I PLANY

Demonstrator drona PROMETHEUS powstanie w naszym zakładzie produkcyjnym na terenie oraz we współpracy z partnerami odpowiedzialnymi za poszczególne elementy konstrukcji i oprogramowania. Pełnowymiarowy, latający demonstrator pozwoli realizować zamówienia produkcyjne, dzięki projekcji zastosowań w realnych warunkach.

Przygotowanie dokumentacji produkcyjnej pod nowe wytyczne europejskie w celu uzyskania wymaganych certyfikatów. W celu maksymalizacji skali działania spółka ma w planach podjąć kroki zmierzające do ekspansji na rynki światowei zdobycie globalnych zamówień w tym przede wszystkim z rynku amerykańskiego, ale także europejskiego, a nawet afrykańskiego.

UDZIAŁ W KONFERENCJACH I TARGACH

PROMETHEUS będzie brał czynny udział w imprezach targowych oraz konferencjach branżowych na terenie całej Unii oraz USA aby zaprezentować model drona i pozyskać klientów, partnerów oraz inwestorów gotowych wesprzeć projekt na kolejnych etapach komercjalizacji.

Lista targów, w których chcemy wziąć udział w ramach promocji drona PPROMETHEUS:

 • ENERGETAB w Bielsku-Białej – największe w Polsce targi energetyki i elektrotechniki;
 • Wschodnia Konferencja i Targi Ochrony Granic w Lublinie;
 • SAWO w Poznaniu - Międzynarodowe Targi Środków Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa;
 • EUROPOLTECH w Warszawie - Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa;
 • oraz wiele innych wydarzeń, konferencji i wszelkich eventów branżowych.

W celu pozyskania zamówień zagranicznych planowane jest w pierwszej kolejności pozyskanie partnerów branżowych w: USA, Niemczech, Francji, Wlk. Brytanii, Holandii.

Budowa pełno wymiarowego drona PROMETHEUS pierwszego na świecie hybrydowego drona wyposażonego w mikrofon kierunkowy jest kosztowna, dlatego zwracamy się do społeczności inwestorów crowdfundingowych o wsparcie projektu.

W przyszłości Spółka rozważa również kroki zmierzające do zakupu, przejęcia spółek z sektora branży bezzałogowych statków powietrznych (dronów).

CERTYFIKACJA

Spółka zamierza wystąpić i uzyskać następujące certyfikaty:

 • Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na obrót i sprzedaż statków bezzałogowych
 • Certyfikat Bezpieczeństwa Przemysłowego
 • Zaświadczenia bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA RESTRICTED
 • Certyfikatu ISO 9001
 • Certyfikatu zarządzania jakością spełniający wymagania NATO AQAP-2110.

MODEL Biznesowy

Zakończyliśmy etap badań i rozwoju drona. Przetestowaliśmy rynek pod kątem zapotrzebowania i mamy podpisane listy intencyjne od firm gotowych kupić PROMETHEUS by wykorzystywać jego możliwości. Kolejnym etapem przed uruchomieniem masowej produkcji, pozwalającej na finansowanie dalszego rozwoju jest zbudowanie fizycznego, pełnowymiarowego PROMETHEUS.

Już na tym etapie PROMETHEUS S.A. może poszczycić się listami intencyjnymi na zamówienia.

Dotychczas spółka podpisała listy intencyjne ze spółkami z sektora energetycznego oraz agencji ochrony o wartości 8 mln zł oraz prowadzi rozmowy o sprzedaży 34 szt dronów dla lidera z sektora energetycznego o wartości 17 mln zł.

Obserwujemy historyczny przełom na rynku dronów, które oprócz popularnych zastosowań cywilnych zyskują znaczenie, jako profesjonalne jednostki wsparcia armii, służb mundurowych i ratowniczych.

PROGNOZA SPRZEDAŻY

Aby realizować zlecenia planowany jest udział w licznych przetargach organizowanych przez służby mundurowe, spółki skarbu państwa i prywatne podmioty. Tylko w Polsce, odbywa się rocznie kilkadziesiąt przetargów, dla których PROMETHEUS, dzięki szerokiemu zastosowaniu jest potencjalnym faworytem postępowań przetargowych.

Dron w wersji podstawowej sprzedawany będzie w cenie poniżej 200 tys. zł netto, co czyni go konkurencyjnym w stosunku do możliwości jakie posiada. Dodatkowy koszt to wyposażenie drona, które w zależności od konfiguracji może wynieść nawet do 300 tys. zł netto.

GRUPY DOCELOWE

Cechy PROMETHEUS pozwalają na szereg zastosowań w sektorze publicznym i prywatnym.

Komercyjne zapotrzebowanie na drony stale rośnie. Dzięki różnorodnemu wyposażeniu opcjonalnemu, PROMETHEUS ma szerokie zastosowanie i może służyć:

FIRMOM Z SEKTORA ENERGETYCZNEGO w celu pozyskiwanie danych o stanie słupów energetycznych i linii napowietrznych, dokonywania pomiarów linii energetycznych

PODMIOTOM I JEDNOSTKOM SPECJALNYM odpowiedzialnym za bezpieczeństwo publiczne, akcje ratunkowe, np. w celu zrzutu elementów dla bezpieczeństwa i ratownictwa (np. apteczka pierwszej pomocy, żywność, woda)

POLICJI w celu poszukiwania zaginionych osób, namierzania skradzionych samochodów, w obserwacji zwiadowczej, komunikacji z tłumem, „rozganiania” nielegalnych zgromadzeń ludzi, itp.

STRAŻY POŻARNEJ celem wykorzystania podczas katastrof (powódź, pożar), monitorowania terenu w poszukiwaniu osób, wsparcia akcji pożarniczych z powietrza z transmisją live obrazu w dowolne miejsce na świecie

WOJSKU w celu wspierania z powietrza wojska lądowe poprzez dostarczanie informacji na temat terenu, przenoszenie sygnału wifi, lub zakłócanie systemu GPS

STRAŻY MIEJSKIEJ w celu monitorowania jakości powietrza, wyszukiwania pojazdów parkujących w niedozwolonych miejscach, często zagrażających bezpieczeństwu, sczytywanie tablic rejestracyjnych przy kontroli biletów parkingowych

STRAŻY GRANICZNEJ chronić granice państwa

TOPR, WOPR w celu wspomagania akcji ratowniczych, szybkiej lokalizacji zaginionych osób, monitoringu plaż i komunikacja z ludźmi, wykrywać zagrożenia (np. rekiny dla rynku USA)

FIRMOM OCHRONIARSKIM w celu precyzyjnego monitorowania dużych chronionych obszarów i posesji

FIRMOM KOLEJOWYM I TRANSPORTOWYM i logistycznym w celu monitoringu sieci linii kolejowych oraz zapewnieniu bezpieczeństwa transportu

PAKIETY INWESTORSKIE

Wszystkim Naszym akcjonariuszom przyznamy członkostwo w utworzonej zamkniętej grupie dla inwestorów na Facebooku, oraz w zależności od ilości nabytych akcji dodatkowe korzyści.

JAK NA TYM ZAROBIĆ?

 • Poprzez dywidendę, czyli okresowe wypłacanie części zysku wypracowanego przez spółkę. Wypłata dywidendy jest planwana już za 2020r. Zarząd spółki będzie rekomendował przeznaczenie minimum 30% zysku rocznego na dewidendy ale ostateczną decyzję podejmą akcjonariusze.
 • Akcje Spółki będzie można sprzedać po znalezieniu nabywcy.
 • Spółka PROMETHEUS S.A. planuje po 2020 roku rozpocząć procedurę wprowadzenia jej na rynek NewConnect rynek główny GPW lub inną giełdę w Europie.

DLACZEGO WARTO ZAINWESTOWAĆ?

 • Atrakcyjne pakiety korzyści inwestorskich
 • Polska spółka z dynamicznie rozwijającej się branży
 • Innowacyjna spółka technologiczna
 • Doświadczony, wyspecjalizowany zespół
 • Podpisane listy intencyjne z zamówieniami
 • Współpraca z liderem w technologii SATCOM
 • Rozwiązanie istotnego problemu rynku dronów
 • Poprawa bezpieczeństwa
 • Realne wsparcie projektu budowy drona PROMETHEUS

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA (FAQ)

CZY SPRZEDAŻ AKCJI W TEN SPOSÓB JEST ZGODNE Z PRAWEM?

Tak – do tej pory wiele spółek przeprowadziło ofertę publiczną tego typu. Prowadzimy ofertę publiczną akcji do 1.000.000 Euro na podstawie dokumentu ofertowego zamieszczonego na stronie www.droneprometheus.com, który zawiera prawem wymagane informacje dla inwestora. Ważną informacją jest to, że akcja promocyjna oferty jest zgłoszona do Komisji Nadzoru Finansowego.


JAKI BĘDĘ MIAŁ WPŁYW NA DZIAŁANIA SPÓŁKI JAKO AKCJONARIUSZ?

Jako akcjonariusz raz w roku dostaniesz zaproszenie na walne zgromadzenie akcjonariuszy. Zgodnie z prawem akcjonariusze mają prawo głosu między innymi w takich sprawach jak wypłata dywidendy czy zmiana statutu spółki. Chcemy, aby nasi inwestorzy stworzyli aktywną społeczność wokół naszej spółki, dlatego zależy nam na stałym kontakcie również po zakończeniu emisji. Jesteśmy otwarci na konstruktywną dyskusję na temat przyszłości naszej firmy.


JAK I KIEDY OTRZYMAM KUPIONE AKCJE?

Akcje wysyłane są listem poleconym na adres podany w procesie zakupu akcji. Wysyłka akcji następuje po zakończeniu emisji oraz zarejestrowaniu podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Akcyjnej w Krajowym Rejestrze Sądowym. Cały proces może trwać nawet 2-3 miesiące od momentu zakończenia emisji. W przypadku pytań najlepiej pisać na adres e-mail na stronie emisji.


CZY MUSZĘ ZAPŁACIĆ PODATEK PO ZAKUPIE AKCJI W TEJ EMISJI?

Po zakupie akcji nie trzeba odprowadzać jakiegokolwiek podatku (w tym PCC).


CZY MOGĘ KUPIĆ AKCJE, JEŚLI MIESZKAM POZA GRANICAMI POLSKI?

Inwestor mieszkający poza granicami Polski może kupić akcje spółki. Inwestorzy mieszkający na terenie Unii Europejskiej (a także w Norwegii, Liechtensteinie, Islandii, Szwajcarii oraz w terytoriach zależnych od państw UE) w momencie wybierania sposobu płatności w operatorze płatności tPay powinni wybrać operatora płatności SEPA Payments. W przypadku inwestorów spoza Unii Europejskiej konieczny jest bezpośredni kontakt ze spółką w celu uzyskania danych do przelewu.


CO SIĘ STANIE, JEŚLI NIE ZOSTANIE OSIĄGNIĘTY PRÓG POWODZENIA EMISJI?

Wpłacone środki zostaną zwrócone inwestorom, warunki zwrotu określone są w regulaminie.


CZY PLANUJECIE WYPŁATĘ DYWIDENDY? KIEDY?

Tak, chcielibyśmy być spółką dywidendową. Wypłata dywidendy jest planowana już za 2020r. Zarząd spółki będzie rekomendował przeznaczenie minimum 30% zysku rocznego na dywidendę, ale ostateczną decyzję podejmą akcjonariusze.


CZY PLANOWANE JEST WEJŚCIE NA GIEŁDĘ?

Na tą chwile Spółka nie jest notowana na giełdzie, a jej akcje są poza rynkiem regulowanym. Tak, planujemy wejście na NewConnect, a jeżeli kapitalizacja na to pozwoli na rynek główny GPW lub inną giełdę w Europie. Jednak dziś jest to zbyt wczesny etap aby pisać o konkretnych datach.


CZY MOGĘ SPRZEDAĆ SWOJE AKCJE?

Tak, inwestor może sprzedać swoje akcje. Podczas transakcji wystarczy wypełnić formularz umowy kupna-sprzedaży. Należy pamiętać o tym, że do momentu wkroczenia spółki na giełdę bądź powstania rynku akcji tego typu spółek, sprzedaż będzie możliwa wyłącznie bezpośrednio, po samodzielnym znalezieniu nabywcy. O każdej tego typu transakcji należy poinformować spółkę celem wpisania zmiany do księgi akcyjnej.


CZY MUSZĘ ZAPŁACIĆ PODATEK OD SPRZEDANYCH AKCJI?

Podatek należy odprowadzić w przypadku sprzedaży akcji lub wypłaty dywidendy przez spółkę. Gdy dochodzi do sprzedaży akcji, sprzedający musi zapłacić podatek dochodowy 19% od uzyskanego zysku ze sprzedaży. Kupujący rozlicza się z zakupu samodzielnie, płacąc podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).


CZY KUPUJĄC WYŻSZY PAKIET, OTRZYMUJĘ TAKŻE NAGRODY Z NIŻSZEGO?

Tak, kupując wyższy pakiet, otrzymasz również nagrody przypisane do niższych pakietów - z wyjątkiem rabatów, które się nie sumują


CO KNF UWAŻA O TAKICH INWESTYCJACH?

KNF czyli Komisja Nadzoru Finansowego to organ który sprawuje pieczę nad rynkiem finansowym w Polsce. Organ ten przygotował stronę www, która informuje o prawach, obowiązkach, ryzykach każdego inwestora. Warto przeczytać, aby inwestować świadomie.

CZYNNIKI RYZYKA

I. CZYNNIKI RYZYKA ZWIĄZANE Z INWESTOWANIEM SPOŁECZNOŚCIOWYM (CROWDFUNDING)

Utrata całości lub części kapitału
Inwestując w projekt znacznie bardziej prawdopodobne jest, że utracisz zainwestowane środki, niż uzyskasz zwrot z inwestycji lub ponadprzeciętny zysk. Nie powinieneś w ten sposób inwestować więcej kapitału, niż jesteś w stanie stracić bez utraty standardu życia.

Brak płynności
Prawie wszystkie inwestycje przedstawiane na udostępnionej przez Beesfund S.A. przestrzeni na Platformie Crowdfundingowej charakteryzują się bardzo niską płynnością. Jest bardzo mało prawdopodobne, że pojawi się płynny rynek wtórny dla akcji przedsiębiorstwa. Prawdopodobnie nie będziesz w stanie sprzedać swoich akcji do czasu, gdy firma zacznie być notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, bądź rynku New Connect w Warszawie lub kupi ją inna firma.

Nawet jeśli firma będzie kupowana przez inną firmę, twoja inwestycja może nadal charakteryzować się bardzo niską płynnością. Nawet w przypadku udanego biznesu płynność lub sprzedaż akcji może być mało prawdopodobna przez wiele lat od momentu dokonania inwestycji. W przypadku firm, dla których dostępne są możliwości rynku wtórnego, znalezienie nabywcy lub sprzedawcy może być trudne, a inwestorzy nie powinni zakładać, że wcześniejsze wyjście będzie dostępne tylko dlatego, że istnieje rynek wtórny.

Rzadkość dywidend
Większość podmiotów poszukujących finansowania rzadko wypłaca dywidendy. Oznacza to, że jeśli inwestujesz w biznes przedstawiany na udostępnionej przez Beesfund S.A. przestrzeni na Platformie Crowdfundingowej, prawdopodobnie nie zobaczysz zwrotu kapitału ani zysku, dopóki nie będziesz mógł sprzedać swoich akcji. Nawet w przypadku udanego biznesu jest to mało prawdopodobne przez wiele lat od momentu dokonania inwestycji. Nie jest to ryzyko ogólne, jest to ryzyko związane również z działalnością Emitenta.

Rozwodnienie akcji
Wszelkie inwestycje dokonywane w podmioty przedstawiane na udostępnionej przez Beesfund S.A. przestrzeni na Platformie Crowdfundingowej mogą ulec rozwodnieniu akcji. Oznacza to, że jeśli firma pozyska dodatkowy kapitał w późniejszym terminie, wyemituje nowe akcje dla nowych inwestorów, a odsetek firmy, który posiadasz, zmniejszy się.

Te nowe akcje mogą również mieć pewne preferencyjne prawa do dywidend, wpływów ze sprzedaży i innych spraw, a korzystanie z tych praw może działać na Twoją niekorzyść. Twoja inwestycja może również ulec rozwodnieniu w wyniku przyznania opcji (lub podobnych praw do nabycia akcji) pracownikom, usługodawcom lub niektórym innym osobom, z którymi prowadzona jest działalność firmy.

Dywersyfikacja ryzyka
Inwestycje dokonywane w podmioty przedstawiane na udostępnionej przez Beesfund S.A. przestrzeni na Platformie Crowdfundingowej powinny być dokonywane tylko w ramach dobrze zdywersyfikowanego portfela. Oznacza to, że powinieneś inwestować tylko niewielką część swojego kapitału inwestycyjnego w pojedynczą spółkę. Większość kapitału powinna być inwestowana w bezpieczniejsze, bardziej płynne aktywa. Oznacza to również, że powinieneś rozłożyć swoje inwestycje pomiędzy wiele firm, zamiast inwestować dużą kwotę w tylko jedną spółkę.


II. CZYNNIKI RYZYKA ZWIĄZANE Z DZIAŁALNOŚCIĄ EMITENTA

Ryzyko związane z polityką gospodarczą w Polsce i za granicą
Sytuacja gospodarcza w Polsce oraz w krajach, w których Emitent prowadzi działalność ma znaczący wpływ na wyniki finansowe osiągane przez Emitenta. Ewentualne zmniejszenie tempa wzrostu produktów krajowych brutto, nakładów na konsumpcję lub nakładów inwestycyjnych oraz innych wskaźników o analogicznym charakterze może niekorzystnie wpłynąć na sytuację finansową Emitenta. W przypadku pogorszenia się koniunktury gospodarczej w Polsce oraz w tychże krajach ze względu na czynniki zarówno wewnętrzne, jak również zewnętrzne, może nastąpić pogorszenie wyników i sytuacji finansowej Emitenta, co może mieć negatywny wpływ na wyniki osiągane przez Emitenta. Celem ograniczenia tego ryzyka Zarząd Emitenta na bieżąco monitoruje sytuację gospodarczą w Polsce oraz za granicą z odpowiednim wyprzedzeniem dostosowując strategię Emitenta do występujących zmian.

Ryzyko związane z sytuacją makroekonomiczną Polski
Spółka świadczy usługi dla przedsiębiorców o różnym profilu działalności zapewniając szeroki zakres usług powiązanych z bezzałogowymi statkami powietrznymi. Poziom gospodarczy rynku krajowego wpływa na poszczególne branże oraz funkcjonujące w ich obrębie przedsiębiorstwa, będące potencjalnymi odbiorcami świadczonych usług przez Spółkę. Spadek tempa wzrostu PKB, niekorzystny poziom inflacji lub stóp procentowych, wysoki poziom deficytu budżetowego i długu publicznego przyczyniają się do obniżenia rentowności polskich przedsiębiorców i tym samym doprowadzają do spadku popytu na usługi oferowane przez Spółkę.

Ryzyko zmian przepisów prawnych lub ich interpretacji
Biorąc pod uwagę znaczną i trudną do przewidzenia zmienność otoczenia prawnego w krajach, w których Emitent prowadzi lub zamierza prowadzić działalność, a także często niską jakość prac legislacyjnych, istotnym ryzykiem dla dynamiki i rozwoju działalności Emitenta mogą być zmiany przepisów lub ich interpretacji, w szczególności w zakresie prawa prowadzenia działalności gospodarczej, prawa handlowego, prawa lotniczego i prawa podatkowego. Skutkiem wyżej wymienionych, niekorzystnych zmian może być ograniczenie dynamiki działań oraz pogorszenie się kondycji finansowej Emitenta, a tym samym spadek wartości aktywów Emitenta. Celem ograniczenia tego ryzyka Zarząd Emitenta na bieżąco monitoruje zmiany kluczowych przepisów prawnych i sposobu ich interpretacji, starając się z odpowiednim wyprzedzeniem dostosowywać strategię działalności Emitenta do występujących zmian.

Ryzyko niekorzystnych zmian przepisów podatkowych
Niestabilność i nieprzejrzystość polskiego systemu podatkowego, spowodowana zmianami przepisów i nie-spójnymi interpretacjami prawa podatkowego, stosunkowo nowe przepisy regulujące zasady opodatkowania, wysoki stopień sformalizowania regulacji podatkowych oraz rygorystyczne przepisy sankcyjne mogą powodować niepewność w zakresie ostatecznych efektów podatkowych podejmowanych przez Emitenta decyzji biznesowych. Dodatkowo istnieje ryzyko zmian przepisów podatkowych, które mogą spowodować wzrost efektywnych obciążeń fiskalnych i w rezultacie wpłynąć na pogorszenie wyników finansowych Emitenta. Zarząd Emitenta na bieżąco monitoruje zmiany kluczowych z punktu widzenia Emitenta przepisów podatkowych i sposobu ich interpretacji, starając się z odpowiednim wyprzedzeniem dostosowywać strategię Emitenta do występujących zmian.

Ryzyko wystąpienia nieprzewidywalnych zdarzeń
Emitent jest narażony na występowanie niekorzystnych zdarzeń losowych związanych z administrowaną infrastrukturą. Takie zdarzenia losowe mogą polegać na m. in. awarii sprzętów wynikających z przeciążenia sieci, przerw w dostawie energii elektrycznej czy błędnego użytkowania. W przypadku zajścia nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak np. wojny, ataki terrorystyczne lub nadzwyczajne działanie sił przyrody, może dojść do niekorzystnych zmian w koniunkturze gospodarczej, co może negatywnie wpłynąć na działalność Emitenta. Zarząd Emitenta na bieżąco monitoruje występujące czynniki ryzyka dla nieprzerwanej i niezakłóconej działalności Emitenta, starając się z odpowiednim wyprzedzeniem reagować na dostrzegane czynniki ryzyka.

Ryzyko konieczności ponoszenia znaczących nakładów inwestycyjnych
Intensywny rozwój branży usług związanych z profesjonalnym użytkowym wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych (dronów) oraz zmiany w stosowanych przez Emitenta oraz konkurencji Emitenta technologiach, wymagają dla utrzymywania oraz powiększania poziomu sprzedaży usług dokonywania znaczących inwestycji, również w infrastrukturę i ciągłego powiększania oferty produktowej. Celem zwiększenia atrakcyjności oferowanych produktów i usług oraz dotarcia do jak największej grupy odbiorców, Emitent jest zobligowany również do ponoszenia dodatkowych nakładów inwestycyjnych. Strategia Emitenta, stanowiąca odpowiedź na działania podejmowane przez konkurencję zakłada m. in. rozwój produktów i zwiększenie mocy produkcyjnych związanych m. in. udoskonaleniem produktu oraz inwestycją w zakład produkcyjny. W drugim obszarze Emitent planuje inwestować w rozwój usług oraz promocję produktu na rynkach światowych.

Ryzyko niepowodzenia strategii rozwoju Emitenta
Rynek bezzałogowych statków powietrznych (dronów) i świadczonych z ich wykorzystaniem usług jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków. Zdobycie ugruntowanej pozycji rynkowej i wypracowanie rozpoznawanej marki zależą od wielu czynników i uwarunkowań ekonomicznych, na które Emitent nie zawsze ma wpływ. Powyższe, może mieć wpływ na ryzyko niezrealizowania możliwych do osiągnięcia przychodów i wyników finansowych. Celem minimalizacji powyższego ryzyka, Emitent konsekwentnie podejmuje działania mające na celu obserwację zarówno skuteczności opracowanej strategii rozwoju jak i tendencji rynku, na którym działa.

Ryzyko związane ze wzrostem kosztów operacyjnych i innych
Z racji stale rozwijającej się struktury Emitenta, poziom przyszłych kosztów związanych z prowadzoną działalnością może być niemożliwy do określenia. Dynamiczny rozwój działalności, współpraca z licznymi partnerami, szeroka baza klientów, stałe nakłady na inwestycje oraz oferowanie produktów własnych mogą przyczynić się do wzrostu różnych rodzajów kosztów. W celu minimalizacji opisywanego ryzyka – struktura i poziom kosztów generowanych przez Emitenta podlega stałej analizie i kontroli.

Ryzyko związane z tworzeniem i wdrożeniem nowych produktów
Emitent zamierza ciągle ulepszać oferowany katalog produktów i usług. Rozszerzanie katalogu ofertowanych produktów oraz poszerzanie bazy klientów wymaga m.in. wyprzedzania działań konkurencji oraz skutecznego zaspokajania rosnących potrzeb klientów. Wprowadzanie nowatorskich produktów może wiązać się z kosztami ponoszonymi na opracowanie nowych koncepcji, wdrożenie oraz reklamę. Nie można wykluczyć przypadku, w którym ww. działania podejmowane przez Emitenta przyniosą mniejsze niż Emitent oczekiwał rezultaty ekonomiczne.

Ryzyko związane z utratą kluczowych pracowników
W branży technologicznej panuje wysoka konkurencja nie tylko na płaszczyźnie ofertowej, ale także wśród pozyskiwania i utrzymania odpowiedniej kadry inżynieryjnej. Odejście ze Spółki kluczowych pracowników o wysokich kwalifikacjach może wiązać się z przejściowym obniżeniem standardów oferowanych produktów i usług. Z ryzykiem tym związany jest również wzrost kosztów ponoszonych z tytułu rosnących wynagrodzeń oraz stworzenie adekwatnego systemu motywacyjnego.

Ryzyko związane ze wzrostem kosztów pracowniczych
Specyfika działalności Spółki determinuje strukturę kosztów Emitenta, w której istotną pozycję stanowią koszty związane z wynagrodzeniami pracowników (w szczególności kadry inżynieryjnej) i współpracowników Emitenta. Obserwowany wzrost wartości wynagrodzeń w Polsce w ostatnich latach może mieć negatywny wpływ na rentowność Emitenta. Kontynuacja obserwowanego trendu wzrostu wysokości wynagrodzeń pracowników Emitenta, przy braku jednoczesnego wzrostu cen, ilości i wartości sprzedawanych produktów może negatywnie wpłynąć na osiągane przez Spółkę wyniki finansowe.

Ryzyko pojawienia się konkurencji
Rynek, na którym Emitent prowadzi działalność, charakteryzuje się wysoką konkurencją, ze względu na obecność i ciągły ich rozwój innych podmiotów w tej branży. Istnieje ryzyko zmiany preferencji konsumentów, okoliczności otoczenia prawnego, i innych ryzyk związanych ze zmianami w preferencjach rynku. Emitent może nie być w stanie skutecznie konkurować z innymi podmiotami lub nie sprostać nowym oczekiwaniom rynku i klienta. Zdolność emitenta do konkurowania z innymi podmiotami zależy częściowo od utrzymania atrakcyjności formatu i wyjątkowości oferowanych rozwiązań. Naciski konkurencyjne wynikające z wyżej wskazanych lub innych czynników, w tym możliwe podjęcie przez konkurentów decyzji o zmianie formatu i modelu biznesowym na format zbliżony do formatu wykorzystywanego przez Spółkę, mogą doprowadzić do spadku dynamiki rozwoju Emitenta, stagnacji bądź zmniejszenia udziału Emitenta w rynku i obniżenia jej rentowności, co może mieć niekorzystny wpływ na działalność Emitenta, jej sytuację finansową i wyniki, a także na wartość Spółki.

Ryzyko związane z konsolidacją rynku, na którym działa Emitent
Na polskim rynku bezzałogowych statków powietrznych zauważa się dominację kilku podmiotów, w tym również podmiotów z kapitałem zagranicznym. Emitent w celu wzmocnienia pozycji na rynku oraz ochrony przed ewentualnym wrogim przejęciem podejmuje działania, mające na celu zajęcie niszy rynkowej, budując jednocześnie swoją przewagę konkurencyjną na wyspecjalizowanej ofercie skierowanej do konkretnych podmiotów zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego.

Ryzyko związane z naruszeniem praw własności intelektualnej
Prowadzona przez Emitenta działalność wiąże się z ryzykiem, iż osoby trzecie mogą wejść w posiadanie określonych praw własności intelektualnej i przemysłowej do rozwiązań wykorzystywanych przez Emitenta. Emitent jest narażony na ryzyko nieuprawnionego naśladownictwa ze strony osób trzecich, które może przyjmować rozmiary plagiatu. Zamiarem Emitenta jest dążenie do uniknięcia takiej sytuacji w ramach prowadzonej działalności, w której działania osób trzecich mogłyby naruszać prawa własności przemysłowej i intelektualnej Emitenta.

Celem minimalizacji ryzyka związanego z naruszeniem praw własności intelektualnej Emitenta, Emitent podejmuje działania mające na celu ochronę swoich praw, w tym w szczególności praw przysługujących Emitentowi z tytułu opracowanych wzorów przemysłowych.

Ryzyko związane z realizacją projektów z wykorzystaniem dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej
W ramach prowadzonej działalności, Emitent w przyszłości zamierza brać udział w projektach objętych dofinansowaniem ze środków unijnych (zarówno samodzielnie jak i w ramach partnerstwa z innymi podmiotami). W przypadku, w którym Emitent podejmuje decyzje o złożeniu wniosku w celu ubiegania się o fundusze w ramach dofinansowania, Emitent zobowiązany jest do kompleksowego przygotowania wniosku. W przypadku korzystania przez Emitenta z pomocy specjalistów zewnętrznych na etapie sporządzania wniosku, Emitent musi liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów w tym zakresie. Co więcej, zarówno złożenie wniosku jak i realizacja projektu już po uzyskaniu finansowania, w tym m.in. wypełnienie wszelkich niezbędnych wymogów formalnych, przyjęcie prawidłowego sposobu rozliczania otrzymanych funduszy jak i wykonanie projektu zgodnie z wytycznymi projektu, może wiązać się z ryzykiem niewywiązania się ze wszystkich nałożonych obowiązków, a w sytuacji daleko idących konsekwencji, konieczności zwrotu dofinansowania.

Ryzyko utraty płynności przez Emitenta
Teoretyczne ryzyko wystąpienia utraty płynności Spółki zawsze istnieje, jednak poszczególne etapy finansowania spółki zapewniają bezpieczeństwo rozwoju produkcyjno-sprzedażowego i nie narażają na ryzyko związane z brakiem płynności. Emitent zaplanował w szczegółach kolejne kamienie milowe rozwoju firmy oraz ewentualnych możliwości finansowania kolejnych ich etapów. W przypadku wystąpienia powyższego ryzyka zaplanował ewentualną możliwość dokapitalizowania spółki poprzez sprzedaż części akcji inwestorowi instytucjonalnemu.

Należy jednak pamiętać iż utrata płynności firmy może mieć odzwierciedlenie w wynikach finansowych oraz wycenie spółki a zatem istnieje ryzyko utraty części lub całości zainwestowanych środków.

Ryzyko związane z wystąpieniem usterek technicznych
Produkty oferowane przez Emitenta przygotowywane są w hali posiadanej przez Emitenta, w oparciu o infrastrukturę posiadaną przez Emitenta. Istnieje potencjalne ryzyko, iż mogą wystąpić awarie ww. infrastruktury, co w konsekwencji może spowodować ograniczenia produkcji. Celem ograniczenia ww. ryzyka, Emitent opracowuje procedury działania w sytuacjach awarii technicznych, jak również dokonuje bieżących przeglądów oraz konserwacji sprzętu wykorzystywanego w procesie produkcyjnym. Co więcej, Emitent podejmuje aktywne działania mające na celu sukcesywnie zwiększanie posiadanej przez Emitenta infrastruktury wykorzystywanej do produkcji, tj. maszyn, celem zapewnienia płynności produkcji nawet w sytuacji ewentualnych usterek.

Ryzyko finansowania obrotowego produkcji
Emitent posiada długofalową strategię wejścia na rynek oraz finansowania produkcji swoich produktów. W pierwszym etapie planuje wykorzystać środki z emisji na produkcję demonstratorów. Kolejnym krokiem w rozwoju firmy jest pozyskanie środków na poszerzenie możliwości produkcyjnych i wdrożenie efektu skali co powinno korzystnie wpłynąć na obniżenie kosztów produkcji i zwiększenie marży jednostkowej. Uzyskane w ten sposób środki umożliwią zwiększenie cashflow a co a tym idzie możliwości finansowania produkcji ze środków własnych. W przypadku braku realizacji powyższych planów może skutkować obniżeniem wyceny spółki i niemożliwością realizacji zysków w zaplanowanym horyzoncie czasowym lub nawet utraty części zainwestowanego kapitału.

Ryzyko związane z niewłaściwą strategią
Emitent zgromadził w grupie założycieli wysokiej rangi ekspertów z wielu dziedzin umożliwiających zbudowanie optymalnych produktów. Rynek rozwiązań którego częścią jest Emitent charakteryzuje duża dynamika zamian rynkowych, które mogą stanowić zarówno szanse jak i zagrożenie. Dlatego zespół Emitenta nieustannie pracuje nad rozwojem zarówno technologii ale jest także ważnym partnerem i opiniotwórcą, a często pomysłodawcą rozwiązań legislacyjnych które zostały docenione nie tylko na rynku Polskim. Plany strategiczne Spółki, decyzje podejmowane przez Zarząd Spółki oraz zamierzone plany rozwoju Spółki będą weryfikowane wraz z rozwojem tego dynamicznie zmieniającego się i rosnącego rynku.

Ryzyko związane z wypłatą dywidendy
Możliwość wypłaty dywidendy w przyszłości oraz jej wysokość będzie zależeć od szeregu czynników, w tym: dostępnej do podziału kwoty zysku i kapitałów rezerwowych (tj. osiągania przez Spółkę dodatnich wyników finansowych w przyszłości), wydatków i planów inwestycyjnych, zysków generowanych w danym okresie, rentowności czy stopnia zadłużenia Emitenta. Spółka planuje jednak wypłatę dywidendy za 2020r. Zarząd spółki będzie rekomendował przeznaczenie minimum 30% zysku rocznego na dywidendę, ale ostateczną decyzję podejmą akcjonariusze. Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, dywidenda jest wypłacana wyłącznie w przypadku, gdy Walne Zgromadzenie podejmie stosowną uchwałę o przeznaczeniu zysku do podziału pomiędzy akcjonariuszy. Zarząd nie jest zobowiązany do proponowania Walnemu Zgromadzeniu podjęcia takiej uchwały za dany rok obrotowy. Nawet jeżeli Zarząd zarekomenduje przeznaczenie zysku za dany rok obrotowy na wypłatę dywidendy, Zarząd nie może zagwarantować, że Zwyczajne Walne Zgromadzenie podejmie odpowiednią uchwałę umożliwiającą wypłatę dywidendy.