Praska Biblioteka Sąsiedzka

Projekt
zakończony

19

wspierających

Społeczeństwo

kategoria

Warszawa

miejscowość

Projekt zakończony

do zakończenia
151.25%
1210.0000 / 800.0000zł

Na co zbieramy?

 

Od miesiąca tworzymy na warszawskiej Starej Pradze (ul. Okrzei 28) Praską Bibliotekę Sąsiedzką. Dzięki naszym sąsiadom i kolejnym dobroczyńcom miejsce to zmienia się z dnia na dzień – przybywają nowe książki, meble, zmienia się wystrój.

 

Najbardziej brakuje nam dwóch nowych kanap. Chcemy zebrać 800 złotych, by je kupić. Oczywiście nasze potrzeby są dużo większe i jeszcze uda nam się przekroczyć cel finansowy wszystkie zebrane środki zostaną wykorzystane na wyposażenie i prowadzenie Praskiej Biblioteki Sąsiedzkiej.

 

Tak było miesiąc temu:

 

Tak jest dzisiaj:

 


 

Jak możesz pomóc?

Zachęcamy do wsparcia naszego projektu! Możesz zostać współtwórcą Praskiej Biblioteki Sąsiedzkiej wspierając nas nawet kwotą 5 złotych. Za każdy wyraz wsparcia przewidzieliśmy nagrody:

 

5 złotych – Twój exlibris opiekuna znajdzie się na jednej z książek,

15 złotych – pierwszy numer pisma „Meryba” wydanego przez Fundację Zmiana wysłany pod wskazany adres,

30 złotych - książka „Wojny chasydów arcyciekawe” Anny Ciałowicz wydana przez Fundację Zmiana wysłany pod wskazany adres,

50 złotych – PAKIET CZYTELNIKA – Twój exlibris mecenasa, egzemplarz pisma „Meryba” i książki „Wojny chasydów arcyciekawe” wysłane pod wskazany przez Ciebie adres,

100 złotych – PAKIET BYWALCA – dożywotni karnet na udział we wszystkich płatnych warsztatach organizowanych przez Fundację Zmiana w Praskiej Bibliotece Sąsiedzkiej + Pakiet Czytelnika,

500 złotych – PAKIET MECENASA – Twój exlibris mecenasa znajdzie się w 200 książek z naszej biblioteki + otrzymasz Certyfikat Mecenasa Praskiej Biblioteki Sąsiedzkiej + Pakiet Bywalca.

 

Nie możesz wesprzeć nas finansowo? Powiedz o naszej akcji swoim znajomym oraz poinformuj ich na facebooku i mailowo.

 

Oczywiście z wielką radością przyjmujemy książki :). Możecie je nam przekazać osobiście odwiedzając bibliotekę na Pradze lub wysyłając je na nasz adres: Praska Biblioteka Sąsiedzka, ul. Okrzei 28, 03-710 Warszawa.

 

Jeżeli chcielibyście przekazać PBS meble lub inny sprzęt – również zapraszamy do kontaktu!

 

Dlaczego biblioteka sąsiedzka?

 

Nasza inicjatywa jest próbą nawiązania do praskich tradycji bibliotek prywatnych i społecznych w okresie przedwojennym, podczas II wojny i po wojnie, gdzie biblioteki cieszyły się największą popularnością, kiedy tworzone były przez mieszkańców i dla mieszkańców.

 

W naszej bibliotece nie ma kart bibliotecznych, kar za przetrzymanie i smutnych bibliotekarek ;). Jest inicjatywa, zapał i zaufanie. Chcemy by stało się miejscem sąsiedzkich spotkań, inicjatyw kulturalnych, społecznych, ośrodkiem oddolnego obywatelskiego działania!

 

 

Media o nas

 


 

Gazeta Wyborcza: Ja nie mam nic, ty nie masz nic, zbudujemy bibliotekę!

Trzy kobiety bez złotówki dotacji stworzyły bibliotekę sąsiedzką na Starej Pradze w Warszawie. Teraz na Facebooku radzą innym, jak takie biblioteki organizować. (…) Bibliotekarki chcą przełamywać stereotypy o Pradze sprowadzające się albo do opisu dzielnicy knajackiej albo ekscentrycznej, gdzie artyści zakładają galerie. Tymczasem tu mieszkają zwyczajni ludzie, a przekrój społeczny jest bardzo szeroki. Do biblioteki przychodzi i profesor, i pani, która sprząta - słyszę. Przeczytaj artykuł!

 

Jedynka Polskie Radio: Na Pragę wracają transakcje na zeszyt

Popularny przed laty sposób kupowania czy zapisywania się na upragniony towar nie zniknął w mrokach historii. Ten styl powrócił do jednej z bibliotek na warszawskiej Pradze. (…)Gdzie znajdziemy to niezwykłe miejsce? Na Pradze-Północ przy ulicy Okrzei 28, naprzeciwko kina Praha. Posłuchaj nagrania z radiowej Jedynki.

 

Gazeta Stołeczna: Obywatelska biblioteka powstaje na Pradze

Cztery pomieszczenia wymagały gruntownego remontu. Pojawiły się już pierwsze półki pełne książek i meble. - Cały remont przeprowadzamy dzięki nieodpłatnej pomocy ochotników i sąsiadów - podkreśla Krzysztof Zakrzewski, jeden z wolontariuszy. Podobnie nieformalny charakter ma mieć sama biblioteka - nie przewiduje się zapisów, kart członkowskich ani kar za niezwrócone w terminie książki. Fundacja chce organizować tu też spotkania i warsztaty dostępne dla wszystkich chętnych. Przeczytaj cały artykuł

 

Byliśmy też w:

Teleexpress, Radio Dla Ciebie, Radio Warszawa, NaszeMiasto.pl, Antyradio,

 

O Fundacji Zmiana

 

Fundacja Zmiana działa na rzecz pomocy społecznej i wyrównywania szans w trudnej sytuacji rodzinnej poprzez realizowanie oddolnych projektów o charakterze sąsiedzkim, lokalnym i kulturalnym. Rewitalizowaliśmy podwórka, np. przy Targowej 62, organizowaliśmy Dni Sąsiada. Teraz nasze działania koordynujemy wokół promocji idei bibliotek sąsiedzkich

 

Skontaktuj się!

Facebook

E-mail

Adres: Praska Biblioteka Sąsiedzka

Ul. Okrzei 28, 03-710 Warszawa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załączniki

Umowa między Użytkownikiem a Projektodawcą

Bezpieczne płatności natychmiastowe zapewniają PAYU i YetiPAY. Prowizja wynosi do 1,70 zł od płatności do 50 zł i do 3,5% od wyższych.


Załączniki

Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę