Album: Przystanki polskie

Projekt
zakończony

10

wspierających

Wydawnictwa

kategoria

Warszawa

miejscowość

Projekt zakończony

do zakończenia
1.3%
390.0000 / 30000.00zł

 

Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana w 10-lecie swojej działalności chce wydać album z fotografiami. Liczymy na Wasze wsparcie i zachęcamy do zapoznania się z opisem naszego projektu! Już za 30 zł możesz kupić album z fotografiami Macieja Rawluka i tym samym przybliżyć nas do osiągnięcia celu - zebrania środków i wydania tej interesującej publikacji!

 

 

Plan:

Chcemy wydać album z wystawy "Przystanki polskie" w nakładzie 1000 sztuk. Będzie to możliwe, jeżeli osiągniemy na beesfund.com cel finansowy w wysokości 30 000 zł. Po zakończeniu projektu książka będzie dostępna w księgarniach w cenie 40 zł. W zamian za każdą wpłatę otrzymacie:

  • 30 zł - egzemplarz albumu,
  • 60 zł - album + kubek Bęc Zmiany (zobacz kubek),
  • 100 zł - album + kubek + do wyboru: "365 drzew" lub "Za fotografię!",
  • 500 zł - album z własnoręczną dedykacją fotografa Macieja Rawluka oraz Certyfikat Fundatora Książki
  • 15 000 zł - zostaniesz patronem książki, a Twoje logo umieścimy na okładce i we wszystkich materiałach promocyjnych, dodatkowo otrzymasz 20 egzemplarzy albumu!

 

 

Książka będzie zawierała zdjęcia przystanków Macieja Rawluka oraz teksty teoretyczne o oddolnym projektowaniu i małej architekturze.

Fotografie Macieja Rawluka z cyklu Przystanki polskie. Czyli oddolny dizajn elementu infrastruktury punktowej systemu transportu zbiorowego dowodzą, że żyjemy w kraju, w którym są tysiące różnie zaprojektowanych przystanków autobusowych: spiczaste, nowoczesne, fantazyjne, kwadratowe. Często przystanki stojące naprzeciwko siebie są zupełnie inne, a kolejny stojący w pobliżu jest do żadnego z nich niepodobny. Ta oszałamiająca różnorodność jest emanacją naszego stylu. Wszechobecny przystanek to nie tylko zwykły element użytkowy, chroniący przed deszczem i wiatrem, gdzie wisi rozkład jazdy, to lokalne miejsce spotkań, rozmów, konsumpcji. Przystanki mają szczególne znaczenie poza miastami i głównie na tych obszarach skupia się autor. Są często jedynym elementem przestrzeni publicznej, przez co mają ogromne znaczenie dla społeczności.

 

 

Dokumentacja ukazuje proces nieustannego niszczenia przez siły natury i mający o wiele większy wpływ czynnik ludzki, w tym powszechną dewastację. Obecnie wzrost liczby samochodów i zmiany tras komunikacyjnych powodują, że wiele z nich po cichu traci swoje zastosowanie. Fascynujące jest, że wbrew zachodzącym procesom, wiele przystanków nie zmieniło się od dziesiątek lat. Te elementy małej architektury wbijają się podprogowo w świadomość Polaków, tworząc ich tożsamość wizualną. Cykl zdjęć Macieja Rawluka ukazuje nieskończony, niezuinifikowany obraz naszego kraju i różnorodne oblicza lokalnych, oddolnych stylistyk projektowych.

 

MACIEJ RAWLUK – wykłada na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi im. Władysława Strzemińskiego. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in. 1996-97 bez-Graniczne poszukiwania Bunkier Sztuki Kraków, Berlin, BWA Łódź, Praga; 1998 Talente Monachium; 
2003-2004 Świat w obiektywie National Geographic
. Jest laureatem nagród: m.in. w konkursie im. Władysława Strzemińskiego w 1994 i 1995 r., zdobywcą Złotego Medalu Rządu Bawarii na Talente 1997 w Monachium.
 Drukował m.in. w: „Rzeczpospolitej", „Gazecie Wyborczej", „National Geographic", „Podróżach", „Newsweeku", „Polityce", „Przekroju".

 


 

Zdjęcia można zobaczyć na wystawie

czas:18.08 - 5.09
miejsce: Warszawa, Galeria Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
www.kordegarda.org

 

Wystawa przygotowana przez Fundację Bęc Zmiana (*10 lat Bęc Zmiany!) w ramach Rezydencji – nowego projektu Kordegardy polegającego na zapraszaniu do współpracy różnych instytucji obywatelskich: fundacji, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych zajmujących się szeroko rozumianą promocją i animacją kultury,nieposiadających swojej siedziby wystawienniczej, a także galerii spoza Warszawy. Instytucjom udostępniana będzie przestrzeń galerii do zaaranżowania tymczasowej siedziby, z wystawą, własną księgarnią i cyklem spotkań, paneli dyskusyjnych, debat, warsztatów oraz innych aktywności mających na celu ukazanie jak najszerszego spektrum działalności danej fundacji czy galerii.
Organizator: Galeria Kordegarda i Narodowe Centrum Kultury

 

wiecej o projekcie http://funbec.eu/nowydizajn.php#nowydizajn5383

 

Fundacja Bęc Zmiana działa od września 2002 roku. Jest organizacją o charakterze non for profit, wspierającą działania artystyczne i kulturalne, których celem jest odkrywanie przestrzeni i sposobów w jakich manifestuje się duch czasu. Zajmuje się inicjowaniem wydarzeń interdyscyplinarnych, angażujących twórców związanych ze sztuką, architekturą, projektowaniem, muzyką, realizując większość swoich działań w przestrzeni publicznej.


W czasie 10 lat swojego istnienia Fundacja Bęc Zmiana zrealizowała kilkadziesiąt wystaw, realizacji, prezentacji, dyskusji, projektów artystycznych – najważniejsze z nich to m.in. Wolny Uniwersytet Warszawy 2009-2011, Zniknij nad Wisłą 2009, Dizajnwawa 2009-11, Ekspektatywa 2009, Nowy Dizajn Miejski 2004-2007, Synchronicity. Projekty dla Warszawy przyszłości 2008-2012, cykl imprez Finisaż Stadionu X-lecia 2007-2008 wraz z Fundacją Laury Palmer, Biednale 2009-2012). Realizacja projektów jest możliwa dzięki środkom uzyskiwanym przez Fundację w konkursach grantowych organizowanych przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Instytut Adama Mickiewicza, dzięki współpracy ze sponsorami, a także dzięki darowiznom.


Bęc Zmiana organizuje także konkursy dla artystów, architektów i dizajnerów, np. konkurs na tymczasowe miejsce działań dla Muzeum Historii Żydów Polskich 2006, konkurs na Ścieżkę Kapuścińskiego 2008 – na rzecz Urzędu Dzielnicy Ochota, liczne konkursy na nowoczesną pamiątkę z Warszawy wraz z Biurem Promocji Warszawy, a także nowoczesną pamiątkę promującą kulturę polską – z Instytutem Adama Mickiewicza.


Fundacja Bęc Zmiana działa aktywnie na polu wydawniczym – publikuje książki, przewodniki, a także mapy (w ramach współpracy z europejską organizacją USE-IT Europe).


Od 2003  wydaje bezpłatny magazyn „Notes na 6 tygodni" – bogato ilustrowane czasopismo prezentujące najciekawsze aktualne wydarzenia kulturalne z całego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem ośrodków spoza centrum. „Nn6t" jest zdobywcą nagród w Międzynarodowym Konkursie Projektowania Prasowego Chimera, a także w europejskim konkursie projektowania graficznego EDAwards 2010. Od 2009 Fundacja wydaje „Format P" kwartalnik humanistyczny. Bęc Zmiana wydaje także książki poświęcone sztuce najnowszej, projektowaniu graficznemu, architekturze, badaniom wizualnym oraz ekonomii kultury niezależnej.

Bęc Zmiana ma swoją siedzibę w Warszawie przy ul. Mokotowskiej 65, gdzie oprócz niewielkiego biura (9 m2), prowadzi specjalistyczną księgarnię i galerię (16m2). Nie tylko z powodu szczupłości lokalowej chętnie wchodzimy w asocjacje z innymi organizacjami i instytucjami działającymi na terenie całego kraju.

LABOR OMNIA VINCIT!

 

zdjęcia z wernisażu fot. Ewa Dyszlewicz

zdjęcia przystanków Maciej Rawluk

 

Załączniki:

Umowa między Użytkownikiem, a Projektodawcą

Bezpieczne płatności natychmiastowe zapewniają PAYU i YetiPAY. Prowizja wynosi do 1,70 zł od płatności do 50 zł i do 3,5% od wyższych.


Załączniki

Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę