Wyklęty - film o polskim podziemiu antykomunistycznym
Dzięki Tobie uda nam się go zrealizować.
Czekali na to 70 lat - reżyser Konrad Łęcki opowie na wielkim ekranie historię Żołnierzy Wyklętych, patriotów, którym po koszmarze hitlerowskiej okupacji nie było dane żyć w wolnej Polsce. Łęcki chce nakręcić o Wyklętych pełnometrażowy film fabularny – zdjęcia ruszają już 16 marca w Kielcach.
Fot. Wojciech Marczak
Miał po nich nie pozostać żaden ślad. Tropieni jak zwierzęta, mordowani, katowani w więzieniach. Byli niepotrzebnymi bohaterami. Polska Ludowa postanowiła o nich zapomnieć. I przez 70 lat się to udawało. Paradoksalnie, nawet, gdy Polską przestali rządzić komuniści i rozpadł się ZSRR, o żołnierzach zbrojnego podziemia niepodległościowego walczących z ,,władzą ludową" mówiono niewiele.
Fot. Wojciech Marczak
Zamordowanych, co prawda zrehabilitowano, ale nawet wolna i niepodległa Polska nieśpiesznie karała ich oprawców. Próbą ukazania tragicznych powojennych losów żołnierzy podziemia jest film „Wyklęty” Konrada Łęckiego, młodego reżysera, który już udowodnił, że nie stroni od śmiałych projektów. Jego głośne ,,Pre Mortem", opowieść o polskich oficerach zamordowanych w Katyniu, zakwalifikowała się na ubiegłoroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii filmu studenckiego. Warto podkreślić, że w filmie Łęckiego wystąpili Beata Tyszkiewicz, Paweł Deląg, Anna Czartoryska, Marcin Troński i Marcin Kwaśny. Film zaprezentowano w ramach Panoramy Kina Polskiego na Festiwalu Filmowym Camerimage w Bydgoszczy i Festiwalu Kina Polonijnego w Chicago, gdzie zdobył bardzo dobre recenzje.
Fot. Wojciech Marczak
- Scenariusz „Wyklętego” w dużej mierze opiera się na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w latach 1946-48 w Polsce, gdy komuniści zdecydowali się wyniszczyć wszystkich przeciwników – mówi Konrad Łęcki. - Ludzie ginęli masowo, bez względu na to, czy byli winni, a ich winą była na przykład przynależność do Armii Krajowej, czy nie. Chcę pokazać tych ludzi, tych bohaterów, którzy znaleźli się w beznadziejnej sytuacji. -
Zdjęcia do „Wyklętego” ruszają 16 marca 2014 r. Pierwszy klaps padnie w gmachu Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach który ,,grał" będzie siedzibę Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Zdjęcia realizowane będą m.in w Kielcach (kamienica przy ul Solnej,WDK,Wzgórze Zamkowe), Warszawie,Tokarni, Św Katarzynie, Ameliówce,Ciekotach, Sielpi, Końskich, na Wykusie.
Udało nam się zebrać budżet na pierwsze dwa dni. Potrzebujemy Waszej pomocy, żeby nakręcić cały film.
Fot. Wojciech Marczak
W rolach głównych zobaczymy: Marcina Kwaśnego, Janusza Chabiora, Roberta Wrzoska, Jarosława Witaszczyka. Rolę tytułową Łęcki powierzył aktorowi teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach Wojciechowi Niemczykowi. Wtórował im będzie Grzegorz Kowalczyk, aktor który zagrał w blisko 100 filmach. W filmie wystąpi także Maciej Rayzacher, czyli niezapomniany kapitan Knotte z serialu ,,Czarne chmury"'.
Kierownikiem produkcji jest pochodząca z Kielc, a obecnie mieszkająca w Warszawie aktorka Anna Janik, kierownikiem planu Paweł Dudzik, autorem zdjęć będzie Karol Łakomiec (autor zdjęć do ostatniego teledysku Artura Rojka oraz światowej sławy DJ-a Andrew'a Bauera)
Producentem filmu jest fundacja Między Słowami.
Film będzie realizowała ekipa fachowców. Za oświetlenie odpowiadał będzie Mikołaj Paprocki(Śluby Panieńskie, Hardkordisco, Bokser) za dźwięk Krzysztof Owczarek. Premiera planowana jest w marcu 2015 roku.
Jesteśmy pasjonatami kina. Marzymy, żeby robić filmy historyczne. Wierzymy, że społeczność może nam w tym pomóc.
Materiały z pierwszego dnia nagrań:
Jeżeli chcesz zobaczyć, co zrobiła do tej pory nasza ekipa:
Grudniowe rozmowy
http://www.youtube.com/watch?v=lx9eBDcsxWQ
Imperator
Pre Mortem
http://www.youtube.com/watch?v=m7u8wR44FZc