Moja Europa - opowieść o L. Stommie

Projekt
zakończony

4

wspierających

Film

kategoria

Warszawa

miejscowość

Projekt zakończony

do zakończenia
1.43%
855.0000 / 60000zł

 

O projekcie

 

 

Naszym celem jest zebranie środków na realizację zdjęć do filmu o Ludwiku Stommie (tytuł roboczy „Moja Europa”). Film wymaga zdjęć w kilku krajach  (Francja, Polska, Niemcy). Pojawi się w nim bardzo wiele osób do których musimy pojechać. Nasz bohater nie jest  postacią statyczną. Dlatego podczas zdjęć chcemy mu umożliwić interakcje z ludźmi, którzy tworzą jego świat. Jeśli dzięki Waszemu wsparciu uda się zebrać wystarczające środki odwiedzimy także kraje Europy Wschodniej (matka Ludwika Stommy pochodzi z Mińska Białoruskiego, a ojciec z Litwy). Ludwik Stomma jest tam bardzo popularny i od lat buduje komunikację między Wschodem i Zachodem Europy.

 

Na co zbieramy środki?

Do tej pory wykonaliśmy dokładną dokumentację. Posiadamy prawa do obszernych filmowych materiałów archiwalnych. Mamy także zapewnioną post produkcję filmu. Brakuje pieniędzy by zrealizować zdjęcia na najwyższym możliwym poziomie. Liczymy na Waszą pomoc. To od Was zależy czy ten film powstanie.

 


 

O Ludwiku Stommie

 

„Moja Europa” - film dokumentalny, którego głównym bohaterem będzie prof Ludwik Stomma. Jest on osobą powszechnie znaną: antropolog kultury, pisarz, publicysta (m.in. "Polityka", "Przegląd"). Od początku lat osiemdziesiątych mieszka we Francji. Pokażemy jego aktywność w miejscach mniej znanych: dziekan wydziału antropologii kultury na paryskiej Sorbonie, autor cykli dokumentalnych, kawaler Legii Honorowej, etc.

 

O filmie

Nie będzie to "laurka" dla bohatera - choć na taką zasługuje. Film opowie przede wszystkim o kolorowym świecie naszego bohatera. To Europa tolerancji, wymiany kultur, ideałów - gdzie najważniejszy jest człowiek ze swoją ekspresją. W filmie pojawią się licznie postacie z tego świata - różnej narodowości i wielkiego formatu artyści, naukowcy, działacze społeczni (często osoby z pierwszych stron gazet). W pierwszej części filmu poznamy bohatera - w dalszych będzie on narratorem i animatorem akcji. Nie zobaczycie tutaj zbioru "gadających głów". Zasadą będzie, że wszystko co powiedziane musi być pokazane (zdjęcia w kilku krajach, szerokie wykorzystanie materiałów archiwalnych). Film przeznaczony jest dla europejskich stacji tv gdzie przekaz i forma jest zrozumiała dla każdego Europejczyka. Jest bardzo potrzebny także w Polsce gdzie ciągle brakuje tolerancji, a starcia różnych poglądów odbywają się zbyt często na poziomie rynsztoka. W realiach naszego bohatera każda polemika ma poziom najwyższy i odbywa się zawsze ze zrozumieniem i szacunkiem dla adwersarzy. Trzeba taką rzeczywistość w Polsce pokazywać – by tworzyć punkt odniesienia dla coraz głośniejszego dialogu nienawiści. Z drugiej strony ważne jest by postać taką jaka Ludwik Stomma przybliżyć obywatelom „starej Europy”. Stomma to Polak, który we Francji, w swojej dziedzinie osiągnął wszystko co było możliwe. To z niego możemy być dumni – a mniej z „polskiego hydraulika” (postaci wirtualnej, wymyślonej dla potrzeb kampanii na rzecz wejścia Polski do Unii Europejskiej).

 

 

Już teraz zachęcamy Was do formułowania pytań do naszego bohatera – te najczęściej się powtarzające zadamy mu na planie.

 

Film oprócz polskiej będzie miał dwie wersje językowe: angielską i francuską. Przewidywany czas trwania ok. 60 minut. Realizacja w technice Full HD.

 

O ekipie:

Scenarzysta i reżyser: Krzysztof Kownas – autor dziesiątków filmów dokumentalnych i programów tv. Razem z Ludwikiem Stommą realizował cykl dokumentalny „Z biegiem rzeki, z biegiem historii”.

 

Przy montażu zamierzamy współpracować z dwoma wybitnymi montażystami specjalizującymi się w dokumencie: Rafałem Bryllem i Paweł Delisiem.


Muzykę skomponuje Tomasz Glazik – członek zespołu Kult i lider Contemporary Noise Sextet. Jest między innymi autorem muzyki do filmu „Another Side of the City”

 

 

 

 

Zobacz ostatni film Krzysztofa Kownasa i zespołu Ax Film

 

 

 

Nie podjęliśmy jeszcze decyzji kto będzie autorem zdjęć. Decyzja ta zależy bowiem od terminu realizacji. Będzie to z pewnością wybitny polski operator. Jego nazwisko podamy w na tym forum w terminie późniejszym.

 

Za produkcję będzie odpowiadał zespól Ax Film, która od 17 lat jest obecna na polskim rynku.

 

O Ax Film

 

Załącznik

Umowa między Użytkownikiem, a Projektodawcą

 

Bezpieczne płatności natychmiastowe zapewniają PAYU i YetiPAY. Prowizja wynosi do 1,70 zł od płatności do 50 zł i do 3,5% od wyższych.

Załączniki

Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę