pobrane

Prowadzenie kampanii crowdfundingowej to proces ciągłej komunikacji ze społecznością. Nasz sukces zależy od tego co i jak przekażemy jak największej liczbie osób. Dlatego ważne jest, żebyśmy mieli do tego jak najlepsze narzędzia.

W świecie Web 2.0 to użytkownicy są głównym dostarczycielem treści, powstaje więc co raz więcej platform do jej przekazywania. Serwisy społecznościowe, platformy blogerskie, fora internetowe to tylko niektóre opcje, które oferuje nam sieć. Co jednak jest niezbędne do przeprowadzenia akcji crowdfundingowej, a co może być tylko dodatkiem?

Media społecznościowe

Ciężko wyobrazić sobie dobrą kampanię Crowdfundingową bez mediów społecznościowych. Oto kilka podstawowych platform, z których powinniście korzystać.

W Polsce jest ponad 12 mln aktywnych użytkowników Facebooka, z czego większość poniżej 33 roku życia. To Facebook jest dziś podstawowym narzędziem pozwalającym na rozpowszechnienie swojego pomysłu, zebranie fanów i komunikację z sympatykami. Dzięki integracji z innymi platformami i serwisami za pomocą jednego kliknięcia możemy dzielić się treścią z użytkownikami innych serwisów.

Twitterowi w Polsce daleko do takiej popularności jak na zachodzie. O ile na świecie jest ponad 250 mln użytkowników, to w Polsce jest ich zaledwie 70 tysięcy. Jednak korzystają z niego bardzo często osoby, które są liderami opinii w wielu branżach, zwłaszcza w dziedzinie nowych technologii i mediów. Dzięki tej platformie mikroblogerskiej możemy wejść w interakcje z osobami, których zainteresowanie przyniesie nam wymierne korzyści.

W podobny sposób można korzystać z serwisu LinkedLin. Ten największy na świecie portal dla profesjonalistów pozwala nawiązać kontakt z osobami, które mogą nam pomóc dzięki swojemu doświadczeniu i kontaktom. Warto zastanowić się, kto z nich okaże się dla nas pomocny, a następnie rozpocząć współpracę.

Przygotowanie profilu

Profil akcji crowdfundingowej to wasza wizytówka. Od jego wyglądu zależy pierwsze wrażenie, jakie wywrzecie na wspierających.

W Internecie jest cała masa świetnych materiałów graficznych, które mogą pomóc wam zobrazować projekt. Serwisy takie Shutterstock dają dostęp do setek tysięcy zdjęć i obrazów. Niesety część z nich jest płatna, dlatego warto rozejrzeć się za darmowymi alternatywami. Dostęp do takich materiałów na licencji creative commons umożliwia wyszukiwarka CCSearch.

Jednak nic nie przemawia tak, jak film. Przygotujcie więc materiał i umieście go na jednym z serwisów jak Youtube czy Vimeo. Obydwa te serwisy oferują bardzo prostą opcjęwstawienia wideo na stronę www.

Promowanie akcji

Media społecznościowe to bardzo atrakcyjne narzędzie, jednak nic tak nie przemawia jak e-mail. Profesjonalną kampanię mailową pozwoli nam wysłać serwis MailChimp. Za darmo możemy przygotować mailing z ciekawą oprawą graficzną do 2000 użytkowników. Jeśli więc zgodnie z zasadami crowdfundingu zbierzemy najpierw jak największą bazę, dzięki MailChimpowi będziemy mogli zachęcać ich do poparcia naszego projektu lub informować o postępach.

Wzmocnienie efektu promocyjnego możemy osiągnąć też dzięki stronie Thunderclap. Thunderclap to aplikacja, która zbiera nasze wszystkie konta w mediach społecznościowych i za pomocą jednego kliknięcia udostępnia interesującą nas treść. W ten sposób bardzo szybko dzięki pomocy wąskiej grupy sympatyków możemy dotrzeć z naszym przekazem do szerokiego grona osób.

Jeśli chcemy opowiedzieć historię stojącą za naszym projektem możemy pomyśleć o założeniu bloga. System WorldPress to prosta metoda na blogowanie pozwalająca na daleko idącą personalizację. Możemy też podpiąć do niego wtyczki społecznościowe z np. Facebooka czy Twittera.

Monitorowanie Kampanii

Warto na bieżąco oceniać jakie nasze działania przynoszą efekty, a jakie okazują się stratą czasu. Dobrze sprawdzają się w tej roli narzędzia Google. Google Analytics to aplikacja monitorująca jak rozpowszechniają się tworzone przez nas treści. Warto wiedzieć kto wchodzi na nasze strony, skąd dowiadują się o projekcie czy kiedy możemy wygenerować największy ruch.

Jeśli chcecie wiedzieć gdzie i jak piszą o waszej akcji ustawcie koniecznie Google alerts. Dzięki temu będziecie otrzymywali codziennie powiadomienia o pojawieniu się interesujących Was tematów w Internecie.

Zarządzanie projektem ułatwi nam Basecamp. To aplikacja pozwalająca organizować nasz zespół, ustalać zadania do wykoniania i monitorować postęp. Dzięki temu nie pogubimy się w chaosie kampanii.

Istnieje jeszcze cała masa narzędzi, które mogą okazać się praktyczną pomocą w akcji crowdfundingowej. To, z czego będziecie korzystać zależy przede wszystkim od charakteru waszej społeczności. Jednak efektywne korzystanie z przedstawionych tu pomocy pozwoli zrealizować cel jaki zakładacie.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany