Gdy mówimy o rozwoju potencjału biznesowego, nie powinniśmy wyłącznie skupiać się na regionach czy krajach, lecz zajrzeć nieco głębiej, ponieważ to ich miasta są głównymi motorami napędowymi wzrostu. Kraj to często zlepek wielu rynków o zróżnicowanej demografii i regulacjach. Miasta posiadają o wiele bardziej zdefiniowaną charakterystykę, jednakże inwestorom w dalszym ciągu ciężko jest dotrzeć do konkretnych danych na ich temat.

Polski startup Cityglobe stworzył międzynarodowe narzędzie do promocji miast, które ma za zadanie ułatwić dostęp do informacji inwestorom na temat charakterystyki rynku danej aglomeracji. Research, który kiedyś zajmował zasoby kilku konsultantów wiele dni, można będzie przeprowadzić w zaledwie kilka godzin.

Czym dokładnie jest Cityglobe?

To platforma będąca wizytówką aglomeracji przed potencjalnym inwestorem. Celem jest przedstawienie wszystkich niezbędnych informacji do dokonania potencjalnej inwestycji, lub przykucia samej uwagi. Obecnie już nie państwa, a same miasta konkurują o inwestycje. Inteligentne firmy kierują się w stronę świata scentralizowanego właśnie wokół nich, a co za tym idzie – potrzebują wiedzieć o nich jak najwięcej, w możliwie krótkim czasie.

Informacje o demografii, wielkości populacji, usługach, przemyśle czy specjalnych strefach ekonomicznych, to tylko podstawowe dane. Każde z miast ma stworzony kompletny profil, które można łatwo porównywać między sobą. Dzięki platformie, inwestorzy mogą wyszukiwać najlepsze rynki do rozwoju swoich produktów, odkrywając miasta, które dynamicznie rozwijają określone sektory gospodarki.

Każda aglomeracja to ponad 150 różnych metryk, które można ze sobą zestawiać i porównywać. To daje zdecydowanie większe możliwości do przeprowadzenia bardziej dogłębnych analiz, dzięki czemu inwestor oszczędzi czas, poświęcając swoją uwagę potencjalnie najbardziej atrakcyjnym miastom. Analogicznie lokalny biznes i władze będą mogły skupiać się na rozwijaniu tych rzeczywiście wartościowych kontaktów.

Miasta konkurują między sobą o kapitał inwestorów. Jednakże 80% firm odkłada swoje inwestycje, gdyż proces wejścia na kolejne rynki jest dla nich zbyt skomplikowany i kosztowny. Poza tym, większość miast z trudem jest w stanie przyciągnąć chociaż samą uwagę, ponieważ zwyczajnie nie potrafią budować relacji z inwestorami, nie mają lub nie znają żadnych narzędzi do skutecznej promocji.

Dlatego prawdziwy potencjał miast pozostaje najczęściej ukryty. Na szczęście Cityglobe zamierza to zmienić. Dotychczas nie było miejsca, w którym to mogłyby one jasno określać, jakie gałęzie przemysłu chcą przyciągnąć, które sektory gospodarki mają największą szansę na rozkwit, dla kogo przeznaczone są ulgi podatkowe.

Cityglobe wierzy, że miasta mogą pomóc przedsiębiorcom. Dlatego bezpośrednio na swojej platformie umożliwia rejestrację reprezentantom miast jak i firm. To również rozwiązanie na kształt Linkedin, służące do nawiązywania bezpośrednich kontaktów biznesowych.

Docelowo inwestorzy będą mogli kontaktować się z reprezentantami czołowych decydentów miast, mogąc również przejrzeć priorytety inwestycyjne, regulacje prawne, czy specjalne ulgi ekonomiczne, mające tak niebagatelne znaczenie. Każdy inwestor wie, iż często różnią się one w zależności od kraju czy konkretnego miasta, lub stanu, a te z kolei mają coraz większą świadomość, iż trzeba transparentnie prezentować swoje atuty i to, czym mogą się wyróżnić.

Choć na rynku są dopiero od października 2016, ta polska platforma nie jest typowym MVP, czyli minimalną wersją produktu, ale bardzo rozbudowanym silnikiem, maszyną, która oferuje konkretne korzyści dla inwestorów, miast, czy skupionych wokół nich firm. To szybki dostęp do osób decyzyjnych, wpływowych (po stronie miast) oraz ludzi odpowiedzialnych za inwestycje, czy ekspansję zagraniczną (po stronie inwestorów).

Globalizacja daje szansę

Stwarzając możliwości do międzynarodowej współpracy w zakresie produkcji, wymiany dóbr i usług. Ułatwia także przepływ kapitału i ludzi. Jednakże globalne korporacje, firmy, czy inwestorzy nie są w stanie dostrzegać ani optymalnie wykorzystywać wszystkich istniejących szans.

Cityglobe to pierwsza platforma rozwiązująca ten problem, która demokratyzuje przy tym dostęp do najważniejszych informacji, jakie kryją w sobie miasta. Bezcenne dane, będące najczęściej wyłącznie w posiadaniu urzędników i statystyków, w końcu mogą zostać wykorzystywane w najlepszym możliwym celu – do przyciągnięcia inwestycji, a tym samym zwiększenia miejsc pracy i poziomu dobrobytu społeczeństwa. 

To oryginalne rozwiązanie, tym bardziej można być dumnym, że zostało stworzone przez polski zespół. Na zakończenie zapraszamy do zapoznania się z materiałem, w który dodatkowo prezentuje możliwości Cityglobe.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany