KORSARZE-01

 

Jednym z pomysłów na zasypanie luki kapitałowej mogą być pieniądze od indywidualnych inwestorów, którzy będą brali udział w equity crowdfundingu. Obecnie na naszych rachunkach maklerskich znajduje się prawie 160 mld złotych, a z roku na rok wartości te rosną. Aż 97% z nich jest zainwestowana w akcje, obligacje i inne instrumenty finansowe, pozostałe 3% to wolne środki. Dodatkowo 68 mld złotych pozostaje do dyspozycji biur maklerskich, które obracają nimi w imieniu swoich klientów.

Inwestycje giełdowe przestają być opcją dla najbogatszych -także ludzie przeciętnie zarabiający zakładają rachunki maklerskie. Pod koniec roku 2013 ich liczba wynosiła prawie 1,5 miliona. Co to dla nas oznacza? Statystyczny polski posiadacz konta maklerskiego ma na nim aktywa wysokości ponad 150 tys. zł, które może zainwestować wedle swoich potrzeb.

aktywa

 

Przeciętny portfel maklerski ma w swojej ofercie ok. 10% środków zainwestowanych w fundusze wysokiego ryzyka. Inwestycje te uważane są za niebezpieczne, jednak charakteryzują się one dużą stopą zwrotu.

Właśnie do tej kategorii należą start-upy czy firmy z branży nowych technologii. Główną barierą rozwoju jest dla nich luka kapitałowa, czyli brak możliwości pozyskania pieniędzy dla młodych, dynamicznie rozwijających się przedsiębiorców. Odpowiedzią na ten problem może być zwrócenie się do prywatnych inwestorów dzięki crowdfundingowi udziałowemu. Zakładając, że inwestorzy indywidualni postanowiliby przeznaczyć tylko 1% swoich aktywów na wspieranie start-upów okazałoby się to gigantycznym wsparciem dla całej branży.

Dane, które tu prezentujemy pokazują, jak wielki potencjał mają prywatni inwestorzy. Jeśli tylko zwrócimy się do nich o pomoc mogą się okazać ogromnym wsparciem. Equity crowdfunding pozwala rozwinąć swój potencjał dzięki autentycznemu zaangażowaniu i współpracy ludzi. Jeżeli , da się pozyskać 10% z 1,5 miliona posiadaczy rachunków maklerskich będziemy mieli 150 tys. drobnych inwestorów, którzy dadzą napęd gospodarce.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany