TakeTask S.A. właśnie rozpoczął emisję akcji na Beesfund. To znak, że polska firma zamierza rozwijać swoje usługi w oparciu o crowdsourcing. W naszej ocenie, ma ogromne szanse na szybką, międzynarodową skalowalność biznesu i może stać się Uberem dla mikrotasków. W związku z tym, rozmawiamy z Sebastianem Starzyńskim, Prezesem Zarządu TakeTask S.A., o potencjale aplikacji mobilnej, stworzonej do prowadzenia badań rynkowych przez użytkowników.

Beesfund: Co sprawiło, że postanowili Państwo zaangażować się w rozwój TakeTask?

Od 20 lat prowadzimy instytut badawczy ABR SESTA. Oferowane przez nas audyty punktów sprzedaży, które polegają na spisach cen i promocji dla największych w Polsce sieci handlowych i firm produkcyjnych, generują roczne obroty rzędu kilku milionów złotych. Zawsze szukaliśmy nowych metod realizacji badań, w celu podnoszenia swojej konkurencyjności i jakości obsługi. Dla przykładu, w 2011 roku wdrożyliśmy system zbierania danych za pomocą palmtopów ze skanerami kodów kreskowych. Na bieżąco obserwujemy też działania konkurencji.

Dlatego, gdy na początku 2014 roku pojawiła się na polskim rynku nowa usługa o nazwie TakeTask.pl, uważnie śledziliśmy jej postępy. Przede wszystkim widzieliśmy ogromny potencjał w aplikacji, która angażuje tysiące użytkowników do zbierania danych rynkowych. Wówczas zastanawialiśmy się, jak można realizować to w optymalny i szybki sposób. Po kilku miesiącach poznaliśmy twórców aplikacji TakeTask. Wówczas zaproponowaliśmy im współpracę przy komercjalizacji całego projektu. W 2015 roku zdecydowaliśmy się przejąć całą firmę, sprawdzić naszą metodę sprzedaży i opracować zupełnie nową strategię rozwoju, obejmującą ekspansję zagraniczną.

Beesfund: Dziś TakeTask.pl to przede wszystkim społeczność tysięcy użytkowników. Jak Państwo ją stworzyli?

TakeTask.pl reprezentuje nowy trend, nazywany ekonomią współpracy. Polega on na wykorzystywaniu ludzkich zasobów, takich jak np. wolny czas i telefon, do zarabiania pieniędzy, poprzez wykonywanie prostych zadań. Dokładnie przedstawiamy to zjawisko w raporcie „Ekonomia współpracy w Polsce 2016”. W TakeTask S.A. wygląda ono w ten sposób, że każdy, kto ma smartfon z kamerą i GPS-em, może wykonywać określone działania w swojej okolicy w celach zarobkowych. Ta idea przypadła do gustu szczególnie młodzieży, ponieważ pozwala jej na uzyskiwanie szybkiego, dodatkowego dochodu. Pomysł wzbudził zainteresowanie tysięcy, głównie młodych, Polaków, którzy dołączyli do nas, aby skorzystać z tej możliwości. Niektóre osoby właśnie z nami zawierają swoje pierwsze w życiu umowy i zaczynają samodzielnie pracować na kieszonkowe. Aplikacja TakeTask.pl dostosowała potrzeby rynku do oczekiwań użytkowników, dzięki powszechnie dostępnej technologii.

Beesfund: W 2016 roku nastąpił bardzo dynamiczny rozwój samej aplikacji. Obecnie z TakeTask korzystają tysiące użytkowników. Są oni zaangażowani w prowadzenie działań badawczych. Co zadecydowało o stale rosnącej popularności?

W sumie, w ciągu ostatnich 3 lat, TakeTask.pl pobrało przeszło 13 tys. osób. Na początku, aplikacja, jak każde nowe przedsięwzięcie, wymagała sporej inwestycji w reklamę. Jednak teraz te wydatki są znikome, ponieważ nasi Agenci bardzo nam pomagają w pozyskiwaniu kolejnych użytkowników. Polecają aplikację i konkretne zadanie do wykonania swoim znajomym. To jest ważne szczególnie w miastach, w których brakuje osób do szybkiej realizacji działań. Im więcej oferujemy zadań, tym szersze grono osób instaluje naszą aplikację.

Beesfund: Jakiego rodzaju badania zlecają Państwo swoim Agentom, czyli użytkownikom aplikacji? I które z nich cieszą się największym zainteresowaniem?

Najpopularniejszym zadaniem jest wykonanie kilku zdjęć we wskazanym sklepie i spisanie cen produktów. Za poprawną realizację Agent otrzymuje zwykle od kilku do kilkunastu złotych. Dla osoby, która ma sklep blisko domu czy też pracy i robi w nim codzienne zakupy, to możliwość dodatkowego zarobku w bardzo szybkim czasie. Innym popularnym zadaniem jest badanie o nazwie Tajemniczy Klient. Polega ono na sprawdzeniu jakości obsługi, np. w restauracji lub w sklepie.

Beesfund: Zdarzają się też nietypowe akcje?

Czasem proponujemy zrobienie zdjęć swojego stołu wigilijnego lub sfotografowanie piw zakupionych na majówkę. To są badania typu etnograficznego. Pozwalają one np. na stwierdzenie tego, jakie produkty wybierają konsumenci. Staramy się też wystawiać zadania, które Agenci wykonują dla zabawy. Należy do nich np. obstawianie wyników meczy czy też wykonanie zdjęcia absurdu sklepowego. Jednym z nich były klapki z napisem „Polska” i wizerunkiem hiszpańskiej flagi, zamiast naszej. Innym – witryna sklepu otwartego od godziny 7.00 do 25.00. W ten sposób budujemy platformę aktywnych użytkowników.

Beesfund: Jak powstaje raport badawczy?

W TakeTask.pl realizujemy badania nieco inaczej, niż w tradycyjnych agencjach badania rynku, takich jak np. ABR SESTA. Nie dzwonimy do ankieterów z pytaniem, czy chcieliby wykonać konkretne zadanie, tylko oferujemy im tę możliwość za pośrednictwem aplikacji. Zlecenie otrzymuje Agent, który jako pierwszy dokona rezerwacji. To bardzo skraca tzw. koordynację i realizację terenową badania. Dzięki temu, jesteśmy konkurencyjni.

Weryfikacja danych również jest inna, gdyż odbywa się dodatkowo na podstawie pozycji GPS Agenta, w momencie wysłania przez niego potwierdzenia zrealizowanego zadania. Natomiast sam etap analiz i format raportu wygląda tak samo, jak w tradycyjnych agencjach badawczych. Obejmuje on wypełnianie tabeli wynikowych, opisywanie zdjęć i tworzenie raportów w programie Power Point. Dodatkowo, klienci mają dostęp do platformy i samodzielnie pobierają wyniki. To zapewnia ciągłość danych i możliwość ich weryfikacji.

Beesfund: Co jest największą wartością oferowaną przez TakeTask?

Dla klientów jest to szybkość otrzymania wyników, dla Agentów dodatkowy zarobek, uzyskiwany przy okazji” codziennych zakupów. Dla nas budowanie społeczności Agentów, a teraz również inwestorów, którzy staną się naszymi Ambasadorami.

Beesfund: Serdecznie dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia podczas emisji.

Po więcej zapraszamy na : operacjataketask.pl

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany