Od zmiany przepisów w kwietniu 2018, equity crowdfunding rozwija się nad Wisła w najlepsze. Doskonałym tego dowodem jest już ponad 30 milionów złotych zainwestowanych na platformie Beesfund.

W zeszłym tygodniu pochwaliliśmy się pierwszym półroczem 2019 roku. W okresie od stycznia do końca lipca 2019 roku inwestorzy zainwestowali blisko 14 i pół miliona złotych. W tym tygodniu Beesfund przekracza kolejną ważna barierę – łącznie przez 7 lat zainwestowanych zostało ponad 30 milionów złotych.

Dynamika equity crowdfunding

Co ważne w 2019 roku przekroczone zostały dwie bariery. Na początku roku było to 20 milionów, a teraz w połowie sierpnia licznik pokazał 30 milionów. Poniższy wykres doskonale obrazuje przyśpieszenie tempa.

Rzecz jasna większa dynamika inwestycji, to efekt rosnącej liczby emisji. W 2019 było już  już 18 (w tym 16 w pierwszym półroczu), przy 13 w całym 2018 roku. Plan na ten rok to przynajmniej dwa razy tyle co w zeszłym roku, choć pojawiają się myśli aby zeszłoroczny wynik przebić trzykrotnie. 

Ponad 30 milionów na Beesfund

Znaczący skok liczby emisji oraz ich zebranych kwot wynika z kilku czynników. Przede wszystkim, w kwietniu 2018 zmieniły się przepisy i od tego momentu w ramach pojedynczej emisji można zebrać ponad 4 mln złotych (milion euro), zamiast dotychczasowych 400 tysięcy złotych.

W tym roku za pośrednictwem Beesfund przeprowadzono jedną emisję, która osiągnęła ten limit. Na początku roku milion euro zebrała Wisła Kraków. I to w rekordowym tempie – na zebranie tej kwoty krakowski klub sportowy potrzebował jedynie 24 godzin. Warto też odnotować emisję akcji Browaru Jastrzębie, który pozyskał w ramach crowdfundingu udziałowego ponad 3,8 mln zł. 

Zaufana trzecia strona

Beesfund to bezdyskusyjnie największa krajowa “zaufana trzecia strona”. Platforma zlicza środki wpłacane przez inwestorów, tak aby nie dochodziło do nadużyć, że licznik się kręci, a wpłat brak. To ważne zadanie to nie wszystko ponieważ Beesfund stawia sobie kolejne ambitne cele.

Łukasz Zgiep, dyrektor operacyjny Beesfund S.A. – “Ciągle rozwijamy to, co w crowdfundingu udziałowym najważniejsze. Rozmawiamy z inwestorami i budujemy Beesfund tak, aby chciało się tu inwestować i abyśmy działali zgodnie z regulacjami. Na przykład już powoli testujemy dokument, który lepiej przygotuje naszych klientów do emisji. Od jesieni dużo czasu przeznaczymy na edukację, zarówno emitentów, jak i inwestorów. Występujemy dziś w roli zaufanej trzeciej strony i dbamy o to, by podtrzymywać zaufanie – do nas, naszych emitentów, a także do crowdfundingu udziałowego w ogóle.”


Jedna odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany