Wyobraźcie sobie następującą sytuację: idziecie do kawiarni, zamawiacie dużą kawę i rogalika, płacicie za wszystko kartą. Wydaje się to tak oczywiste, że nie zastanawiamy się nawet nad tym jak złożony to proces i ile osób i instytucji tak naprawdę bierze w tym udział. Kartę płatniczą wydaje i obsługuje bank. Transakcję przeprowadza firma obsługująca płatności. Wreszcie wartość przekazanych pieniędzy gwarantuje nam państwo. A co gdyby pozbyć się tych wszystkich dodatkowych uczestników? Z takiego założenia wyszedł Satoshi Nakamoto – twórca BitCoina.

Czym jest bitcoin?

W największym skrócie bitcoin jest najpopularniejszą na świecie kryptowalutą. Jego obrotu nie kontroluje żaden bank centralny, nie ma też żadnego centralnego organu, który zajmuje się jego emisją. Bezpieczeństwo transferów jest gwarantowane przez skomplikowane algorytmy kryptograficzne, które uniemożliwiają fałszerstwo. Nasz stan konta w nie jest zabezpieczany przez bank, ale przez wszystkich użytkowników systemu, którzy na bieżąco zapisują wszystkie dokonane transakcje. Dzięki temu dopóki co najmniej 2 osoby korzystają z systemu nie ma możliwości, żeby nasze środki w jakikolwiek zostały naruszone przez kogoś niepowołanego. Bitcoiny nie mają też żadnego fizycznego odpowiednika, występują tylko w postaci zaszyfrowanych danych w naszym wirtualnym portfelu, więc nikt nam ich nie jest w stanie ukraść.

Wartość kryptowaluty jest ustalana tylko i wyłącznie przez popyt i podaż na rynku. Nie ma możliwości, żeby jakiś centralny organ postanowił „dodrukować” nowe (jak to dzieje się w przypadku tradycyjnych pieniędzy), ponieważ ich ilość została ustalona na samym początku powstania systemu i nie może być zmieniona. Maksymalna ich ilość wynosi 21 mln i nigdy nie przekroczy tej wartości.

Co nam daje BitCoin?

Kryptowaluty mają szereg zalet. Po pierwsze są znacznie bardziej bezpieczne niż waluty tradycyjne. Choć wydaje nam się, że cały system finansowy gwarantuje nam nienaruszalność naszych środków w praktyce bardzo łatwo możemy je stracić. Wyobraźmy sobie, że nagle Polska w wyniku kryzysu gospodarczego bankrutuje. Wszelkie nasze oszczędności, jakie zgromadziliśmy w złotówkach w jednym momencie stają się praktycznie bezwartościowe, ponieważ nikt na rynku nie ufa instytucji, która je emituje. Dodatkowo jeśli Narodowy Bank Polski postanowi „dodrukować” znaczą ilość złotego pieniądze na naszych kontach automatycznie tracą na wartości przez inflację. Ograniczona ilość bitcoinów gwarantuje, że nasze oszczędności nie zostaną naruszone przez decyzje polityków.

Kolejną zaletą kryptowaluty jest jej globalność. Każdy człowiek z dostępem do Internetu w ciągu kilku sekund może przelać nam dowolną ilość środków praktycznie za darmo. Jeśli chcielibyśmy zrobić to za pomocą tradycyjnego banku to po pierwsze musimy się liczyć ze sporymi kosztami sięgającymi nawet kilku procent wartości przelewu, a po drugie czas realizacji takiej operacji może trwać nawet kilka dni.

Korzystanie z Bitcoina jest banalnie proste. Nasz pierwszy portfel możemy założyć w dosłownie kilka minut i natychmiast cieszyć się możliwością szybkich i bezpiecznych transferów.

Bitcoin a crowdfunding

Naturalnym środowiskiem crowdfundingu jest Internet. Bitcoin jako waluta internetowa jest doskonałym  narzędziem dla wszystkich projektodawców. Po pierwsze dzięki jego globalności nie musimy ograniczać się tylko do jednego kraju. Mieszkaniec Hong Kongu, Moskwy cz Warszawy może z taką samą łatwością wesprzeć nasz projekt. Dodatkowo minimalne koszty transferowe to więcej pieniędzy dla nas, a w efekcie większa szansa na zrealizowanie pomysłu. Korzystający z tej kryptowaluty to ludzie innowacyjni, którzy rozumieją świat nowych technologii. Ta społeczność znacznie chętniej wesprze ciekawe i nowatorskie idee.

BitCoiny to prawdziwa rewolucja w świecie finansowym. I choć pewnie w najbliższych latach nie wywróci systemu bankowego do góry nogami, to właśnie w niej leży przyszłość płatności. Warto się więc nią zainteresować i założyć swój pierwszy wirtualny portfel, chociażby dlatego, żeby poznać ten fascynujący mechanizm.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany