Sukces idei crowdfundingu w dużej mierze jest wynikiem prostych i jasnych reguł. Internauci zaufali modelowi: my powierzamy ci nasze pieniądze, a ty jeśli zbierzesz odpowiednią kwotę dajesz nam coś w zamian. Model ten, który możemy nazwać „wszystko albo nic” jest wykorzystywany przez znaczną większość portali crowdfundingowych.Jego zaletą jest minimalne ryzyko wpłacających. Jeśli nie zbierze się odpowiednia kwota, pieniądze wracają do wspierającego, a on nie musi się o nic martwić. Jedynym problemem jest czasowy brak dostępu do wpłaconych środków. Brzmi fajnie? Jednak takie rozwiązanie ma całkiem sporo wad.

Po pierwsze ustalenie kwoty minimalnej to zawsze kłopot dla projektodawcy. Jeśli ustawi ją na zbyt niskim poziomie nie będzie w stanie zrealizować swojego pomysłu w takiej skali, jak sobie wymarzył. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie,  by zebrane pieniądze przekroczyły ustalony próg, jednak nisko postawiona poprzeczka działa demotywująco na wpłacających. W końcu projektodawca zebrał tyle, ile potrzebował, więc nie ma sensu dalej finansować. To nie przypadek, że większość udanych projektów przekracza nieznacznie próg 100%.

Jeśli zaś autor przesadzi z wysokością, nie zbierze zakładanej ilości pieniędzy i cała praca włożona w akcję pójdzie na marnie. Tu pojawia się też kolejny dylemat: co jeśli projektodawca ustali swój cel powiedzmy na wysokości 20 tys. złotych, a uda mu się zebrać 18 tys.? Teoretycznie spokojnie mógłby obciąć koszty akcji i zrealizować pomysł, jednak zasady mu tego zabraniają.

Jako że świat nie znosi próżni pojawił się model dający odpowiedź na powyższe problemy – „flexible funding”, czyli „bierzesz ile zbierzesz”. Tu też obowiązują proste zasady: Projektodawca ustala cel finansowy, lecz jeśli nie uda mu się go w 100% zrealizować nadal może dostać zebrane pieniądze. Jeśli jednak stwierdzi, że kwota nie wystarczy na zrealizowanie zobowiązań wobec wpłacających bez problemu może je im zwrócić. Darczyńcy są chronieni podpisaną przez nich umową zobowiązującą projektodawcę do dostarczenia w terminie określonych nagród. Wszystko jasne i bezpieczne.

Dlatego grupa Beesfund zaprezentowała swoje najnowsze dziecko: OdpalProjekt.pl

OdpalProjekt.pl jest portalem crowdfundingowym pozwalającym na zbiórkę w formule „bierzesz ile zbierzesz”. Teraz możesz realizować swoje pomysły bez przeszkód. Jeśli nie uda Ci się osiągnąć celu, nie musisz się martwić, możesz wziąć zebrane środki i przystąpić do realizacji projektu.

Dlatego zachęcamy Was do odpalania swoich akcji!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany