Przygotowując się do organizacji kampanii equity crowdfundingowej, każdy zespół rozgląda się za narzędziami, które będą w stanie usprawnić zarządzanie całym projektem, wpłyną na bardziej wydajną pracę, czy też umożliwią efektywniejszą promocję. Na rynku mamy dostęp do setek narzędzi, dlatego tak istotne staje się, aby wskazać te potencjalnie najbardziej wydajne, których użytkowanie i wdrożenie będzie bezbolesne dla wszystkich członków zespołu.

Poniżej zaprezentujemy Wam osiem wybranych narzędzi, które można odnaleźć w sieci, dzięki czemu będziecie w stanie lepiej podzielić zadania, dogłębniej zrozumieć swój biznes, czy prowadzić efektywniejszą komunikację w social media. Te wszystkie rozwiązania automatyzują wiele procesów, co odciąża zespół podczas kampanii, dlatego warto wziąć je pod uwagę.

Na samym początku przedstawiamy Wam dwa z nich, które za darmo od Beesfund otrzymuje każdy z emitentów. Są to Teamwork oraz ClickMeeting.

Pierwszy z nich okazał się strzałem w dziesiątkę i doskonale sprawdza się we wspólnym zarządzaniu kampanią equity crowdfundingową, w której aktywnie wspieramy każdego emitenta. Drugie z narzędzi świetnie ułatwia edukację odbiorców. Świetne do dostarczania wiedzy i wchodzenia w interakcje z potencjalnymi inwestorami.

Najpierw zapoznamy Was z narzędziami od Beesfund, następnie przejdziemy do sześciu kolejnych, rekomendowanych do wykorzystania w każdej kampanii crowdfundingowej. Praktycznie przy każdym z nich podrzuciliśmy film instruktażowy, dzięki czemu w łatwy sposób można zrozumieć, czy produkt będzie dobry również dla Was.

 

1. Teamwork

Świetne narzędzie, które porządkuje zarządzanie kampanią, zmniejsza chaos i przyspiesza realizację całego projektu. Dlatego właśnie tysiące zespołów na całym świecie wykorzystuje do współpracy zdalnej właśnie Teamwork. Kompleksowe zarządzanie projektami jest istotne, szczególnie gdy zespół liczy kilka osób, a każdy ma osobne zadania. Prowadzenie pracy w skoordynowany sposób może odbywać się znacznie sprawniej, jeśli każdy wie, co ma robić oraz jasno komunikuje reszcie członków zespołu o swoich postępach nad projektem.

Rozdzielanie zadań, wymiana ważnych dokumentów, monitorowanie procesów, prowadzenie sprawnej komunikacji. To wszystko umożliwia właśnie Teamwork, z którego korzysta ponad 3 miliony osób na całym świecie. Więcej na: teamwork.com

 

2. ClickMeeting

ClickMeeting to jedno z najlepszych narzędzi do prowadzenia webinarów. Dzięki niemu można zarówno zainteresować i zapraszać uczestników, jak i wysyłać przypomnienia lub podziękowania po zakończonym wydarzeniu. Umożliwia prowadzenie szkoleń, prezentacji produktów, czy wideokonferencji do nawet 5000 osób jednocześnie.

Zaplanowanie webinaru zajmuje tylko chwilę. Wygląd pokoju można dowolnie dostosować, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie i przyciągnąć jeszcze większą publiczność. Dostępne funkcje umożliwiają angażowanie publiczności oraz wchodzenie z nimi w interakcje, poprzez różnorodność formy prezentowanych treści. Tablica, ankiety, testy, a wszystko to na żywo.

Możesz również oddać głos uczestnikom, którzy zamiast tylko pisać pytania na czacie, będą mogli zadawać pytania i rozpocząć prawdziwą dyskusję. Podsumowując – jedno z najlepszych rozwiązań tego typu na rynku (które Beesfund daje swoim emitentom za darmo). Po więcej zapraszamy tutaj: clickmeeting.com

 

3. Canvanizer

Największym wyzwaniem, przed którym stoi każdy zespół, jest zrozumienie potrzeb i problemów pewnej grupy docelowej,  następnie ich rozwiązanie oraz ich przemianę w płacących klientów. Istotne, aby mieć konkretny plan – Business Model Canvas pozwala na zmapowanie wszystkich istotnych kwestii na jednej kartce papieru, takich jak kluczowych partnerów, propozycję wartości, segmenty klientów, niezbędne zasoby, kanały dystrybucji czy strukturę kosztów oraz przychodów.

Nie nakłaniamy do tego, aby rezygnować z tworzenia rozbudowanych biznesplanów, jednakże Canvanizer umożliwia sprawne zebranie wszystkich najważniejszych elementów składających się na całą kampanię w jednym miejscu. Ponadto narzędzie umożliwia także wykonanie analizy SWOT, product-market fit oraz kilku innych, przydatnych map myśli. Po więcej zajrzyj na: canvanizer.com

4. Mailchimp

Jeżeli posiadasz już swoją bazę użytkowników, bardzo istotne jest sprawne komunikowanie się z nimi, nie tylko poprzez social media (o tym za moment). Można wywierać silny wpływ na swoją społeczność tylko wtedy, gdy zrozumie się, jakie rezultaty przynosi komunikacja. Bardzo skutecznym narzędziem do wykonywania masowych mailingów jest popularny Mailchimp. Rozwiązanie zaprojektowane jest do wysyłki bardzo dobrze wyglądających maili, które posiada do tego wiele gotowych szablonów.

To także świetna analityka, która pozwala monitorować jak dobrze konwertuje wysyłka, jak wiele ludzi otwiera wiadomości, a także w co dokładnie klikają. Analiza to bardzo istotna część całej kampanii equity crowdfundingowej, a prowadzenie mailingów przez Mailchimp daje wiele istotnych informacji. Więcej na: mailchimp.com

 

5. Canva

Tworzenie prostych, świetnie wyglądających grafik, nie wymaga już pracy profesjonalisty. Za kampanią musi stać nie tylko mocny produkt, lecz również wszystko powinno być opakowane w możliwie najbardziej atrakcyjny sposób. To właśnie umożliwia rozwiązanie stworzone przez australijski startup – Canva.

Plakaty, infografiki, posty w social media, broszury informacyjne, materiały marketingowe, karty podarunkowe. Wszystko to można stworzyć właśnie w Canvie. W dodatku za darmo. Niektóre gotowe szablony są tu co prawda płatne, ale kwestia wprawy i wszystko można będzie stworzyć samodzielnie. Jeśli kampania ma prezentować się dobrze również wizualnie, to rekomendujemy sprawdzenie tego rozwiązania: canva.com

 

6. Buffer

Facebook, Twitter, Instagram, Piterest, Snapchat… kanałów social media z roku na rok coraz więcej. Ciężko być z tym wszystkim na bieżąco, a co dopiero prowadzić skuteczną komunikację ze swoimi fanami w kilku miejscach na raz. Rozwiązaniem tego problemu jest Buffer, czyli sprytniejszy sposób na dzielenie się treściami w social media.

Komunikacja odbiorcami to bardzo często krytyczny czynnik sukcesu kampanii crowdfundingowych, w których chodzi o to, aby być pro-aktywnym, prowadząc otwarty dialog. Buffer umożliwia również planowanie postów w określonych godzinach na każdej platformie z osobna, co więcej – daje także analitykę, aby wiedzieć, jaka forma komunikacji i typy postów są najlepsze w danym kanale social media. Zapraszamy do poznania tego narzędzia bliżej w tym miejscu: https://buffer.com/

 

7. Brand24

Skuteczna komunikacja w internecie możliwa jest tylko wtedy, gdy można sprawnie zareagować. W związku z tym w ostatnich latach powstało sporo narzędzi do monitorowania wzmianek o marce w sieci. Za godny polecenia uważamy polski Brand24, który już w swoim podstawowym pakiecie za 89 PLN miesięcznie, umożliwia monitorowanie 6 zwrotów kluczowych na raz, które i tak można w dowolnej chwili zmieniać.

Brand24 pozwala analizować obecność marki w sieci. Skuteczny monitoring daje szanse na nawiązywanie dobrych relacji z klientami, przez co chętniej dołączają do społeczności. Szybkość reakcji podczas trwania kampanii jest kluczowa, a dzięki automatycznemu monitorowaniu wszystkich istotnych dla wzmianek w czasie rzeczywistym, można znacznie zwiększyć swoje szanse na dotarcie do nowych klientów przed konkurencją. Własnie dzięki tego typu rozwiązaniom, jakie oferuje B24, marki pozytywnie zaskakują, co tylko przekłada się na ich korzyść. Więcej informacji tutaj: brand24.pl

 

8. Wideo.co

Dobra kampania to również ciekawie zaprezentowany produkt, który można przedstawić w postaci prostego filmu animowanego. To ciekawa forma, przystępna dla oka, która w prosty sposób komunikuje o celu emisji, czy też idei, która stoi za projektem. Jednakże najczęściej ceny za wykonanie animowanego filmu wideo wahają się od kilkunastu tysięcy złotych. To spora kwota, szczególnie biorąc pod uwagę, iż kampania crowdfundingowa ma na celu zebranie środków, a nie ich wydawanie.

Stąd też jako dobrą alternatywę uważamy Wideo.co – argentyński startup, który stworzył intuicyjne narzędzie do tworzenia własnych animowanych klipów promocyjnych. Samodzielnie wybierasz animacje, określasz długość czasu ich trwania, czy dodajesz kolejne klatki. Proces tworzenia przypomina zabawę z PowerPointem. W wersji darmowej dostęp do biliotek jest dość mocno ograniczony, aczkolwiek za $99 jest dostęp do znacznie większej ilości zasobów.

Możliwości są praktycznie nieograniczone, a jeśli nawet to wydaje się to skomplikowane, zawsze można znaleźć osobę, która stworzy dany klip poprzez wideo.co. Z rozwiązania skorzystało ponad milion osób, co tym bardziej potwierdza sens szukania tańszych alternatyw. Zapraszamy do samodzielnych testów na: get.wideo.co

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany