Poruszając się po mieście często narzekamy, że nie jest ono przyjazne mieszkańcom. A to ktoś ustawi idiotycznie słupek, brakuje koszy na śmieci, nie ma gdzie usiąść na spacerze. A co gdyby mieszkańcy sami decydowali o tym, jak wygląda przestrzeń miejska? Mogą to robić dzięki sile tłumu.

Co zrobić aby umieścić ławkę w przestrzeni miejskiej?

Wybierz miejsce gdzie chciałabyś umieścić ławkę lub kosz

Wszyscy chętnie spacerują, spotykają się ze znajomymi, spędzają czas na świeżym powietrzu i choć w miastach jest coraz więcej zieleni to nie zawsze udaje się w pełni to wykorzystać. Chyba każdemu choć raz zdarzyło się, że po dłuższej przechadzce, chcąc usiąść i odpocząć na ławce, ta stawała się dobrem zupełnie deficytowym. Miejskie kosze za to, są często przepełnione a jeszcze częściej nie ma ich wtedy kiedy potrzebujemy ich najbardziej. To dlatego mieszkańcy najlepiej wiedzą gdzie najbardziej brakuje ławki lub kosza i gdzie najlepiej aby zostały umieszczone.

Wybierz producenta ławki lub kosza oraz montażystów

Chcemy aby nasze miasta były nie tylko funkcjonalne ale i estetyczne. Ńajlepiej wybrać spośród szerokiej oferty producentów lawki wysokiej jakości, jednocześnie dobrze komponujące się z przestrzenią miejską. Kosze, które stanowią część małej architektury mogłyby uchronić mieszkańców przed gumą do żucia przyklejającą się do podeszwy i papierkami beztrosko fruwającymi w podmuchach wiatru. Miejski system wywozu śmieci jest na razie daleki od ideału i ćhoć mieszkańcy chętnie segregują śmieci to nie zawsze mają szansę spełnić swój nowy obywatelski obowiązek. Warto więc byłoby zatrzeć dysonans, który powstał kiedy segregujemy śmieci w domu a zupełnie zapominamy o tym będąc poza nim. Dlatego kosze z możliwością segregacji to dobry wybór aby współtworzyć ekologiczne i czyste miasto.

Złóż wniosek do Urzędu Miasta

Jeśli ławka lub kosz mają znaleźć się na chodniku potrzebna jak jest zgoda ZDM. Aby ją otrzymać należy złożyk wniosek, mapę z zaznaczonym obiektem w skali a następnie czekać do 30 dni na decyzję.

Ponformuj o akcji innych mieszkańców

Jeżeli według Ciebie brakuje ławki lub kosza to jasny sygnał, że problem ten może dotyczyć również innych mieszkańców Twojej okolicy. Poinformuj o pomyśle innych i tak aby wspólnie znaleźć rozwiązanie problemu- które w dodatku jest tak proste.

Rozpocznij akcje na platformie crowdfundingowej

Zarejestruj się na platformie crowdfundfingowej, opisz projekt, przedstaw lokalizację ławki bądź kosza i rozpocznij zbieranie funduszy.

Kiedy uda Ci się zrealizować projekt możesz się cieszyć, że aktywnie kształtujesz swoje otoczenie, jednocześnie robiąc coś dla społeczeństwa.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany