Pierwsze półrocze 2019 roku dało duża nadzieję, że rynek equity crowdfundingu może i chce być silnym wsparciem dla rosnącego rynku venture capital. A najważniejszym graczem na rynku zbiórek udziałowych jest Beesfund. I ma ambicje rosnąć dalej.

Era “equity crowdfundingu” (ECF) w Polsce rozpoczęła się w 2012 roku, od emisji Beesfund S.A. Tak jest! Pierwszą spółką, która wyemitowała akcje za pomocą udziałowego finansowania społecznościowego byliśmy my sami. Prawdziwy przełom pojawił się w kwietniu 2018 roku, kiedy za sprawą dostosowania przepisów krajowych do tych z UE dozwolone zostały zbiórki do 1 miliona euro (ok. 4,2 mln złotych). Wcześniej spółki mogły pozyskiwać w ten sposób do 100 tysięcy euro.

TOP 5 emisji na Beesfund do pierwszego półrocza 2019

Jak ma się equity crowdfundingu po 7 latach? Całkiem dobrze. Na całym rynku do końca lipca przeprowadzonych zostało od 83 do 88 emisji (dane na temat emisji zamkniętych nie są ujawniane publicznie). Z tego 53 emisje zostały przeprowadzone na Beesfundzie.

Na przykład Wisła Kraków zebrała milion euro w 24 godziny i jest to z pewnością rekord Polski, a może i rekord świata w kategorii klubów sportowych. 

Wzrost liczby emisji na Beesfund do pierwszego półrocza 2019

Crowdfunding udziałowy

Od stycznia do końca czerwca 2019 na platformie Beesfund emitenci przeprowadzili 16 emisji, czyli ponad 700 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku. Imponująca jest też kwota jaką zebrali – 14 338 901 złotych. I kwota ta ciągle rośnie, bo na koniec lipca wynosiła już 16 244 467 złotych. 

W 2019 roku wzrosty notujemy praktycznie w każdym obszarze działania platformy: 

  • Zebrane środki: 14 338 901 zł (wzrost o 2356% 🠝)
  • Liczba wpłat: 18 252 (wzrost o 3983% 🠝)
  • Aktywni inwestorzy: 14 998 (wzrost o 4377% 🠝)
  • Nowi inwestorzy: 16 913 (wzrost o 2498% 🠝)
  • Liczba emisji: 16 (wzrost o 700% 🠝)

Wierzymy, że to nie koniec. Nasz cel na ten rok to 40 emisji. By zrealizować ten cel, wzmocniliśmy zespół, który opracowuje między innymi materiały edukacyjne dla inwestorów i emitentów. Chcemy, by rynek  stale rósł, a ogłoszenia na naszej platformie przyciągały coraz więcej kapitału na rozwój krajowej (i nie tylko!) przedsiębiorczości. 

Beesfund z największymi na rynku

Jest się jednak czym chwalić także z perspektywy poza liczbowej. Jest to wspaniałe partnerstwa z korporacją – PKO Bank Polski.

Zespół Beesfund czerwiec 2019

W programie akceleracyjnym największego polskiego banku testujemy nasz projekt Tokenbridge, z którego wiedzę wykorzystamy przy tworzeniu Beesfund Marketu, a w przyszłości nowego rynku MTF. O planach związanych z uruchomieniem nowego rynku mogliście przeczytać m.in. w “Pulsie Biznesu” – to jeden z obszarów, w których Beesfund wspierać będzie nowa Rada Nadzorcza. 

Nie tylko crowdfunding udziałowy

Równolegle z platformą equity crowdfundingową, a także serwisem dla klasycznego crowdfundingu (OdpalProjekt.pl), rozwijamy kolejne przedsięwzięcia. Już wkrótce uruchomimy Taon Property – platformę dla inwestycji w nieruchomości. Każdy będzie mógł stać się współwłaścicielem mieszkania lub działki przy minimalnym wkładzie 50 złotych. Ale nie uprzedzajmy faktów.

A teraz toast schłodzonym piwem kraftowym (koniecznie z jednego z browarów, które rozwijają się dzięki Beesfund!) i czas wracać do pracy. Dziękujemy, że jesteście z nami: zarówno jako inwestorzy, jak i emitenci. Razem tworzymy coś wielkiego. Wspólnie zmieniamy rynek inwestycji w Polsce.

3 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany